Oldalak

2019. február 28., csütörtök

Ne engedd, hogy a félelem megakadályozza barátságaid elmélyítését

Posted: 26 Feb 2019 06:00 PM PST
"Mert nem a félelemnek lelkét adta nekünk az Isten, hanem az erő, a szeretet és a józanság lelkét."
(2. Timóteus 1:7., Újfordítás)
Amikor csordultig vagyunk félelemmel és aggodalmakkal, nem tudunk egymáshoz közelebb kerülni. Távol tartjuk magunktól a környezetünket. Félünk az elutasítástól, a manipulációtól, a sebezhetőségünktől, a fájdalmaktól és hogy kihasználhatnak minket. Ezek a félelmek mind elválasztanak minket a másiktól.
Ez a félelem egyidős az emberiséggel. Amikor Ádám és Éva bűnbe esett, Isten jött és kereste őket, amire Ádám ezt felelte: "Féltem és elrejtőztem." Nagyon régóta csinálják már ezt az emberek. Megijedünk és elbújunk. Elrejtőzünk igazi valónk elől is.
Nem engedjük meg másoknak, hogy igazán megismerjenek minket. Nem engedjük, hogy belénk lássanak. Miért? Mert aggódunk, hogy mi lesz akkor ha meglátják milyenek vagyunk és nem tetszik nekik - bonyolult helyzetbe kerülünk. Balszerencse. Miért is félek elmondani neked, ki is vagyok? Mert ha elmondom és nem tetszik neked, akkor elutasítottsággal és csalódottsággal kell együtt élnem. Így tehát álarcot viselünk és szerepet játszunk.
A félelem viszont három szörnyű dolgot tesz a kapcsolatokkal.
A félelmeink védekező magatartásra kényszerítenek. Félünk leleplezni magunkat, ezért védelmi állásba helyezkedünk. Amikor valaki kiszúrja a gyengeségünk, azt megtoroljuk és védekező üzemmódba kapcsolunk.
A félelmeink távolságtartásra késztetnek. Nem engedjük közel magunkhoz az embereket. Vissza akarunk vonulni. El akarjuk rejteni az érzéseinket. Nem akarunk nyitottak és őszinték lenni. Védekező és távolságtartó emberré válunk.
A félelmeink követelőzővé tesznek. Bármikor amikor bizonytalanságban érezzük magunkat, minél bizonytalanabb a helyzet, annál jobban próbáljuk irányításunk alá vonni. Mindig arra törekszünk, hogy a miénk legyen az utolsó szó. Mi akarunk irányítani, vezetni. Ezek mind a félelem és bizonytalanság jelei.
Hol találhatod meg a magabiztosságot és a bátorságot ahhoz, hogy meg tedd az első lépést valaki felé, hogy bensőségesebb kapcsolatba kerülhessetek?
Isten Szent Szellemére van szükséged. Pál azt mondja nekünk a 2. Timóteus 1:7-ben, "A Szent Szellemért, Isten ajándéka nem az, hogy féljetek az emberektől, hanem hogy bölcsek és erősek [más szóval: bátrak] legyetek, és szeressétek őket, élvezzétek a velük töltött időt"(TLB fordítás).
Honnét tudhatod, hogy betöltött-e a Szent Szellem? Bátrabb vagy a kapcsolataidban. Szereted az embereket. Szeretsz velük lenni. Nem félsz tőlük, mert Isten Szelleme az életed része. A Biblia azt mondja, hogy "Isten a szeretet" és "a szeretet legyőz minden félelmet". Minél inkább részese Isten az életednek, annál kevésbé kap helyet benne a félelem.
Tehát ha fel szeretnéd venni bárkivel is a kapcsolatot, a kiindulópont a következő: tarts szünetet, imádkozz és mondd: "Istenem, adj nekem bátorságot, hogy megtehessem az első lépést!" Ezek után odamehetsz ahhoz a személyhez, akivel meg szeretnél ismerkedni.
Segítő kérdések elmélkedéshez és beszélgetéshez:
  • Hogyan tart távol a félelem és az aggódás attól, hogy elmélyítsd a barátságaidat? Mik ezek a félelmek és aggodalmak?
  • Mikor küzdesz leginkább azzal a félelmeddel, hogy az emberek meglátják milyen is vagy valójában? Vagy ez többé már nem okoz neked gondot? Hogyan sikerült legyőznöd ezt a félelmet?
  • Hogyan tapasztaltad meg a magabiztosságot és bátorságot, amikor megtetted az első lépéseket valaki felé és kezdtél el bensőségesebb kapcsolatot kiépíteni?
(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.20.

2019. február 27., szerda

Mit teszel, amikor hibáztál?

Posted: 25 Feb 2019 06:00 PM PST
"Isten eltörölte az adósságot, amely felsorolt minden általunk be nem tartott szabályt. Elvetette azt és felszegezte a keresztre."
(Kolossé 2:14, NCV fordítás )
manonbeach-free2.jpg
Te is és én is időnként elrontunk dolgokat. A keresztény élet egy bűntudattól szabad élet, de nem hibák nélküli élet.
A Biblia sosem rejti el ezt az igazságot. Fájdalmasan őszinte a hithősök által elkövetett bűnökkel kapcsolatban. Isten megmentette a földet egy árvíz után egy férfin keresztül, akit Noénak hívtak, aki aztán leitta magát, meztelenre vetkőzött és teljesen elrontotta a dolgokat. Mózes Izrael gyermekeit a Vörös-tengeren keresztül a szabadságba vezette, mégis a dühe távol tartotta az ígéret földjétől. A Biblia elmeséli Dávid király történetét is, aki Isten szíve szerint való férfi volt, de aki aztán házasságtörő lett és megtervezte a megölését a nő férjének, hogy ne fedjék fel a bűnét.
Isten tisztában van a gyengeségeinkkel. Ha Isten csak tökéletes embereket használt volna, akkor a Biblia elég rövid könyv lenne. Neki valójában van megoldása a hibáinkra: a kegyelem.
A Biblia ezt mondja:  "Isten eltörölte az adósságot, amely felsorolt minden általunk be nem tartott szabályt. Elvetette azt és felszegezte a keresztre." (Kolossé 2:14, NCV fordítás).
Ha megnézed a Szentírásban ezeket a történeteket a hithősök bukásairól, tiszta képet kapsz. Te is és én is - csakúgy, mint a bibliai hithősök - Isten kegyelmének győztesei vagyunk. Az elsődleges tanúbizonyság, amit a világ felé teszel nem az a sok nagyszerű dolog, amit Istenért végzel, hanem az, hogy mit csinálsz, amikor hibáztál vagy bűnbe estél. Búslakodsz, vagy határtalan örömödet leled Isten kegyelmében.
Az emberek olyan Istennel akarnak találkozni, aki a hibákat diadallá változtatja. Olyannal, aki át tudja formálni a megtört életeket.
Nem csak a megbocsátás a része Isten fantasztikus kegyelmének, hanem az az erő is, amit az újrakezdéshez  ad nekünk.
És amikor kapunk tőle erre erőt, akkor általunk nyilvánvalóvá válik az Ő kegyelmének győzelme.
Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:
  • Mi a jelentősége annak, hogy a keresztény élet egy bűntudattól szabad élet, de nem hibák nélküli élet?
  • Hogyan láttad már azt, hogy Isten egy hibádat vagy bukásodat használta fel arra, hogy megmutassa a világnak az Ő erejét és nagyságát?
  • Mondj példát egyéb történetekre a Bibliából, amelyek a kegyelem győzelmét mutatják. Miért különlegesek vagy érdekesek ezek a történetek számodra?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.19.)

