Posted: 21 Nov 2016 06:00 PM PST
„Viseljétek el egymást, és bocsássatok meg egymásnak, ha valakinek panasza volna valaki ellen; ahogyan az Úr is megbocsátott nektek, úgy tegyetek ti is.” (Kol 3:13)Sokunk életében volt olyan valaki, aki őrült, bántó dolgot tett velünk, vagy még inkább olyan valakivel, akit szeretünk. Az agyunk ezt mondja. „Tudom, keresztényként az a dolgom, hogy megbocsássak, ezt meg is teszem. Csak előbb ő kérjen tőlem bocsánatot.” Ezzel az a gond, hogy a sértettséget továbbra is magadban tartod. Valójában, az az illető sohasem fog bocsánatot kérni. Valószínűleg sohasem fogja azt mondani, elnézést, mert nem fogja fel, vagy nem érzékeli, mit tett. Emiatt továbbfortyogsz olyanon, amit a másik már rég elfelejtett. Téged meg belülről elemészt. Sose tartsd magadban a sértettséget, mert a gyűlölet öl. A gyűlölet olyan, mintha mérget innál azért, hogy a másik meghaljon. Ez nem működik. Elhatározás szükséges, hogy mielőtt bármi történik, az illetőnek meg fogsz bocsátani. Jézus a legvégletesebb körülmények között is ezt mondta, amikor a kereszten függött. „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek!” (Luk 23:34) Mit is teszel akkor hát? Amikor a megbocsátással küzdesz, gondolj Isten kegyelmes ajándékára. Gondolj egy olyan versre, mint A kolosséiakhoz írt levél 3. fejezetének 13. verse. „Viseljétek el egymást, és bocsássatok meg egymásnak, ha valakinek panasza volna valaki ellen; ahogyan az Úr is megbocsátott nektek, úgy tegyetek ti is.” Jó, ha megjegyzed, és magadban hordozod a napod során, számtalan alkalmad lesz, amikor hasznodra válik. A „viseljétek el” az ógörög nyelvben „szenvedjétek el, tűrjétek el, toleráljátok” jelentéssel bír. Alapvetően azt jelenti, hogy figyelsz, törődsz a másikkal. Jézus ezt mondta. „Boldogok az irgalmasok, mert ők irgalmasságot nyernek.” (Máté 5:7) Isten áldását kérem az életedre. Az egyik módja, ahogyan fogadhatod, hogy irgalmas vagy. Segítő kérdések az elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2016. november 23., szerda
Hagyd el a sértettséget!
2016. november 22., kedd
Hogyan tanúsíts kegyelmet a bosszantó ember iránt?
Posted: 20 Nov 2016 06:00 PM PST
„Az értelmes ember türelmes, díszére válik, ha megbocsátja a vétket." (Péld 19:11)Amikor goromba és bosszantó emberekkel kerülsz kapcsolatba, akkor jó, ha a sértettségen túl is tudsz látni. Azért is, mert minden cselekedetünket motiválja valami. Amikor valaki megbánt valakit, az azért van, mert ő is megbántott. A megbántott bánt másokat. Minél jobban megérted a dolgok mögötti szándékot, indítékot, annál nagyobb kegyelmet tudsz gyakorolni. Gondolj olyan emberre, akivel egyáltalán nem jössz ki, aki a legjobban zavar, bosszant, valószínűleg alig tudsz róla valamit, alig ismered az indítékát. Nem is veszed emberszámba. Nem tudhatod, lehet, hogy erőszakoskodtak vele, molesztálták. Nem tudhatod, lehet, hogy árván nőtt fel. Nem tudhatod, háromszor házasodott, és a férjek mind elhagyták. Nem ismered a történetét, ezért nem is tanúsítasz kegyelmet iránta. A Bibliában A példabeszédek könyve 19. fejezetének 11. versében ezt olvassuk. „Az értelmes ember türelmes, díszére válik, ha megbocsátja a vétket." Az értelmes, bölcs ember nem támadható, nem sértődik meg. Miért? Mivel a bölcsesség türelmet ad. Amikor megérted, meglátod valakinek a szándékát, meglátod, milyen nyomás alatt él, könnyebb kegyelmet tanúsítanod iránta. Ettől leszel türelmes, és túl tudod tenni magadat a sértettségen. Amiről itt most beszélek, az a valódi szeretet. Tulajdonképpen, amire ebben az esetben a Biblia utal, az az, hogy a szeretetnek egyfajta érettségét mutatod, amikor nem sértődsz meg mások miatt. Azt mutatod ilyenkor, hogy milyen nagy szeretet van a szívedben. Minél nagyobb szeretet van a szívedben, annál nehezebb téged személyesen megsérteni. Minél kisebb szeretet van a szívedben, annál bizonytalanabb vagy, és annál jobban megsérthetnek téged. A példabeszédek könyve 10. fejezetének 12. versében így olvashatjuk. „Minden vétket pedig elfedez a szeretet." Minél jobban elárasztódom szeretettel, annál kevésbé leszek elkeseredett, amikor terhelsz, amikor lealacsonyítasz, amikor kifogásolsz engem. Az egyik lényeges dolog, amit tehetsz, amikor kellemetlen emberekkel beszélsz, utasítsd el magadban, hogy megsértődsz, és személyesen magadra veszed a bántást. Segítő kérdések az elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2016. november 21., hétfő
Emlékezz a legjobbra, és a többit felejtsd el!
Posted: 19 Nov 2016 06:00 PM PST
„Hálát adok az én Istenemnek, valahányszor megemlékezem rólatok." (Fil 1:3; NIV-fordítás) Mire emlékszel az emberekkel kapcsolatban? A jó élményre vagy a rosszra? Pál apostol azt mondta, hogy a jó dolgokra szeret emlékezni az emberekkel kapcsolatban, az együtt töltött jó időre és a pozitív élményre összpontosítva. Amikor Pál ezt mondta, nem volt könnyű dolga Filippiben. Az apostolok cselekedetei 16. fejezete azt mondja el nekünk, hogy amikor Filippiben járt, illegálisan elfogták, megkorbácsolták, megalázták, és börtönbe vetették, majd el kellett hagyja a várost. Mégis, ezt mondja. „Hálát adok az én Istenemnek, valahányszor megemlékezem rólatok." (Fil 1:3; NIV-fordítás) Pál panaszkodhatott volna a rossz dolgok miatt. Emlékezhetett volna a fájdalmas megtapasztalására. Azt választotta viszont, hogy nem a fájdalmas dolgokra emlékezik, hanem azokra összpontosított, amelyekért hálás lehetett. Legyél hálás a jóért az emberekben. A kellemes emlék választás. Megválaszthatod, hogy mire emlékszel a múltból. Nem azt mondom, hogy tagadd le a fájdalmadat, vagy igazold mások gyengeségét. Ez pszichológiailag egészségtelen. De válaszd azt, hogy a jóra emlékszel, kihangsúlyozva az erősséget. Hallok feleségeket azt mondani, „Jó ember, de ..." Valahányszor meghallod a „de" kifejezést, tudod, hogy a hangsúly a negatív dolgokon van, és nem a pozitívakon. Legyél hálás azért, amid van! Mister Tökéletes nem létezik! Ugyanezt hallom férjektől is, de Missis Tökéletes sem létezik! Ha élvezni akarod mások társaságát, az erősségükre kell összpontosítanod, és nem a gyengeségükre. Néhány ember esetében bőséges kreativitás szükséges, de mindenkiben találhatsz valami jót. Segítő kérdések az elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2016. november 20., vasárnap
Becsület vagy népszerűség?
Posted: 18 Nov 2016 06:00 PM PST
„Aki szégyell engem és az én beszédemet, azt az Emberfia is szégyellni fogja, amikor eljön a maga, az Atya és a szent angyalok dicsőségében.” (Luk 9:26 NIV-fordítás) Egy napon számot fogsz adni az életedről Isten színe előtt. Ha ezt észben tartod, és hosszabb távon is így gondolkodsz, az megváltoztatja, hogy mit mondasz, mit teszel, és kiknek akarsz tetszeni. Ez az embereknek való megfelelés ellenszere. Ha tehát hosszabb távlatban gondolkodsz, és tudatosul benned, hogy minden ma kimondott szavadról egyszer el fogsz számolni, akkor felteszed magadnak a kérdést, „Azt akarom, hogy Isten szerint helytelen legyen, amit most mondtam vagy tettem, vagy inkább ennek az illetőnek a rosszallását vállalom?" Ismerem a helyzetet, mert már magam is számos televíziós show-műsor interjúalanya voltam. Az ilyen adásban a lehető legkeményebb kérdéseket zúdítják rám. Pellengérre akarnak állítani, és – mivel egy bizonyos dologban hiszek – úgy állítanak be, mintha bigott vagy bolond volnék. Szánt szándékkal megpróbálnak eltántorítani mindattól, amit a Szentírás tanít. Az ilyen interjú során az emberi természetem tetszeni vágyódik, akárcsak a tiéd. Az emberi természetem hajlik a kompromisszumra, terelne, hazardírozna, és mellőzné az igazságot. Láttam élő példát, amikor az embereket effélékről faggatták a tévében. Ők mind így feleltek. „Én rábízom Istenre!” Vagy „Mindenkinek magának kell kialakítania a saját álláspontját.” Létezik erre egy szó: kibúvó! Ez mind politikailag korrekt, az emberek kedvében járó kibúvó. Az ilyen emberek nem állnak ki az igazság mellett. Abban a helyzetben, amikor mondhatnék olyasvalamit, ami politikailag korrekt, és nem sértő, ámde hazugság lenne, akkor eszembe jut ez az igazság. Ilyenkor a dilemma közepette három dolgot teszek. Először is, az emlékezetembe idézem, mit tett értem Jézus Krisztus a kereszten. Ő nem tagadott meg, és nem hátrált meg miattam. Meghalt a vétkeim miatt, neki köszönhetem az életemet. Ő teremtett, megmentett, és megbocsátott. Ő visz majd a Mennybe, nem fogom Őt megtagadni. Másodszor, emlékeztetem magamat, hogy egy napon számot fogok adni Isten színe előtt. Ezen a ponton Isten meg fogja kérdezni: „Mit mondtál abban az interjúban? Milyen véleményen voltál abban a munkahelyi beszélgetésben? Mit tanácsoltál a barátodnak az iskolában?” Nem tévesztem szem elől, hogy a becsület fontosabb, mint a népszerűség. Én pedig nem fogom feladni a becsületemet. Végezetül pedig, az igazat mondom, a gúnyolódást pedig elengedem a fülem mellett. Te is megteheted ezt, ha hitben jársz Jézus oldalán. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2016. november 19., szombat
Hogyan jussunk túl a sajnálaton?
Posted: 17 Nov 2016 06:00 PM PST
„Felejtsétek el, ami történt, lépjetek túl a rég történteken. Legyetek készek, éljetek a jelenben. Valami teljesen újat fogok tenni. Valami történni fog, nem látjátok? Itt jön már! Utat készítek a pusztán keresztül, folyókat a sivatagban!” (Ézsa 43:18-19, MSG-fordítás)Milyen gyakran játszod a „bárcsak” játékot?
Hogyan engedd el a sajnálkozást? Lelkipásztorként az a tapasztalatom, hogy nagyon sokféle olyan taktika van erre, ami egészen egyszerűen nem működik.
|
2016. november 18., péntek
Ismerd meg a gyógyítódat
Posted: 16 Nov 2016 06:00 PM PST
Semmi nem rombolja úgy a lelket, mint a bántalmazás; értéktelennek, lényegtelennek és haszontalannak érezni magunkat. Jézus tudja ezt, és azt mondja, „Én törődni fogok veled."
A gyógyulásodat azzal tudod elkezdeni, ha megismered a Gyógyítódat. Ki kell mondanod, „Jézus Krisztus, nem tudom, hogyan csináltad ezt, de magadra vetted a világ összes vétkét, az általam és az ellenem elkövetett bűntetteket is. Meg akarom tanulni, hogy szeresselek. Azt akarom, hogy gyere, és gyógyítsd meg a szívemet, az elmémet és a testemet."
És Ő meg fogja tenni! Megteszi!
Amikor Jézust bántották, Ő visszaadta nekik? Egyáltalán nem! A Biblia ezt mondja. „Krisztus sosem bántotta a szavaival azokat, akik Őt sértegették. Amikor szenvedett, senkit sem fenyegetett meg, hanem mindent arra hagyott, aki igazságosan ítél." (1Pét 2:23, GW-fordítás)
Egy napon Isten egyensúlyba hozza a könyvelést. Egy napon Isten kiegyenlíti a számlát. Egy napon Isten jóra fordít mindenféle rosszat. Azt hiszed, hogy a bántalmazóknak nem kell majd felelniük a bántalmazásért? Azt hiszed, hogy az a sokszoros gonoszság a világban büntetlenül marad?
Nem! Egy napon Isten kiegyenlíti a számlát. Ehhez egyedül neki van joga.
Isten igazságos Isten. Ő sokkal jobban meg tudja ítélni, hogy ki mit érdemel, mint te. Azt kéri tőled, hogy ezt hagyd Őrá, mert Ő az igaz Isten, nem pedig te.
Az egyik ok, amiért a bántalmazással foglalkoznunk kell, mert ragályos. Végigmegy generációról generációra.
Ha valaki úgy nőtt fel, hogy látta vagy megtapasztalta a meggyalázást a családjában, észrevett néhány mintát. Ha nem is mindenkire, de továbbmehet ez a minta.
Amerikában csak ebben az évben több millió gyermek látta a szüleit házon belüli erőszakos helyzetben. A tanulmányok kimutatták, miszerint ezeknél a gyerekeknél kétszer akkora a valószínűsége, hogy ők is legalább egyszer bántalmazzák a családjukat, amikor felnőnek. Valakinek meg kell törnie a kört!
Legyél te ez az ember! Kezdd el ma! Kezdd el most! Kezdd el a Szentlélek erejével!
Istenem, bátorító áldásért imádkozom mindenki számára, aki ezt olvassa, hogy sokan elmondhassák ezt. „Többé nem tartom titokban! A nevén nevezem a bántalmazást. Nem fogom minimalizálni vagy racionalizálni. Ha egy időre szükségem van elvonulni egy biztonságos helyre, akkor legyen. Istenem, adj nekem bátorságot ahhoz, hogy beszélni tudjak valakivel, aki segíthet nekem megtapasztalni az egészséget és a gyógyulást. Mentsd meg az életemet; mentsd meg a kapcsolatomat. Engedd, hogy elkezdődhessen a gyógyulás. És Istenem, engedem, hogy te egyenlítsd ki a számlát. A te nevedben imádkozom. Ámen."