2019. február 26., kedd

Isten csodálatos kegyelme

Posted: 24 Feb 2019 06:00 PM PST
„[Isten] tudja, hogy miből készültünk, Ő emlékezik, hogy por vagyunk.” (Zsolt 103:14 GNT fordítás)
A bukásaid nem lepik meg Istent.  Számít ezekre. Ő tudja, hogy miből készültünk – mert Ő alkotott minket.
A Biblia ezt írja: „[Isten] tudja, hogy miből készültünk, Ő emlékezik, hogy por vagyunk.” (Zsolt 103:14 GNT fordítás).
Isten nem vonja meg az irántad való szeretetét amikor elrontod a dolgokat. A Biblia központi üzenete a következő: Isten nem azért szeret, aki vagy és amit tettél, hanem azért szeret, aki Ő és amit Ő tett. Isten teremtett téged, és Ő szeret téged. Ehhez nem férhet kétség. Nem tehetsz semmit, hogy Isten jobban szeressen, de nem tehetsz semmit azért sem, hogy kevésbé szeressen. Ugyanannyira szeret a jó napjaidon is, mint a rossz napokon. Az Ő szeretete nem a teljesítményeden alapszik.
A Bibliában van egy szó erre: kegyelem. És ez hihetetlenül csodálatos! Isten rád néz és ezt mondja: 'Eldöntöttem, hogy szeretlek! És nem tehetsz semmit, hogy ne szeresselek!' Még akkor is, amikor rettenetesen rosszak vagyunk, Isten nem szűnik meg szeretni. Ez valóban csodálatos kegyelem! Amikor felfogod, hogy Ő milyen kegyelmes, már nem nyomaszt annyira, hogy elbuktál, és magabiztosan tudsz továbblépni.
Lehet, hogy már többször mentél Istenhez bocsánatért ugyanazzal a problémával. Lehet, hogy kételkedsz, hogy megérdemled az Ő szeretetét és kegyelmét (ezt most leszögezhetjük, hogy nem érdemled meg). Talán biztos vagy abban is, hogy Isten már belefáradt a sok változási kísérletedbe (nem, Ő nem fáradt bele).
Istent soha nem fárasztja a veled való beszélgetés. Ő soha nem túl elfoglalt. Bármennyiszer fordulsz hozzá bocsánatért, Ő kitárt karokkal vár rád!
Lehet, hogy egy olyan otthonban nőttél fel, ahol a feltételekhez kötött szeretet volt a természetes. Lehet, hogy a szüleid szeretete a tanulmányi, sport vagy egyéb eredményeidnek volt a függvénye. Amikor bármelyik területen csődöt mondtál, úgy érezted, hogy elveszítetted a családod szeretetét.
Megnyugodhatsz, Isten nem ilyen módon bánik veled!
A Biblia ezt írja: „[Isten] eltörölte az adósságunkat, amelyben fel voltak írva azok a törvények, amiket nem sikerült betartanunk. Ő elvette azt a törvényekkel kapcsolatos feljegyzést és odaszegezte a keresztre. (Kolossé 2:14, NCV fordítás)
A keresztyén élet nem hibák nélküli élet, viszont lehet bűntudat nélküli élet! Isten megérti a bukásaidat – de Ő mindezek ellenére is szeret!
Ez Isten csodálatos kegyelme.
Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:

  • Milyen érzés, ha arra gondolsz, hogy Isten a bukásaid ellenére is szeretet?
  • Hogyan befolyásolja más emberek hibáihoz és bukásaihoz való viszonyulásodat az, ahogy Isten a te hibáidhoz és bukásaidhoz viszonyul?
  • Kivel tudnád megosztani Isten csodálatos kegyelmének a jó hírét?
+(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.18.)