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
*(Daily Hope by Rick Warren, 2016.11.10.)
|
2016. november 17., csütörtök
Isten szabadságot akar adni neked
Posted: 15 Nov 2016 06:00 PM PST
A világ szerint a szabadság a korlát nélküli élet. „Bármit megtehetek, és azt mondok, amit csak akarok, anélkül, hogy bárki is kioktatna.” Lehet, hogy mindenkit megégetsz magad körül, te akkor is úgy csinálod, ahogy te akarod. A világ azt mondja, hogy csak úgy lehetsz szabad, ha teljes mértékben önző vagy.
A Biblia viszont azt mondja, hogy a szabadsághoz vivő út csakis Jézuson keresztül érhető el. „Ha a Fiú megszabadít téged, akkor leszel igazán szabad.” (Ján 8:36, GNT-fordítás)
Az igazi szabadságban nincs félelem, bűn, aggodalom, keserűség vagy halál. Nem kell tovább másnak kiadnod magadat, szabad vagy arra, hogy önmagad legyél.
Hogyan szabadulhatsz meg az ilyen félelemtől? Úgy, hogy engeded, Isten szeressen téged! János apostol ezt tanítja. „A szeretetben nincs félelem. A tökéletes szeretet kizárja a félelmet.” (1Ján 4:18/a)
Amikor rádöbbensz arra, hogy Isten mennyire szeret téged, akkor kezdesz csak el igazi szabadságban élni. Akkor tudod Istent dicsőíteni, ha megérted, hogy Isten a szeretet. Dicsőíted Őt, ha elfogadod, hogy Ő szerető, törődő és nagylelkű Isten, „...támaszkodhatunk a szeretetre, amit Ő felajánl nekünk" (1Ján 4:16/a).
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2016. november 16., szerda
A bántalmazás járványa, „Többé nem leszek csendben!”
Posted: 14 Nov 2016 06:00 PM PST
„Azt mondtam, »...nem fogok semmit sem szólni, amíg gonosz emberek vannak a közelemben.« Csendben maradtam, egy szót sem szóltam... De a szenvedésem csak még rosszabb lett, és eluralkodott rajtam a szorongás és aggodalom. Minél többet gondolkodtam, annál nagyobb bajban voltam, folyton kérdeztem: »Uram, meddig fogok élni? Mikor fogok már meghalni? Mondd meg, hogy milyen hosszú idő még, mire az életem véget érhet.«” (Zsolt 39:1-4, GNT-fordítás) Az első lépés kitörni a bántalmazásból, legyen az szexuális, fizikai, verbális vagy érzelmi, ha megosztod valakivel, aki tud segíteni kitörni. Jézus ezt mondja János evangéliuma 8. fejezetének 32. versében. „Az igazság szabaddá fog tenni.” (NLT-fordítás, második kiadás) A szabadság akkor jön, amikor megnyílsz, és valakinek bevallod a fájdalmadat. Egy felmérésben, amelyben tíz nemzet vett rész, kiderült, hogy a nők, akiket a partnerük bántalmazott, 55-95 százalékban nem beszéltek senkivel erről, a férfiaknál pedig bebizonyosodott, hogy még kevésbé osztják meg az ilyesmit valakivel. A bántalmazást gyakran a csendes járványnak nevezik, mert nagyon sok házasságban egy nagy rózsaszín elefántként van jelen, amit senki sem akar észrevenni vagy beszélni arról. Az emberek csendben szenvednek. Ha bárki is igazán megértette a bántalmazást a Bibliában, az Dávid király volt. Ő volt az az uralkodó, aki A zsoltárok könyvének nagy részét írta, és akinek az élete során nagyon sokszor szembe kellett néznie bántalmazással, mert nagyon sok ember akarta sértegetni, megölni, bántalmazni, rágalmazni vagy kicsúfolni; ebben minden fajta bántalmazás ott van. A zsoltárok könyvének több mint száz versében fejezi ki Dávid az ellenségeivel szemben érzett fájdalmát, szorongását vagy haragját. Az új fordításban közel százszor használja az „ellenség” szót. Beszél az olyan bántalmazásról, ami feltornyosult az életében. Az egyik dolog, amit Dávid példamutatóan tett, az a következő. Ne tartsd magadban! A 39. zsoltár 1-4. versében Dávid elmagyarázza, hogy mi történt, amikor titokban akarta tartani a kínlódását. „Azt mondtam, »...nem fogok semmit sem szólni, amíg gonosz emberek vannak a közelemben.« Csendben maradtam, egy szót sem szóltam... De a szenvedésem csak még rosszabb lett, és eluralkodott rajtam a szorongás és aggodalom. Minél többet gondolkodtam, annál nagyobb bajban voltam, folyton kérdeztem: »Uram, meddig fogok élni? Mikor fogok már meghalni? Mondd meg, hogy milyen hosszú idő még, mire az életem véget érhet.«” (GNT-fordítás) Ez jellemző reakció a bántalmazásra. Dávid félt erről beszélni a bántalmazói jelenlétében, de a hallgatása csak rosszabbá tette a helyzetét. „Csendben maradtam, egy szót sem szóltam... De a szenvedésem csak még rosszabb lett, és eluralkodott rajtam a szorongás és aggodalom.” Ha éppen ilyen helyzetet tapasztalsz, szeretném, ha tudnád, Istent érdekli, hogy mi történik veled. Engem is érdekel, mi történik veled. Van remény! Nem kell a fájdalom, szorongás és félelem bűvkörében maradnod! Először viszont abba kell hagynod a hallgatást! Fel kell szólalnod, és el kell mondanod valakinek, akiben megbízol. Fel kell tárnod a problémát, hogy Isten elkezdhesse a gyógyítás folyamatát! Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
*(Daily Hope by Rick Warren, 2016. 11. 08.) |
2016. november 15., kedd
A fájdalmad gyakran Isten célját tárja fel
Posted: 13 Nov 2016 06:00 PM PST
„Isten megvigasztal minket mindig a nyomorúságunkban, hogy mi is megvigasztalhassunk másokat… Amikor minket nyomasztanak a terhek, ez a ti vigasztalásotokért és üdvösségetekért van! Mert amikor mi magunk vigasztalást nyerünk, egészen bizonyosan megvigasztalunk titeket. Aztán ti is türelemmel el tudjátok hordozni ugyanazokat a dolgokat, amelyeket mi elszenvedünk.” (2Kor 1:4/a, 6; NLT, 2. kiadás) Ki tudna jobban segíteni annak, aki éppen csődben van, mint az, aki már keresztülment a csődön? Ki tudna jobban segíteni valakinek, aki most a függőséggel küzd, mint az, aki már megküzdött a függőséggel? Ki tudna jobban segíteni egy speciális nevelési igényű gyermek szüleinek, mint az, aki már felnevelt egy ilyen gyermeket? Ki tudna jobban segíteni valakinek, aki elvesztette a gyermekét, mint az, aki szintén elveszítette a gyermekét? Éppen az a dolog, amit legjobban utálsz az életedben, az az, amit Isten jóként akar használni az életedben. A Bibliában ezt olvassuk. „Isten megvigasztal minket mindig a nyomorúságunkban, hogy mi is megvigasztalhassunk másokat… Amikor minket nyomasztanak a terhek, ez a ti vigasztalásotokért és üdvösségetekért van! Mert amikor mi magunk vigasztalást nyerünk, egészen bizonyosan megvigasztalunk titeket. Aztán ti is türelemmel el tudjátok hordozni ugyanazokat a dolgokat, amelyeket mi elszenvedünk.” (2Kor 1:4/a, 6; NLT, 2. kiadás) Ezt hívják megváltó szenvedésnek. Ez az, amikor valamilyen problémán, fájdalmon mások javára mész keresztül. Ez az, amit Jézus tett. Amikor meghalt a kereszten, Ő nem érdemelte meg a halált. Azért szenvedett, hogy neked jobb legyen, hogy megmentett legyél, hogy bemehess a Mennybe. Nagyon sokféle különböző oka lehet az életedben a problémának, fájdalomnak, szenvedésnek. Néha te hozod magadra a bajt, ami történik veled. Az ostoba döntésednek fájdalmas következménye lesz az életedben. Ha túlköltekezel, olyan dolgokat veszel meg, amiket nem engedhetsz meg magadnak, feléled a jövődet, mély adósságba kerülsz, és elveszíted a házadat, nem mondhatod, „Istenem, miért engedted meg, hogy elveszítsem a házamat?” Nem hibáztathatod Istent a te rossz döntésedért. Másféle problémádban azonban ártatlan vagy. Más emberek vétke, butasága, fájdalma téged is megsebezhet. És az életed fájdalmas dolgai közül néhány megváltó szenvedés. Isten gyakran megengedi, hogy nehézségen menjünk keresztül, és így segíthessünk másokon. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
*(Daily Hope by Rick Warren, 2016. 11. 07.) |
2016. november 14., hétfő
Isten kegyelme teljes erővel működik
Posted: 12 Nov 2016 06:00 PM PST
"Most, hogy a legrosszabbon már túl vagyunk, örömmel jelentjük, hogy sértetlen hittel és lelkiismerettel csináltuk végig, és úgy tudunk szembenézni a világgal – és legfőbbképpen veletek, hogy emelt fővel járunk. De ez nem a mi érdemünk. Isten volt az, aki figyelmünket magára irányította rendíthetetlenül." (2Korinthus 1:12, MSG fordítás) A körülményeidtől és érzelmeidtől függetlenül, ragaszkodj Isten soha nem változó személyiségéhez. A Bibliában, 2Korinthus 1:12-ben úgy olvassuk, hogy "Most, hogy a legrosszabbon már túl vagyunk, örömmel jelentjük, hogy sértetlen hittel és lelkiismerettel csináltuk végig, és úgy tudunk szembenézni a világgal – és legfőbbképpen veletek, hogy emelt fővel járunk. De ez nem a mi érdemünk. Isten volt az, aki figyelmünket magára irányította rendíthetetlenül." (MSG fordítás) A körülményeid nem tudják megváltoztatni Isten személyiségét. Isten kegyelme mindig teljes erővel működik. Akkor is érted van, amikor nem érzed. Emlékeztesd magad azokra az örökkévaló igazságokra, amiket tudsz Istenről. Jó, szeret téged, veled van, tudja min mész keresztül, gondoskodik rólad, és jó terve van az életedre. Raymond Edman, Billy Graham egyik mentora egyszer azt mondta: "A sötétben soha ne kérdőjelezd meg azt, amit Isten a világosságban mondott neked." Mit mondott neked Isten a világosságban, amit most a sötétségben megkérdőjeleztél? Mit gondolsz, miért kételkedsz most Istenben? Emlékezz, a körülményeid nem tudják megváltoztatni Isten személyiségét. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez: • Mit tanultál Istenről és az Ő irántad való szeretetéről az életed jó időszakaiban? • Hogy fognak ezek az igazságok átsegíteni téged az életed nehéz szakaszain? • Isten igéjének mely ígéretei bátoríthatnak téged, amikor elkezdesz kételkedni? *(Daily Hope by Rick Warren, 2016.11.06.) |
2016. november 13., vasárnap
Ne add át magad félelmeidnek
Posted: 11 Nov 2016 06:00 PM PST
Kiszabadított bennünket a halálos veszedelemből, sőt, ezután is meg fog szabadítani. Őbenne reménykedünk, hogy a jövőben is mindig megszabadít. (2Kor 1:10, GNT fordítás) Isten figyel rád, ne hallgass hát félelmeidre. Ez egy döntés: bízz Istenben és ne add át magad a félelmeidnek. A Biblia ezt mondja a Korintusiakhoz írt második levél 1. rész 10. versében: "Kiszabadított bennünket a halálos veszedelemből, sőt, ezután is meg fog szabadítani. Őbenne reménykedünk, hogy a jövőben is mindig megszabadít." (2Kor 1:10, GNT fordítás) Isten azt ígéri a hívők számára, hogy nem számít, mi történik velünk, azt Ő a javunkra fordítja - ha szeretjük Őt és követjük Őt. Ha hívő vagy, azt írja a Biblia, hogy minden a javadra válik - nem minden jó, ami történik, de minden a javadra válik. Ez azt jelenti, hogy nem kell többé a félelmeinkre hallgatnunk. Nincs olyan nehézség, döntési helyzet, kudarc, szerencsétlenség az életben, amiből Isten egy hívő számára végső soron ne tudna jót kihozni. Nem kell tehát félnünk a jövőtől. A félelmeid megmutatják, hogy életed mely területén nem bízol Istenben. Készíts ma egy listát a félelmeidről és kérd Istent, segítsen neked beazonosítani, miért vannak félelmeid azon a területen. Majd ezután kérd Őt, segítsen bizalommal helyettesíteni félelmeidet. Nos, a következő lépés nagyon fontos: SZÁMÍTS arra, hogy Isten elkezdi megtanítani neked, hogyan bízhatsz benne minden egyes félelmed esetében. Majd figyelj, hogyan fog ebben neked segíteni. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2016. november 12., szombat
Isten a nehéz időket céllal adja az életünkbe
Posted: 10 Nov 2016 06:00 PM PST
„Kimerültünk, megpróbáltatásaink túllépték a tűrőképességünk határát és azt hittük, sosem kerülünk ki élve a próbákból. Valójában azt gondoltuk, meghalunk. De végül nem a saját erőnkben bíztunk, hanem megtanultunk Istenre támaszkodni, aki még a halottakat is feltámasztja.” (2. Korinthusiakhoz írt levél 1:8b-9 NLT, második kiadás).Jézus szenvedett? Néha ő is magányos volt? Szembesült azzal a kísértéssel, hogy adja fel? Félreértették, lenézték és kritizálták igazságtalanul? Hát persze! Egyikünk sem mentesül a szenvedés, a magány, a csüggedés vagy az igazságtalan kritika terhe alól, mert Isten Krisztus képére akar formálni minket és annak érdekében, hogy ez a folyamat végbemenjen, olyan próbákba helyez bele bennünket, amiken Krisztus is keresztül ment. Ez azt jelenti, Isten a balszerencsék okozója? Nem. Isten jó és nem tesz rosszat, gonoszat. De tud kemény és stresszes időszakokat adni, jó céllal. Arra használja őket, hogy bizalomra tanítson bennünket, hogy megmutassa, hogyan segíthetünk másokon és közelebb vonjon minket keresztény embertársainkhoz. A Biblia a 2Korinthus 1:8b-9-ben azt mondja, „Kimerültünk, megpróbáltatásaink túllépték a tűrőképességünk határát és azt hittük, sosem kerülünk ki élve a próbákból. Valójában azt gondoltuk, meghalunk. De végül nem a saját erőnkben bíztunk, hanem megtanultunk Istenre támaszkodni, aki még a halottakat is feltámasztja.” (NLT, második kiadás). Tehát mit kell tenned, ha nehéz időkben vagy éppen? Először is, mondj nemet a bátortalanságra. Ezt követőenemlékezz, Isten veled van. Végül pedig bízz Isten védelmében és vezetésében. Valamennyiünknek volt része nehéz időkben. A különbség azok számára, akik hisznek Jézusban az nem az árnyék hiánya, hanem a Fény jelenléte. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
* (Daily Hope by Rick Warren, 2016.11.04.) |
2016. november 11., péntek
Hogyan bocsátasz meg?