2019. február 25., hétfő

Kudarcból diadal

Posted: 23 Feb 2019 06:00 PM PST
„Aki nem ismeri el saját hibáit, sohasem lehet sikeres.”(Péld 28:13, TLB ford.)
Hajlamosak vagyunk a kudarcra mint valami rossz dologra gondolni. De az okos ember tudja, hogyan a kudarc lehet hasznos is. Lehet tanulni belőle. A kudarc alakít minket, és ez Isten egyik fontos eszköze arra, hogy olyanra formálja az életünket, amilyenre Ő szeretné.
Mire lehet jó a kudarc? Isten arra használja, hogy tanítson bennünket. A hiba vagy a kudarc nem más, mint lehetőség arra, hogy tanuljunk. Mert bizonyos dolgokat csak kudarcok, tévedések árán lehet megtanulni. A Biblia azt mondja, „Aki nem ismeri el saját hibáit, az sohasem lehet sikeres.”(Péld 28:13, TLB).
Aki sohasem hibázik, az nem növekszik és nem tanul. Ha nem vállalsz kockázatot, nem növekszel. Akkor tudsz fejlődni és növekedni, ha nem félsz a kudarctól.
Isten sokszor a kudarcainkon keresztül motivál bennünket. „Néha csak egy fájdalmas tapasztalat tud rábírni arra, hogy változtassunk az életünkön.” (Péld 20:30, GNT ford.). Gyakran csak akkor változunk vagy változtatunk, amikor már ég a lábunk alatt a talaj, és nem akkor, amikor belátjuk, hogy jó lenne. Amikor kudarc ér, Isten csak rá akar ébreszteni, hogy változtass és más irányba haladj.
Isten a jellemed formálására is használja a kudarcokat: “Akkor is örülhetünk, ha problémákba és próbákba futunk bele, mert tudjuk, hogy ezek hasznosak számunkra -- segítenek megtanulni, hogy türelmesek legyünk, a türelem pedig erős jellemet fejleszt bennünk.” (Róm 5:3-4, TLB ford.).
Ezen kívül, a tévedéseink és a kudarcaink lágyabbá teszik a szívünket is. Segítenek növekedni és érettebbé válni. Érzékenyebbek leszünk mások iránt, kevésbé leszünk ítélkezők, és jobban együtt tudunk érezni azokkal, akiket problémák nyomasztanak.
A kudarc viszont nem automatikusan jobbítja a jellemet, és sok embert  csak még elkeseredettebbé tesz. Akkor tudja fejleszteni a jellemed, ha helyesen reagálsz a kudarcra és tanulsz belőle.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Gondolj vissza életed egyik legnagyobb kudarcára. Mit tanultál belőle?
  • Hogyan vett rá egy kudarc arra, hogy változtass, és az végül valami jóhoz vezetett az életedben?
  • Tapasztaltad vagy láttad már, hogy a kudarc változtatott a saját jellemeden vagy valaki más jellemén? Hogyan?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.0

2019. február 24., vasárnap

Isten baráti köréhez tartozol


Posted:
 21 Feb 2019 06:00 PM PST
„Nem neveztelek többé benneteket szolgáknak, mert a szolga nem ismeri a gazdája dolgait. Inkább barátaimnak nevezlek benneteket, mivel amit az Atyámtól tanultam mindent tudtul adtam nektek.” (János 15.15. NIV fordítás)
Az ebben a versben szereplő barát szó eredeti görög jelentése nem egy alkalmi ismerőst jelent, hanem egy szoros, bizalmas kapcsolatra utal. Ugyanezt a szót használják  a vőfélyre az esküvőkön, (János 3:29) valamint azokra a bensőséges, bizalmas barátokra, akik egy uralkodó belső körét képezik. Egy királyi udvarban a szolgáknak távolságot kellett tartaniuk az uralkodótól, de a belső körbe tartozó, megbízható, közeli barátok szoros kapcsolatot, közvetlen hozzáférést és a bizalmas információkhoz való hozzájutást élvezték.
Nehéz megérteni, hogy Isten azt akarja, hogy legyünk a közeli barátai. De a Biblia ezt mondja: „Ő egy féltőn szerető Isten a velünk való kapcsolatában.” (2Móz 34:14, NLT fordítás)
Isten igazán arra vágyik, hogy megismerjük Őt. Valójában azért alkotta meg a világegyetemet, és irányította a történelmet, a mi életünk részleteit is beleértve, hogy a barátai lehessünk. A Biblia ezt mondja: „Ő alkotta az emberiséget és tette a földet egy barátságos hellyé, hogy időben és térben élhessünk azon, hogy kereshessük Isten, és hogy ne csak a sötétben tapogatózzunk, de valóban találjunk rá.” (ApCsel 17:26-27, The Message fordítás)
Ismerni és szeretni Istent, ez a mi egyik leghatalmasabb kiváltságunk, és hogy Isten ismer és szeret minket, ez a mi legnagyobb örömünk.
Isten azt mondja: „Ha bárki dicsekedni akar, azzal dicsekedjék, hogy ismer és megért engem… Mert ezek a dolgok tetszenek nekem.” (Jeremiás 9:24 GNT fordítás)
Nehéz elképzelni, hogy hogyan lehetséges egy meghitt barátság egy tökéletes, mindenható, láthatatlan Isten és egy véges, bűnös emberi lény között. Könnyebb megérteni a mester-szolga viszonyát vagy a teremtő és teremtett kapcsolatát, vagy akár az apa-gyermek viszonyát. De Isten azt akarja, hogy a barátai legyünk, és ez egy hihetetlen megtiszteltetés.
Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:
  • Mi a válaszod arra az igazságra, hogy a Teremtő, az univerzum alkotója,  egy meghitt barátságra vágyik veled?
  • Milyen módon igyekszel egy bensőségesebb kapcsolat kialakításra Istennel?
  • Milyen bizonyítékait látod a szenvedélynek az Istennel való kapcsolatodban – és hol találsz emlékeztetőket az Isten irántad való szenvedélyére?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.15.)