Posted: 09 Nov 2016 06:00 PM PST
“Mindez pedig Istentől van, aki megbékéltetett minket önmagával Krisztus által, és nekünk adta a békéltetés szolgálatát. Isten ugyanis Krisztusban megbékéltette a világot önmagával, úgyhogy nem tulajdonította nekik vétkeiket, és reánk bízta a békéltetés igéjét. Tehát Krisztusért járva követségben, mintha Isten kérne általunk: Krisztusért kérünk, béküljetek meg az Istennel!” (2Kor 5:18-20) 1956-ban öt amerikai misszionárius másodjára is elment Ecuadorban a Amazoni esőerdő keleti részére, hogy meglátogassák a Huaorani törzset, amikről az antropológusok azt mondják, hogy a leggonoszabb, legerőszakosabb társadalom a föld színén. Kúltúrájukhoz tartozik az öldöklés és tanulmányok azt mutatják, hogy a törzsnek a 60%-a gyilkosság áldozata lett. Amint a misszionáriusok kiszálltak a gépből a törzs tagjai lándzsáikkal megölték őket. A brutális gyilkosságok körbejárták a világot és a hír a Life, Time és Newsweek magazin címlapján díszelegtek. Számos más napilap is beszámolt ennek az öt embereknek a haláláról, köztük Nate Saint és Jim Elliot haláláról. Pár évvel később Elisabeth és Valeria Elliot, a felesége és a lánya Jimnek, valamint Rachel Saint, Nate testvére odaköltöztek a Huaorani faluba hogy szeretetet és megbocsátást közvetítsenek és hogy szolgáljanak azon emberek felé, akik megölték a családjaikat. Történetesen, Mincaye, a törzs vezére és még 5 ember, akik részt vettek a misszionáriusok megölésében mindannyian megtértek és kereszténnyé lettek. Az a fajta megbocsátás, amit Elisabeth Elliot és Rachel Saint közvetített, nem hordoz sok értelmet addig, amíg Isten személyesen nem bocsát meg neked. Ha már megtapasztaltad ezt, akkor hogyan bocsátasz meg? Azt a négy dolgot kell megtenned, amit ez a négy nő vitt véghez: Lemondasz a bosszú jogáról. A Rómabeliekhez írott levél 12:19. Verse ezt mondja: “Ne álljatok bosszút, Istené a bosszúállás.” Hagyd Istenre; Ő majd gondot visel erre és Ő sokkal jobb munkát végez majd mint amit te valaha is tehetnél ez ügyben. Győzd le a gonoszt jóval. Honnan tudod megmondani, hogy mikor bocsátottál meg teljesen valakinek? Úgy, hogy imádkozol és kéred Istent, hogy áldja meg azt az embert, aki megbántott. A Biblia ezt mondja: “Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek titeket; áldjátok azokat, akik átkoznak, és imádkozzatok azokért, akik bántalmaznak titeket.” (Lukács evangéliuma 6:27b-28) Ismételd meg ezeket a dolgokat mindaddig amíg szükséges.Péter azt kérdezte Jézustól a Máté 18:21-ben: Uram, hányszor vétkezhet ellenem az én atyámfia úgy, hogy én megbocsássak neki? Még hétszer is? Jézus így válaszolt: "Nem azt mondom neked, hogy hétszer, hanem még hetvenszer hétszer is.” Néha a megbocsátásnak folyamatosnak kell lennie. Ments meg másokat Isten megbocsátásának az örömhírével. A Biblia ezt mondja a 2Korintusi levél 5:18-20. versében "Mindez pedig Istentől van, aki megbékéltetett minket önmagával Krisztus által, és nekünk adta a békéltetés szolgálatát. Isten ugyanis Krisztusban megbékéltette a világot önmagával, úgyhogy nem tulajdonította nekik vétkeiket, és reánk bízta a békéltetés igéjét. Tehát Krisztusért járva követségben, mintha Isten kérne általunk: Krisztusért kérünk, béküljetek meg az Istennel!” Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
*(Daily Hope by Rick Warren, 2016.11.03) |
2016. november 10., csütörtök
Bocsáss meg, mert neked is megbocsáttatott
Posted: 08 Nov 2016 06:00 PM PST
“Ahogyan az Úr megbocsátott nektek, ti is úgy bocsássatok meg egymásnak!” ( Kolossé 3:13b)
*(Daily Hope by Rick Warren, 2016.11.01) |
2016. november 9., szerda
Nem kell elfelejtened
Posted: 07 Nov 2016 06:00 PM PST
„Azt pedig tudjuk, hogy minden javukra szolgál azoknak, akik Istent szeretik és akiket Ő a céljainak megfelelően elhívott.” (Róma 8:28, NIV fordítás) Sokszor hallottuk már a mondást: „Bocsásd meg és felejtsd el!” De van egy kis gond ezzel: nem tudjuk megtenni. Ez lehetetlen! Nem tudjuk teljesen elfelejteni a minket ért sérelmet. Valójában meg sem lehet próbálni elfelejteni, mert amikor megpróbálod elfelejteni, pont arra a dologra koncentrálsz, amit szeretnél elfelejteni. Isten nem azt kéri tőled, hogy felejts, hanem azt, hogy bízz Benne és lásd meg, hogy Ő hogyan tud abból a dologból valami jót kihozni. Ez fontosabb a felejtésnél, mert így meg tudod majd köszönni Istennek a jót, amit kihozott a helyzetből. Azt nem tudod megköszönni Neki, amit elfelejtesz. A Római levél 8. fejezetének 28. verse szerint: „Azt pedig tudjuk, hogy minden javukra szolgál azoknak, akik Istent szeretik és akiket Ő a céljainak megfelelően elhívott” (NIV ford.). Nem azt állítja ez az igevers, hogy minden dolog jó, mert bizony nem az. A rák, a betegség, a halál, a válás, a háború, a nemi vagy egyéb erőszak nem jó dolgok. Az életben sok rossz és gonosz dolog is történik. Nem minden Isten akarata, ami a világban történik. De Isten azt mondja, hogy jót fog kihozni az élet rossz dolgaiból, ha bízol benne. Amikor odamész Hozzá és azt mondod: „Uram, Neked adom az életem minden darabját”, akkor Ő békességet ad cserébe. Békességet ad a szívedbe, ami abból fakad, hogy tudod azt, hogy még ha nem is érted az életedben lévő fájdalmat, akkor is meg tudsz bocsájtani, mert tudod, hogy Isten ezt valami jóra fogja felhasználni. Nem kell elfelejtened a rosszat, amit veled tettek. Egyébként se sikerülne, hiába is próbálnád! És Isten azt mondja, hogy nem is kell elfelejtened. Csak meg kell bocsátanod és utána figyelni, hogy Ő hogyan hoz ki valami jót abból. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez
|
2016. november 8., kedd
A kapcsolat helyreállításának feltételei
2016. november 7., hétfő
Prófétai Napok Egerben
Posted: 06 Nov 2016 11:32 AM PST
Találkozási Pontok címmel Prófétai Napok lesznek Egerben, a Dávid Hősei Gyülekezet szervezésében, december 2-án és 3-án.
A gyülekezet weboldalán, illetve a facebookon is közzétett eseményszervezőinek a célkitűzése, hogy a prófétai szó által a résztvevők megértsék és megragadják mindazt, amit Isten készített számunkra. A meghívóban a következőt írják: "Azt várjuk ettől a találkozástól, hogy a mennyei tervek és időzítések megértése által kiszélesedik a látásunk, és hozzáigazítjuk az elménket, szívünket Isten egyre kiszélesedő Királyságához, és annak előre viteléhez – Veled együtt."
A kétnapos konferencián olyan ismert és tapasztalt szolgálók fognak szolgálni, mint Nemes Pál, Nemes Katalin, Perjesi István, Petz Renáta és Szilágyi Zsolt, és emellett gyakorlatokban való részvételre is lehetőség lesz. A jelentkezéssel, étkezéssel illetve szálláslehetőséggel kapcsolatban, valamint a részletes programról további információkat az esemény facebook oldalán vagy a Dávid Hősei Gyülekezet weboldalánolvashattok. A rendezvény helyszíne: Eger, Cifrakapu utca 158.
Mi is a megbocsátás valójában
Posted: 05 Nov 2016 07:00 PM PDT
"Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit cselekszenek." (Lukács 23:34a., NIV fordítás)
Az elkövetkező pár napot azzal fogjuk tölteni, hogy megvizsgáljuk, mi az igazi megbocsátás, mert a legtöbb ember nincs ezzel igazán tisztában. Először is, az igazi megbocsátás feltétel nélküli. Nem lehet megdolgozni érte, nem lehet kiérdemelni, és nem lehet alkudozni rá. A megbocsátás nem egy "soha többet nem fogom ezt tenni" ígéretre épül. A megbocsátás belőlünk fakad, és egy felajánlás a másik ember felé, függetlenül attól, hogy ő bocsánatot kért vagy sem. Amikor Jézus kinyújtotta a kezét a keresztfán és azt mondta, "Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják mit cselekszenek," senki sem kért tőle bocsánatot (Lukács 23:34a, NIV ford.). Senki sem mondta, "Kérlek bocsásd meg nekünk, Jézus, amit most veled teszünk." Ő volt az, aki ezt felajánlotta, ő kezdeményezett. Másodszor, a megbocsátás nem csökkenti a sérelem nagyságát vagy jelentőségét. Amikor valaki bocsánatot kér tőled és te azt mondod, "nem olyan nagy dolog, nem is bántottál meg annyira", akkor azzal valójában a megbocsátásnak is csökkented az értékét. Ha nem volna nagy dolog, akkor nem kérnének arra, hogy megbocsáss. A megbocsátás a nagyobb horderejű dolgokhoz kapcsolódik, és nem a kisebb vagy jelentéktelenebb problémákhoz. Ha valamiért valóban meg kell bocsátanod, akkor ne csökkentsd annak a jelentőségét, amikor bocsánatot kérnek tőled. Ne mond azt, hogy "nem nagy dolog", mert igenis az. Ha csak valami kisebb problémáról van szó, akkor mond csak egyszerűen azt, hogy "nem kell bocsánatot kérned". Viszont, ha valóban komoly dologról van szó, akkor ismerd el azt. Nagyon sok fontos és komoly dolog van az életben, észrevetted már? De különbség van aközött, hogy valakit megsértettek vagy megbántottak, és aközött, hogy valaki ellen valami szándékos vagy súlyos sérelmet követtek el. Ha valakit megsértettek vagy megbántottak, akkor inkább türelemre és elfogadásra van szükség, és nem feltétlenül a megbocsátásra, mert a másik személy nem szándékosan tette, amit tett. Azonban ha valaki ellen valami szándékos vagy súlyos sérelmet követnek el, akkor szükség van megbocsátásra. Ne felejtsd el soha, hogy Isten mindig kegyelmet ad arra, hogy megbocsáss másoknak, ha hitben jársz Ővele. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez
|
2016. november 6., vasárnap
A kibékülés legyen a célod, ne a vita eldöntése!
Posted: 04 Nov 2016 07:00 PM PDT
„Egy Isten van és egy közbenjáró Isten és az emberiség között, az ember Krisztus Jézus”. (1Timóteus 2:5, NIV fordítás) Ha konfliktusod támad az életben, a megbékélésre helyezd a hangsúlyt, és ne a vitás kérdés eldöntésére. Nagy különbség van a kettő között. A megbékélés vagy kibékülés a kapcsolat helyreállítását jelenti, míg a másik inkább az adott probléma részleteibe való belemerülést. Minden vitás részletben valószínűleg úgysem fogsz teljesen egyetérteni a másik féllel, mert mindig lesz ellenvéleményed valamivel kapcsolatban. És senki nincs a világon, aki mindenben egyetértene veled, így soha nem lesz egyértelmű megoldás minden problémádra. Lehet szeretetteljes kapcsolatod valakivel anélkül, hogy mindenben egyetértenétek? Persze hogy lehet. Akkor, ha megtanulod, hogyan lehet valakivel nem egyetérteni anélkül, hogy megsértenéd a másikat, és ha megtanulod, hogyan tudsz együttműködni mással még akkor is, ha nem vagy vele teljesen azonos véleményen. Ezt hívják bölcsességnek. Az egyik legnagyszerűbb dolog, amit tehetsz az életed során az, hogy hídépítő leszel, és nem falakat emelsz. Akkor hasonlítasz leginkább Jézus Krisztushoz, amikor kibékíted az embereket, és falak helyett hidakat építesz. Jézus pontosan ezért jött a Földre! Ő a nagy békéltető. Isten azért küldte Jézust a Földre, hogy kibékítsen minket önmagával, mivel mi emberek konfliktusban állunk Istennel. Azonban mindaddig nem tudsz békét kötni a többi emberrel, amíg nem békélsz meg Istennel. Talán az is része lehet a problémának, hogy nem vagy kibékülve önmagaddal, mert még Istennel sem vagy kibékülve. Először meg kell békélned Istennel, és azután nyered el Isten békességét. A legelső dolog tehát az, hogy békesség legyen a szívedben, és ez úgy lehetséges, hogy beengeded a Békesség Fejedelmét oda. Imádkozz szívedből így Istenhez: „Istenem, te ismered az életemet megkeserítő konfliktust. Belefáradtam és szeretnék megbékélni. A te békédet szeretném az életembe, ezért kész vagyok békejobbot nyújtani mások felé. Ezzel elfogadom a te békességedet ma. Megnyitom életem előtted, amennyire csak tudom. Töltsd meg életem szeretettel, türelemmel, örömmel és békességgel, és tartsd távol tőlem a haragot. Jöjj, és töltsd be életem minden területét a te békességeddel, és segíts, hogy falak emelése helyett hidakat építsek. Segíts, hogy képes legyek kezdeményezni, és ne a másiktól várjam ezt. Segíts, hogy megtaláljam a megfelelő időt és helyet, és hogy bátorságot merítsek ahhoz, hogy beismerjem a saját részemet és hibámat a konfliktusban, és hogy alázatos legyek. Kérlek segíts, hogy ne a másik embert támadjam, hanem a problémát állítsam kereszttűzbe. Segíts nekem, hogy a másik fél szempontjaira is tekintettel tudjak lenni. Támogass, hogy az igazat mondjam, és hogy a probléma megoldását tartsam szem előtt, és ne a másik embert hibáztassam. Segíts kérlek, hogy a kapcsolat helyreállítása és a kibékülés legyen a célom ahelyett, hogy a nézeteltérés minden részletét meg akarnám oldani. A te nevedben kérem ezt. Ámen.” *(Daily Hope by Rick Warren, 2016.10.29.) |