Legyél állandó közösségben Istennel


Posted: 22 Feb 2019 06:00 PM PST
"Sose hagyjátok abba az imádkozást!" (1Thesz. 5:17 NLT ford.)
Úgy sosem fogsz szoros kapcsolatot kialakítani Istennel, ha heti egyszer elmész a gyülekezetbe vagy naponta tartasz egy kis csendességet. Az Istennel való barátság úgy tud ki épülni, ha minden élményed megosztod vele.
Persze, fontos az, hogy kialakítsd és megtartsd azt a szokásod, hogy naponta töltesz egy kis időt Istennel, de Ő többet akar annál, mint hogy egy kis időre beszorítsd Őt az időbeosztásodba. Ő ott akar lenni minden tevékenységedben, minden beszélgetésedben, minden problémádban és minden gondolatodban.
Egész nap állandóan beszélgethetsz Istennel, például arról, amit épp abban a pillanatbancsinálsz vagy gondolszA 'szüntelnül imádkozás' az 1Thesz. 5:17-ben arra utal, hogy mindig Istennel beszélsz, miközben vásárolsz, vezetsz, dolgozol, vagy más hétköznapi dolgot teszel.
A leggyakoribb tévhit, hogy Istennel időt tölteni azt jelenti, hogy egyedül vagy vele. Természetesen szükséged van erre is, ahogy azt Jézus is bemutatta, de ez csak egy része az ébren töltött óráidnak. Minden tevékenység, amit végzel, része lehet az Istennel töltött időnek, ha Őt is hívod, hogy vegyen részt abban és ha te tudod, hogy ő ott van.
Van egy könyv, az Isten jelenlétének gyakorlása, ami arról szól, hogy hogyan tanuljuk meg az Istennel való folytonos beszélgetést.  Ezt a 17. században írta Lawrence testvér, aki egy egyszerű szakács volt az egyik francia kolostorban. Ő még az olyan hétköznapi és egyszerű feladatokat, mint az ételkészítés vagy a mosogatás úgy végezte, hogy azzal Istent dicsérte és ekkor is közösségben volt vele.
Szerinte az Istennel való barátság titka nem az, hogy megváltoztatod azt, amit csinálsz, hanem az, hogy azon változtatsz, hogy hogyan állsz hozzá ahhoz, amit csinálsz. Amit általában magadért teszel, kezdd el Istenért tenni, legyen az evés, fürdés, munka, pihenés vagy éppen a szemetes kiürítése.
Manapság gyakran érezzük, hogy 'muszáj kiszabadulnom' a napi rutinból, hogy Istent tudjam dicsőíteni. Ez  azonban csak azért van, mert nem tanultunk meg az Ő jelenlétében lenni. Lawrence testvérnek nem volt nehéz, hogy Istent dicsőítse a mindennapi teendők végzése közben, és nem kellett elvonulnia különféle lelki gyakorlatokra.
Ezt Isten is így tervezte. Az Édenben a dicsőítés nem egy esemény vagy egy rendezvény volt, amin meg kellett jelenni, hanem egy emberi hozzáállás. Ádám és Éva állandó közösségben volt Istennel. És mivel Isten veled is mindig veled van, nincs másik hely, ahol közelebb lehetnél Istenhez, mint az, ahol most vagy. A Biblia azt mondja, "Ő uralkodik minden felett, Ő mindenütt és mindenben ott van." (Efezus 4:6, NCV ford.).
Beszéljetek róla:
  • Vágytál már valaha arra, hogy 'kiszabadulhass' kicsit és egyedül lehess Istennel? Hogyan tudnád megváltoztatni a hozzáállásod Isten felé, hogy egy nap úgy telhessen el, mintha lelki gyakorlaton lennél?
  • Ahogy telik egy napod, van úgy, hogy egyszer jobban érzed Isten jelenlétét, máskor pedig kevésbé? Miért?
  • Melyik az a napi teendőd, amelyikre a legnehezebb úgy tekintened, hogy az Istent dicsőíti? Miért?

* (Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.16.)  

2019. február 21., csütörtök

Hogyan békélhetek meg Istennel?

Posted: 19 Feb 2019 06:00 PM PST

 „Ha tehát nyíltan Úrnak vallod Jézust, és szíveddel hiszed, hogy Isten feltámasztotta őt a halálból, üdvözülsz. Mert a megigazulást azáltal nyerjük hogy szívünkben hiszünk, és a nyílt hitvallás által üdvözülünk.” (Rómaikhoz írott levél 10:9-10 NLT fordítás, második kiadás)

adobestock_92483283.jpeg

A Biblia ezt írja: „A jó hír mutatja meg nekünk, hogy Isten hogyan békült ki az emberekkel.” (Róm. 1:17 NCV fordítás)
Tehát: hogyan is kötött békét velünk az Úr? Ezt hívjuk Evangéliumnak, és három pontban foglalható össze:
Először is: nem tehetjük igazzá önmagunkat
A menny tökéletes hely. Nincs bűn, szomorúság, gonoszság vagy igazságtalanság. Van ugyanakkor mégis egy probléma – mi magunk. Mi vagyunk tökéletlenek. Isten pedig nem engedhet bűnösöket a mennybe, hiszen akkor ez a tökéletes hely is megtelne bűnnel.
A Rómaiakhoz írott levélben ez áll: „Mert a törvény cselekedeteiből senki sem fog megigazulni őelőtte. Hiszen a törvényből csak a bűn felismerése adódik.” (Rómaiakhoz írott levél 3:20 NLT fordítás)
Éppen azok nem ismerik Isten törvényeit, akik azt gondolják, maradéktalanul megtartják őket. A törvény ugyanis tökéletes – amit egyikünk sem mondhat el magáról. Nem igazulhatunk meg önmagunk által, így Istennek elő kellett állnia egy tervvel.
Másodsorban: Isten elküldte Jézust, hogy fizesse meg bűneink árát, ezáltal téve minket igazzá
Ha emberi törvények ellen vétesz, emberek által kiszabott büntetés jár érte. Ha Isten törvényét sérted meg, Isten büntet meg érte – ez a büntetés pedig az örök kárhozat. Valakinek meg kell fizetnie mindazért, amit elkövetsz az életed során: a magadnak, másoknak és az Istennek okozott fájdalmakért. Az Úr válasza erre az, hogy elküldi a fiát, Jézust, hogy megfizesse ezt a büntetést. Átveszi a helyed hogy ne kelljen a pokolba menned. Te pedig mindörökké az Úrral maradhass.
Érted már miért hívjuk az Evangéliumot Jó Hírnek? Azt jelenti, hogy minden, amit eddig elrontottál vagy ezután fogsz elrontani az életed során – minden ilyen bűnért Jézus Krisztus fizetett meg a kereszten. Istennel el vannak rendezve az ügyeid.
 „(…) nem az általunk véghezvitt igaz cselekedetekért, hanem az ő irgalmából üdvözített minket.” (Tituszhoz írott levél 3:5a)
Végül: hit által kell elfogadnunk azt, amit az Úr tett értünk.
Hogy végleg rendezd a soraidat Isten előtt, mindössze hinned kell, és hittel fogadnod Krisztus áldozatát. Innentől Isten családjának tagja vagy. Úgy élhetsz, ahogy azt ő szánta neked, és részed lehet az öröklétből a mennyben. Ez a megigazulás.
A Rómaiakhoz írott levél 10. részében ezt olvashatjuk: „Ha tehát nyiltan Úrnak vallod Jézust, és szíveddel hiszed, hogy Isten feltámasztotta őt a halálból, üdvözülsz. Mert a megigazulást azáltal nyerjük hogy szívünkben hiszünk, és a nyílt hitvallás által üdvözülünk.” (Róm. 10: 9-10)
Mindannyian megmenekülhetünk – tekintet nélkül arra, hogy kik vagyunk, mit tettünk, vagy mióta tesszük.
Ma kell ezt megalapoznod. Ha nem vagy biztos abban, hogy halálod után a mennybe kerülsz, imádkozz ma így: „Uram, köszönöm, hogy megalkottál, hogy terved van életemmel, hogy célokat adtál nekem, és megismerhettelek. Köszönöm, hogy hagyod, magam dönthessek arról, elfogadom vagy elutasítom megváltásodat. Alázattal kérlek Uram, hogy ments meg. Nem a saját cselekedeteim okán, hanem azért, mert Krisztus értem is az életét adta a kereszten. Nem foghatom fel teljesen, ugyanakkor szeretném a bizalmamat a te Fiadba helyezni. Meg akarlak ismerni. Szeretni akarlak, szomjazni és éhezni akarom az igazságot a hátralévő életemben. Minden bizalmam a kegyelmedben és a megbocsátásodban van. Azt akarom, hogy te légy az életem ura. Ámen.”