Oldd meg a problémát, ahelyett, hogy inkább valakit hibáztatnál azért
Posted: 03 Nov 2016 07:00 PM PDT
„Most azonban vessétek el magatoktól mindezt, a haragot, az indulatot, a gonoszságot, az Isten-káromlást, és a szátokból a gyalázatos beszédet.” (Kol 3:8, NIV-fordítás) Csak meghatározott nagyságú érzelmi energiával rendelkezel. A beszélgetés során, amikor problémát szeretnétek megoldani, választhatod azt, miszerint ezt az energiádat arra fordítod, hogy valakit elkezdesz okolni a kialakult helyzetért; de dönthetsz úgy is, hogy azt a probléma megoldására fordítod. Olyan nagy energiád nincsen, hogy mindkét változatra elég legyen. Fel kell tehát tenni magadnak a kérdést, hogy mi a fontosabb a számodra, a másikat hibáztatni, vagy megoldani a konfliktust. Oldd meg a problémát, ahelyett, hogy inkább valakit hibáztatnál azért. Minden házaspárnak szükséges lefektetnie néhány olyan alapszabályt, hogy nézeteltérés esetén meddig lehet elmenni, és milyen szavakat nem szabad már kimondani. Vannak bizonyos szavak, amiket a házasságban soha, de soha nem szabad használni; ezek „a tömegpusztító fegyverek”. A hidegháború idején, amikor a Szovjetunió és az Egyesült Államok egymással szemben állt, az USA több ezer interkontinentális rakétával vette célba a szovjeteket. Az egész Szovjetuniót képesek lettek volna elpusztítani azzal. Ugyanígy, a Szovjetunió is számtalan rakétát tartott az amerikaiakra célozva, az oroszok is képesek lettek volna elpusztítani azzal az USA-t. Azonban még a hidegháború legrosszabb időszakaiban is, amikor a helyzet pattanásig feszült, mindkét félben maradt olyan józanság, hogy azt mondja, bizonyos fegyvereket nem fognak használni, mert azokkal kölcsönösen elpusztítanák egymást. „Ha ti használjátok a ti fegyvereiteket, akkor mi be fogjuk vetni a mieinket, és akkor végül elpusztítjuk egymást. Tehát ha még teljesen más állásponton vagyunk is egy adott kérdésben, legalább abban egyet fogunk érteni, hogy ezeket a fegyvereket nem használjuk." Ugyanígy, sohasem szabad bevetned az olyan kapcsolati „tömegpusztító fegyvereket” a házasságodban, mint a válással való fenyegetőzés vagy a kapcsolatból való kilépés réme, vagy éppen a másik szülei viselkedésének felhánytorgatása. Meg kell egyeznetek abban, hogy nem számít, milyen nagyon haragszotok is éppen a másikra, ezeket a szavakat tilos használni, mert tönkreteszik a kapcsolatot azáltal, hogy lerombolják a bizalmat. A Biblia nagyon pontosan meghatározza, hogy hol van ez a határ. „Most azonban vessétek el magatoktól mindezt, a haragot, az indulatot, a gonoszságot, az Isten-káromlást, és a szátokból a gyalázatos beszédet.” (Kol 3:8, NIV-fordítás) Ezek olyanok, mint a tömegpusztító fegyverek. Az oka annak, hogy a problémát meg kell oldanunk, nem pedig hibáztatnunk kell azért valakit, nem más, mint az, hogy a hibáztatás egyfajta ítélkezés, s erre csak Istennek van joga. Nem te vagy a bíró, te nem tudod kitalálni mások motivációját. Sokszor még a saját motivációddal sem vagy tisztában! Ezt csak Isten tudja. Engedd, hogy Ő legyen a bíró, te pedig a probléma megoldásával foglalkozhatsz. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2016. november 4., péntek
A bátor emberek megoldják a konfliktusukat
Posted: 02 Nov 2016 07:00 PM PDT
„Mert nem a félelem és a gyávaság lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét. (2Tim 1:7; NLT, második kiadás)
Miért szeretné Isten tőlünk, hogy békében éljünk mindenkivel? Mert a megoldatlan konfliktusnak háromféle káros hatása is van az életünkre. Először is, akadályozza az Istennel való kapcsolatodat. Amikor haragban vagy másokkal, nem lehetsz harmóniában Istennel. Amikor zavart vagy, amikor konfliktusod van másokkal, nem lehet tiszta kapcsolatod Istennel. A Biblia ezt írja. „Ha valaki azt mondja, »Szeretem Istent«, de a testvérét gyűlöli, az az ember hazug.” (1Ján 4:20/a; NLT, második fordítás) Másodszor, a megoldatlan konfliktus akadályozza az imádságodat. Újra és újra arról beszél a Biblia, hogy ahol konfliktus, bűn és diszharmónia van az életedben, ott az imádság is akadályozott. Harmadszor, a megoldatlan konfliktus akadályozza a boldogságodat. Nem lehetsz egyszerre boldog és konfliktussal teli. Ha a konfliktus a bejárati ajtón jön be, a boldogság a hátsó ajtón távozik. Szóval, nem akarsz megszabadulni az életedben jelen levő konfliktustól? Bármilyen konfliktus megoldásának kiindulási pontja az, hogy át kell venni a kezdeményezést. Ne várj a másik emberre, hogy odajöjjön hozzád; menj te hozzá! Legyél te a béketeremtő! Ne vedd semmibe a konfliktust! Ne tagadd a konfliktust! Ne söpörd a szőnyeg alá a konfliktust! Hallottad már az alábbi kifejezést? „Az idő mindent begyógyít!” Ez butaság! Az idő semmit nem gyógyít meg! Sőt, az idő rosszabbá teszi a dolgokat. Ha van egy nyílt sebed, és nem foglalkozol azzal, attól még az megmarad. A harag neheztelésbe megy át, és a neheztelésből keserűség lesz. A konfliktus nem oldódik meg magától. Tudatosan foglalkoznod kell azzal. Csak a bátor emberek tudnak konfliktust megoldani. Talán a legbátrabb dolog, amit tehetsz, hogy felteszed magadnak a kérdést, amit eddig mellőztél hosszú ideig a házasságoddal, a gyermekeiddel, az alkalmazottaiddal, a főnököddel vagy bárkivel kapcsolatban. Hol találhatsz bátorságot szembenézni ezzel? Istentől kapod. A Biblia a Timóteushoz írt második levél 1. fejezetének 7. versében ezt mondja. „Mert nem a félelem és a gyávaság lelkét adta nekünk Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét. (NLT, második kiadás) Ez azt jelenti, ha engeded Isten Lelkének, hogy az ereje betöltse az életedet, akkor erővel, szeretettel és józansággal fog betölteni. És Isten szeretete győzedelmeskedik a félelem felett. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
(Daily Hope by Rick Warren, 2016.10.27.) |
2016. november 3., csütörtök
Te is szív átültetésre vágysz?