* (Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.13. Ford.: noemiblogol)

2019. február 20., szerda

Hogyan imádkozz hatékonyan?

Posted: 18 Feb 2019 0
6:00 PM PST
"Kérlek emlékezz, mit mondtál a szolgádnak, Mózesnek: "Ha hűtlenek lesztek hozzám, szétszórlak titeket a nemzetek között. De ha visszatértek hozzám, és engedelmeskedtek az én parancsaimnak, és azok szerint éltek ... visszahozlak titeket arra a helyre, amit  nevem dicsőségére kiválasztottam. " (Nehémiás 1,8-9 NLT, második kiadás)
Alább található a megválaszolt imák négy titka Nehémiás élete alapján:
  1. Kérésedet Isten jellemére alapozd! Úgy imádkozz, mint aki tudja, hogy Isten válaszolni fog neked!-"Azért várom, hogy válaszolsz erre az imára, mert tudom milyen vagy. Hűséges Isten vagy. Nagyszerű Isten vagy. Szerető Isten vagy. Csodálatos Isten vagy. Tudod kezelni ezt a problémát, Istenem."
  2. Valld meg azokat a bűneidet, amikkel tisztában vagy! Miután Nehémiás arra alapozta az imáit, hogy milyen is Isten, megvallotta a bűneit. Azt mondta: "Mevallom, hogy vétkeztünk ellened. Igen, még a saját családom és én is vétkeztem! Szörnyű vétket követtünk el azzal, hogy nem engedelmeskedtünk a parancsolataidnak, előírásaidnak és rendeléseidnek, amit adtál nekünk."(Nehémiás 1:6b-7 NLT, második kiadás) Nem Nehémiás hibája volt, hogy Izráel rabságba esett. Nem is született még meg, amikor ez történt, valószínűleg már a fogságban született. Mégis magát is beleszámítja a nemzeti vétekbe. Azt mondja: "Én is része voltam a problémának."
  3. Kérd Istentől, hogy tartsa be ígéreteit! Nehémiás így imádkozik az Úrhoz: "Kérlek emlékezz arra, mit mondtál a szolgádnak, Mózesnek!" (Nehémiás 1:8./a) El tudod képzelni, hogy azt mondod Istennek, "emlékezz"? Nehémiás emlékezteti Istent egy ígéretére, amit Izráel népének tett. Valójában így imádkozik: "Isten, Mózesen keresztül figyelmeztettél minket, hogy ha hűtlenek vagyunk, el fogjuk veszíteni Izráel földjét. De azt is megígérted, hogy ha megbánjuk amit tettünk visszahozol minket." Kell Istent emlékeztetni? Nem. Elfelejti amit ígért? Nem. Akkor miért tesszük mégis ezt? Mert ez nekünk segít emlékezni arra, amit Isten megígért.
  4. Fogalmazz pontosan, amikor kérsz! Ha pontos választ akarsz az imáidra, akkor pontos kérésekkel fordulj Istenhez. Ha az imáid általános kéréseket tartalmaznak, honnan tudhatod, hogy tényleg megválaszolta -e őket Isten?
Beszéljetek róla:
  • Mit kértél mostanában Istentől, amire még nem kaptál választ?
  • Imádkozz újra érte és kövesd a fenti négy lépést! Hogyan változik meg az imád?
  • Mely ígéreteire kell emlékeztetned Istent?
* (Daily Hope by Rick Warren — 2015.10.24., Ford.: Á. Bözse)

2019. február 19., kedd

Isten mindig jelen van, függetlenül attól, hogy hogyan érzel.