Posted: 01 Nov 2016 07:00 PM PDT
„ Az emberek véleményétől való félelem elgyengít, de aki Istenben bízik , az oltalmat talál.” (Példabeszédek 29:25 MSG fordítás)
Ha ellenőrzésed alá szeretnéd vonni a haragodat az életedben, Jézusban kell megalapoznod a személyiségedet. Meg kell értened, hogy az ő feltétel nélkül szeret, hogy az övé vagy és értékes vagy. Jézusnak célja van veled és terve van az életeddel kapcsolatban. Ha bármi másra építed a személyiségedet, állandó bizonytalansággal fogsz küzdeni egész életedben. Építheted az életedet a munkádra, de elvesztheted a munkádat. Építheted a személyiségedet arra, hogy milyen jól nézel ki, de ezt is elveszítheted. Építheted a személyiségedet egy emberre, akivel házasságot kötöttél, de ő is meg fog halni egyszer. Építheted a személyiségedet arra, hogy népszerű legyél, de nem lehetsz örökké népszerű. Ha valami olyanra építed a személyiségedet, amelyet el lehet venni tőled, akkor bizonytalan leszek és a bizonytalanság a harag gyökere. Amíg el nem kezded biztonságban érezni magad, addig az emberek képesek lesznek fogást találni rajtad. Amikor rájössz, hogy Te magad ki vagy és kihez tartozol, az emberek nem fognak fogást találni rajtad. Nem tudnak befolyásolni. A harag és a bizonytalanság együtt járnak. Minél bizonytalanabbnak érzed magad, annál több harag gyűlik benned. A Biblia a Példabeszédek 29:25-ben azt mondja: „ Az emberek véleményétől való félelem elgyengít, de aki Istenben bízik, az oltalmat talál.” (MSG fordítás) Amikor dühbe gurulsz, a szád azt mondja ki, ami belül a szívedben lakozik. Az éles nyelv dühös szívet takar. A negatív nyelv félelemmel teli szívet takar. A kérkedő nyelv bizonytalan szívet takar. A túlzó nyelv bizonytalan szívet takar. Az ítélkező nyelv bűnös szívet takar. A kritikus nyelv keserű szívet takar. Az erkölcstelen nyelv tisztátalan szívet takar. Másrészt a bátor nyelv boldog szívet takar, a szelíd nyelv szerető szívet takar és a fegyelmezett nyelv békés szívet takar. Érted már mire van szükséged, hogy megszabadulj a haraggal kapcsolatos problémáidtól? Szív átültetésre van szükséged. Szerencsére Isten a szív transzplantációkra specializálódott. Ezt megtérésnek hívják. Isten egy teljesen új szívet ad neked és egy teljesen új személyiséget. Nem kell többé a személyiségedet keresni a munkádban vagy a bankszámládon vagy a kinézeteden és még a kapcsolataidban sem, mert megtalálod a személyiségedet abban, amit Isten mond rólad. Jézus meg tudja gyógyítani azt a három dolgot, ami haragot okozhat: a sérelmet, a csalódottságot és a félelmet is. Jézus meg tudja gyógyítani a megsebzett szívedet sz Ő szeretetével. Jézus ki tudja cserélni a sértett szívedet az Ő békéjével. Jézus ki tudja cserélni a bizonytalan szívedet egy erővel és szeretettel felövezett szívre. Ha felkapsz egy síró gyermeket és erősen tartod a kezedben, hogy melegséget és biztonságot érezzen, abbahagyja a sírást. Megszűnik dühösnek lenni. Ha biztonságban, elfogadottnak érzed magad Jézus Krisztusban, a Te haragod is eloszlik. Lehet, hogy szükséged van ma ezt az imádságot elmondani: „ Drága Istenem! Belátom, hogy problémáim vannak a haraggal. Hagyom, hogy mások fogást találjanak rajtam és gyakran előfordul, hogy nem gondolkodom mielőtt beszélek. A Te segítségedet kérem. Segíts nekem megfontolni a dolgokat mielőtt cselekszem. Segíts nekem elengedni a haragomat a megfelelő módon. Szeretném megtalálni a személyiségemet benned. Átadom önmagamat teljesen neked. Gyere az életembe. Ments meg. Ámen.” (Daily Hope by Rick Warren, 2016.10.26.) |
2016. november 2., szerda
A düh dühöt terem, a bölcsesség pedig türelmet
Posted: 31 Oct 2016 07:00 PM PDT
„Az értelmes ember türelmes, díszére válik, ha megbocsátja a vétket.” (Péld 19:11)A megbántott emberek megbántanak másokat. Amikor valaki megbánt téged, azért teszi, mert őt is megbántották. A barátságtalan emberek azok, akik sosem tapasztaltak kedvességet. Az érzés nélküli emberek sosem érezték szeretve magukat. Amikor valaki goromba, keserű, barátságtalan, szarkasztikus, gonosz lelkű vagy arrogáns, a teljes lényével azt kiáltja, hogy „Fájdalmam van! Hatalmas adag szeretetre van szükségem! Nem érzem biztonságban magamat!" A biztonságban levő, szeretetben élő emberek viselkedése nem ilyen. Azok, akik mélyen szeretve és mély biztonságban érzik magukat, nagylelkűek és jóakaratúak másokkal szemben. Ha csak bosszút akarsz állni az embereken, rendben. Akkor nem is vagy jobb, mint ők. Amikor bosszút állsz, nem vagy jobb a téged támadó embernél. Hogy jobb legyél a támadódnál, le kell győznöd a gonoszságot a jósággal. Szeretettel kell reagálnod. Túl kell látnod a szavaikon, egészen a fájdalmukig.
Edwin Markham írt egy rövid verset, amelyik így hangzik: „Rajzoltak egy kört, hogy kizárjanak engem, egy eretneket, egy lázadót, egy kicsúfoltat, de nekem és a szeretetnek megvolt a bölcsességünk, hogy nyerjünk. Rajzoltunk egy kört, amelyik bevonta őket."
Van egyfajta tévhit, amit mindenkinek beadott a modern pszichológia, de ami totálisan hibás. Csak bizonyos mennyiségű düh van az életedben. Olyan, mintha lenne egy veder dühöd. Amikor az a veder megtelik, a modern pszichológusok szerint, azt ki kell fejezned, egyszerűen ki kell öntened. Aztán, amikor a veder üres lesz, megtisztító hatású lesz.
Ha elhiszed ezt a tévhitet, akkor egész életedben fogsz küszködni a dühvel, mert a dühveder nem létezik. Egy egész gyár működik! Az a gyár képes folyton termelni és termelni és termelni. Amikor megszabadulsz attól, még többel fogsz maradni. Tulajdonképpen, minél többször öntesz ki dühöt magadból, annál többször fog termelődni.
A tanulmányok egymás után mutatják ki, hogy az agresszió csak agressziót tud szülni. A dühkitörés a legtöbb esetben még nagyobb haraghoz vezet, egészen addig, amíg szokásos mintává válik az életedben.
A megoldás nemcsak annyi, hogy kidobd a dühödet, hiszen egyszerűen újra felgyűlik! A megoldás elengedni. Isten segíteni fog ezt megtenni!
„Az értelmes ember türelmes, díszére válik, ha megbocsátja a vétket.” (Péld 19:11)
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)