Posted: 17 Feb 2019 06:00 PM PST
„Meztelenül jöttem ki anyám méhéből, és meztelenül is térek oda vissza. Az Úr adta, és az Úr elvette. Legyen áldott az Úr neve!” (Jób 1:21, NIV fordítás)
88x_light-in-darkness1.jpg
Keresztény kisgyermekként Isten sok általa megerősített érzelmet ad neked, és gyakran válaszol a legéretlenebb énközpontú imáinkra azért, hogy tudassa veled létezését. Ahogy azonban hitben növekedsz, úgy fog elválasztani téged ezektől a függőségektől.
Isten mindenhatósága és jelenlétének kinyilvánítása két különböző dolog. Az egyik tény, a másik gyakran egy érzés. Isten mindig jelen van, még akkor is, ha nem tudsz róla, és jelenléte túl mélységes ahhoz, hogy azt pusztán érzésekkel mérni lehetne.
Igen, azt akarja, hogy érzékeld a jelenlétét, de jobban érdekli az, hogy bízz benne, mint az, hogy érezd Őt.  Hit által élünk, nem pedig a látással vagy az érzéseinkkel.
Azok a helyzetek, amelyek a hitedet megpróbálják, leginkább azok az idők lesznek, amikor úgy érzed, hogy az életed darabjaira hullik, és Istent sehol sem találod. Ez történt Jóbbal is. Egyetlen nap alatt mindent elvesztett – a családját, az üzletét, az egészségét és minden vagyonát  és ezt követően 37 fejezeten keresztül Isten semmit sem szólt.
Hogyan dicsérd Istent, ha nem érted, hogy mi történik az életedben és Ő csendben van? Hogyan maradsz Vele kapcsolatban kommunikáció nélkül válság idején? Hogyan tartsd szemed Jézuson, ha könnyekkel van tele? Azt teszed, amit Jób tett: „Azután földre borult, imádkozott, és így szólt: Meztelenül jöttem ki anyám méhéből, és meztelenül is térek oda vissza. Az Úr adta, és az Úr elvette. Legyen áldott az Úr neve!” (Jób 1:20-21, NIV fordítás)
Mondd el pontosan Istennek, hogyan érzel! Öntsd ki Neki szívedet! Adj ki magadból minden érzést, ami benned van! Jób is ezt tette, mikor ezt mondta: „Nem tudok csendben maradni! Dühös vagyok és keserű. Beszélnem kell!" (Jób 7:11, GNT fordítás)
Kiáltott, mikor úgy tűnt, hogy Isten távol van: „Ó ifjú korom napjai, mikor Isten bensőséges barátsága megáldotta házamat” (Jób 29:4 NIV fordítás)
Isten kezelni tudja a kétségedet, a dühödet, a félelmedet, a fájdalmadat, az összezavarodottságodat és kérdéseidet.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Ki az a személy, akihez mégy, mikor az élet túl nehéz? Mit mondasz nekik, amit Istennek is el kell mondanod?
  • Amikor nehézségeken mégy keresztül, milyen az Istenbe vetett hited kívülről nézve?
  • Istent miért érdekli jobban a hited, mint az érzéseid?
"(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.11.)
Megosztom Facebookon! Megosztom Twitteren! Megosztom Tumblren! 

2019. február 18., hétfő

Miért fontos, hogy rendben legyünk Istennel?

Posted: 16 Feb 2019
06:00 PM PST
„A Jó Hír megmutatja, hogyan teszi Isten megigazulttá, a maga számára elfogadhatóvá az embert.” (Róma 1:17, NCV fordítás)
megigazulásmegigazultság és igaz lényeges szavak a Bibliában, és több százszor fordulnak elő. A Biblia azt mondja, hogy Isten szereti az igazságot, és Isten maga is igaz. Azt is olvashatjuk az Igében, hogy Isten egy nap meg fogja ítélni a világot igazság tekintetében. A 23. zsoltár szerint Isten az igazság ösvényein vezet minket.
De vajon mit jelent az, hogy megigazulás?
Egyszer megnéztem egy teológiai szótárban, és az 27 oldalon át taglalta a szó jelentését. Én két szóval foglalnám össze: kapcsolat és életstílus.
A megigazulás egyszerűen azt jelenti, hogy Isten előtt igazak, számára elfogadhatóak vagyunk. A Római levél 1:17 így  fogalmaz:  „A Jó Hír megmutatja, hogyan teszi Isten megigazulttá, a maga számára elfogadhatóvá az embert.” (NCV fordítás). Isten előtt Jézusnak a mi bűneink miatt való halála által leszünk igazak. Jézus halála miatt személyes kapcsolatba kerülhetünk Istennel. Ez a JÓ HÍR!
A megigazultság egyúttal életstílus is. Azt jelenti, hogy egy Isten szándéka szerint való, igaz életet élünk. A Biblia így említi ezt az 1János 2:29-ben: „Mindazok, akik gyakorolják a megigazultságot, azok Isten igazi gyermekei.” (MSG fordítás)
De miért kell azzal törődni, hogy Isten előtt igazak, számára elfogadhatóak legyünk? Mert csak így lehet igazán élni, és csak ez az egyetlen út, amely Isten országába vezet.
Ha nem állsz kapcsolatban Istennel, akkor igazából nem élsz, csak létezel. A legtöbb ember a Földön nem él igazán, csak létezik – próbálja valahogy kibírni a hétköznapokat, és várja a hétvégéket. Teljesen értelmetlenül élsz, ha nem állsz kapcsolatban az Alkotóval, akinek célja volt azzal, hogy téged megteremtett.
Az élet nem javak megszerzéséről vagy sikerek eléréséről szól. Az élet lényege és értelme az, hogy megismerjük Istent, aki szeret minket, és akinek célja van azzal, hogy megteremtett téged. Mindaddig nem élsz igazán, amíg nem vagy igaz Isten előtt és nem állsz vele személyes kapcsolatban.
A megigazulás még azért is fontos, mert ez az egyetlen módja annak, hogy Isten országába kerülj. Isten az ő országát azért teremtette, hogy helyet készítsen gyermekei számára, akiket szeret, és ő azt akarja, hogy te is örökre vele legyél. Ő azt szeretné, hogy bejuss az ő országába, azonban kényszeríteni nem fog. Választhatod azt, hogy itt a földön Istentől elszakadva éled az életed, de amikor a földi életednek vége, nem lesz második esélyed választani, hogy hol töltöd majd az örökkévalóságot.
Nem hibáztathatod majd Istent, mert ő most megadja neked a lehetőséget, hogy kapcsolatba kerülj vele. Ő azt szeretné, ha úgy döntenél, hogy szeretni fogod őt! Ha ezt megteszed, igazzá és elfogadottá válsz az ő számára. És ez meg fogja változtatni az életedet – már itt a földön, és az örökkévalóságban is.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Ha Isten szemében megigazult és számára elfogadható vagy, akkor miért akarja Isten mégis, hogy  tanulj és növekedj szellemi-lelki érettségben?
  • Mit jelent élő kapcsolatban lenni Istennel? Mit jelent ez a te életedben?
  • Hogyan magyaráznád el a megigazulás szó jelentését a saját szavaiddal valaki másnak? Milyen változást hozott az életedbe az, hogy Isten előtt megigazult lettél?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.10., fordította Szíj Melinda) 

2019. február 17., vasárnap

Tégy jót azokkal, akik támadnak téged!


Posted: 15 Feb 2019 06:00 PM PST
„Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek titeket; áldjátok azokat, akik átkoznak, és imádkozzatok azokért, akik bántalmaznak titeket! Aki arcul üt téged, tartsd oda annak arcod másik felét is, és aki elveszi felsőruhádat, attól alsóruhádat se tagadd meg!” (Luk 6:27-29)
Áldással kell válaszolni, amikor üldöznek, zaklatnak, szembeszegülnek veled.
Jézus az mondja a Lukács 6:27-29 verseiben:„Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek titeket; áldjátok azokat, akik átkoznak, és imádkozzatok azokért, akik bántalmaznak titeket! Aki arcul üt téged, tartsd oda annak arcod másik felét is, és aki elveszi felsőruhádat, attól alsóruhádat se tagadd meg!”
Ki tudja ezt megtenni? Nem sokan. Ez az, ami keresztyénként mássá tesz, mert nem egy természetes, népszerű és könnyű válaszlépés.
Nagyon sok bátorság kell, hogy ilyet megcselekedjen valaki. Megtorolni vagy visszafeleselni bárki tud.
Isten azt akarja, hogy szeresd az ellenséged, tegyél jót azokkal, akik gyűlölnek téged, áldjad azokat, akik átkoznak, imádkozzál azokért, akik bántalmaznak! Ennyire egyszerű? Nem. Ez a legerősebb bizonyságtétel, de csak Isten szeretetével eltelve lehet megtenni.
A komornyik (The Butler) című filmben lehet látni, ahogy a szabadság lovasai, akik Délen a Polgárjogi mozgalom idején leküzdhették a fajgyűlöletet, tanították az embereket, hogy ne torolják meg, amikor megütik, leköpik, átkozzák, támadják őket, vagy amikor ennivalóval dobálják. Az egy nagyon hatásos jelenet, amikor látjuk az erőszakmentes magatartást.
Amikor ezt a jelenetet néztem, könnybe lábadt a szemem. Azt gondoltam, ilyen ember szeretnék lenni Jézus számára. Ennyire bátor szeretnék lenni. Szeretném, ha olyan erős jellemem lenne, ami nem törik meg a gonoszságon, függetlenül attól, hogy mit szórnak rám. Szeretnék szeretettel válaszolni.
„Boldogok, akiket az igazságért üldöznek, mert övék a mennyek országa. Boldogok vagytok, ha énmiattam gyaláznak és üldöznek titeket, és mindenféle rosszat hazudnak rólatok. Örüljetek és ujjongjatok, mert jutalmatok bőséges a mennyekben, hiszen így üldözték a prófétákat is, akik előttetek éltek.” (Mt 5:10-12)
Jézus kifizette érted a váltságdíjat. Ő azt mondja, annak is ára van, ha őt követed. Itt a földön nem garantált a népszerűséged, ha keresztyén vagy, de az örökkévalóságban garantált a jutalmad.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Hogyan válaszolsz arra a gondolatra, hogy Jézusért szenvedni kell? Amikor az inzultusokat és elutasításokat kezeled, ez hogyan befolyásol téged?
  • Miért az a legerősebb tanúbizonyság Krisztus mellett, amikor szeretettel és nem megtorlással válaszolsz?
  • Láttad-e már, hogyan változik meg valakinek az élete, amikor ellenségét elkezdi szeretni, imádkozik azokért, akik másokat megbántanak vagy akkor amikor odatartják a másik orcájukat is?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.09)               

2019. február 16., szombat

Ki az ellenállás igazi forrása?


Posted: 14 Feb 2019 06:00 PM PST
„Legyen benned alázat, amikor a veled ellenkezőket kijavítod... őket a gonosz csapdába csalta, hogy engedelmeskedjenek neki, de Isten tud nekik segíteni, hogy kiszabaduljanak." (2Timóteus 2:25-26, CEV fordítás)
Amikor a hited miatt ellenállásba ütközöl, akkor fel kell ismerned az ellenállás forrását.
Az ellenállás forrása soha nem egy másik ember – nem a munkatársad, nem politikai pártok, nem egy más nemzet vagy vallás, és nem egy rivalizáló vetélytárs. A nyomás, hogy bújj el, maradj csöndben és ülj le, amikor ki kellene állnod valamiért, nem más emberektől jön, hanem Sátántól.
A Jelenések könyve 12:10 szerint Sátán a „keresztyének vádlója". Az elsődleges feladata az, hogy téged elnyomjon.
Egy láthatatlan szellemi harc vesz körül bennünket, és a nyomás, ami próbál téged távol tartani attól, hogy a helyes dolgot tedd, valójában nem emberektől jön. Ők csak „fegyverek", akik sokszor nem is tudják, hogy valaki használja őket. Igazából egy szellemi háború zajlik.
Az Efézus 6:12 szerint: „Nem emberi lények ellen harcolunk, hanem a gonosz szellemi erők ellen, amelyek az ég magasságában vannak." (TEV fordítás)
Sátán tudja, hogy esztelenség lenne Jézus Krisztust nyíltan támadni, ezért a követőit támadja. Mindent felhasznál – pl. médiát, zenét, popkultúrát –, hogy nevetségesnek tudja beállítani Jézus követőit. Ő áll a háttérben, amikor ezt halljuk: „A keresztyénség már idejétmúlt... A keresztyének a történelemben mindig a vesztes oldalon álltak... Nem tudják mit beszélnek... Bigottak."
A Biblia elmondja, hogy ilyenkor mit kell tenned: „Maradj távol a buta és értelmetlen vitáktól. Ezek csak bajt okoznak. Isten szolgái ne legyenek bajkeverők. Legyenek mindenkivel kedvesek, jó tanítók, és nagyon türelmesek. Legyen benned alázat, amikor a veled ellenkezőket kijavítod...őket a gonosz csapdába csalta, hogy engedelmeskedjenek neki, de Isten tud nekik segíteni, hogy kiszabaduljanak." (2Timóteus 2:23-26, CEV fordítás)
Ha nincs jelen az életedben a Szentlélek, akkor nem tudsz védekezni a Sátán támadásai ellen. Akkor Sátán befolyásolni tudja a hangulatodat, depresszióba taszíthat, vagy dühössé tehet.
Azt hiszed, erős vagy. Pedig egyedül nem vagy elég erős a Sátán támadásaival szemben. Nagyon fontos, hogy felismerd az ellenállás forrását – aki a gonosz, és nem egy másik ember, és úgy bánj a veled szemben álló féllel, ahogy Jézus.
Mit tett Jézus? Még a kereszten is ezt mondta: „Atyám, bocsáss meg nekik, mert nem tudják, mit tesznek."
Az emberek, akik szemben állnak veled, nem tudják mit tesznek. És azok, akik lehúzzák Jézust, az egyházat és a keresztyénséget? Ők sem tudják, mit tesznek. Úgy kell imádkoznod neked is, hogy „Atyám, bocsáss meg nekik", hogy akkor is tudj szeretni, amikor támadás alatt vagy, és hogy még több erőd legyen harcolni az igazi ellenséggel.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Ha Sátán áll az emberek gonosz tettei mögött, akkor Isten miért tartja mégis felelősnek az embereket azért, amit tesznek?
  • Hogyan hat rád fizikailag, érzelmileg és lelkileg az, amikor meg tudsz bocsátani az ellenségednek? 
  • Melyek azok a területek az életedben, ahol gyengébb vagy és így Sátán könnyebben tud támadni? Kérd Istent, hogy növekedni tudj hitben ezen a területen, és hogy erősítsen meg, hogy szilárdan meg tudj állni.
 *(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.08., fordította: Semjéni Mariann)
Megosztom Facebookon! Megosztom Twitteren! Megosztom Tumblren! 
 
Posted: 13 Feb 2019 06:00 PM PST
"Nem szégyen szenvedni keresztény léted miatt. Dicsérd az Urat ezért a kiváltságért, hogy az Ő nevén hívnak téged!" (1 Péter 4:16, NLT fordítás)

7013449-nature-green-wallpaper.jpg
Sose kéne zavarjon az, hogy kiállj az igazságért és tedd ami helyes. A Biblia azt mondja: "Nem szégyen szenvedni keresztény léted miatt. Dicsérd az Urat ezért a kiváltságért, hogy az Ő nevén hívnak téged!" (1 Péter 4:16, NLT fordítás)
Had kérdezzelek meg: Egy sértés meg fog téged ölni? Nem! Ha valaki elnyom, az megöl téged? Nem! Bántani fog ha valaki elnevez téged vagy megcímkéz, azért mert kiálltál Krisztus mellet? Nem! Ha egy trollkodó ember az interneten zaklat téged és mindenféle vitába akar belekeverni, akkor annak tönkre kell tennie téged? Nem! Ez nem fog megölni.
Létfontosságú megértened egy igazságot, ami fel fogja szabadítani az életed. Nincs szükséged más emberek elismerésére ahhoz, hogy boldog légy.
Lehet évekig próbálkoztál megszerezni bizonyos emberek elismerését. Gyűlölöm ezt mondani neked, de ha még nem szerezted meg, nem is fogod megszerezni. A jó hír, hogy nincs is rá szükséged! Nincs szükséged senki elismerésére ahhoz, hogy boldog légy. Nem számít, mit teszel az életben, úgyis lesz valaki, akinek nem fog tetszeni. Nem kerülheted el az elutasítást.
Ha így is, úgy is elutasításban fogsz részesülni, amikor helyesen cselekszel, akkor lehet jobb ha továbbra is ezt kapod tőlük, mintsem hogy a helytelenül cselekedj.
Fontos erre emlékezned, amikor ellenszéllel nézel szembe. Ha más emberek véleménye többet jelent neked, mint Isten véleménye, akkor össze fogsz törni amikor ezek az emberek támadni fognak a Jézus melletti hited miatt. De ha Istenre fókuszálsz és tudod mi a helyes, akkor szilárdan meg fogsz tudni állni.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Hogyan hat az elismerés utáni vágyad azon válaszodra, mikor lehetőséged van kiállni Jézusért és tenni ami helyes?
  • Hol találhatod meg azt a bátorítást amire szükséged van, hogy szilárdan megállj amikor az emberek szembemennek a hiteddel?
  • Miért segít az, ha tudod, hogy más hívők is vannak akik ugyancsak szenvednek az evangéliumért?
 *(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.07.)

2019. február 15., péntek

Hogyan használja Isten a fájdalmat növekedésünk segítésére


Posted: 12 Feb 2019 06:00 PM PST
„Tudjuk, hogy Isten minden dologban javukat munkálja azoknak, akik szeretik őt.” (Róma 8:28, NIV fordítás)
A bánat, veszteség, fájdalom kikerülhetetlen része az életnek. De tudtad, hogy Isten használja ezeket a dolgokat, hogy segítsen a növekedésünkben? Három módon teszi ezt.
Először, Isten arra használja a fájdalmat, hogy megszerezze a figyelmünket. C. S. Lewis írta: „Isten suttog hozzánk, mikor örülünk, szól hozzánk a lelkiismeretünkben, de kiált a fájdalmainkon keresztül. A fájdalom Isten hangosbeszélője. Ritkán változunk, ha a fényt látjuk. Akkor változunk, ha érezzük a forróságot.
A Példabeszédek 20:30 azt mondja: „Néha fájdalmas megtapasztalások visznek rá, hogy megváltoztassuk az útjainkat.” (GNT fordítás)
Másodszor, Isten jót hoz ki a rosszból. Az egyik legismertebb vers a Bibliában a Róma 8:28„Tudjuk, hogy Isten minden dologban javukat munkája azoknak, akik szeretik őt.”
Mikor megtapasztalod a veszteséget, ez lehetőség, hogy növekedj a jellemedben. Nem tudod uralmad alatt tartani a fájdalmat, amin keresztülmész, de eldöntheted, hogy ez keserűbbé vagy jobbá tesz. (A fordító megjegyzése: az eredeti angolban szójáték: bitter or better.) Eldöntheted, hogy ebben a kőben elbotlasz vagy feljebb lépsz rajta. Emlékezned kell még a fájdalmaid között is, hogy Isten a te javadat munkálja.
Harmadszor, Isten az örökkévalóságra készít fel. A Biblia azt mondja a 2 Korinthus 4:17-18-ban: „Ezek a könnyű szenvedések tesznek késszé minket az örök dicsőségre, ahonnan minden nyomorúságunk semmiségnek látszik. A látható dolgok nem tartanak örökké, a nem láthatók azonban örökkévalók. Ezért tartjuk a figyelmünket a nem látható dolgokon.” (CEV fordítás)
Valószínűleg hallottad már tőlem, hogy nem viheted a Mennybe az autódat. Nem viheted a Mennybe a porcelán készletedet, sem a ruháidat, sem az előléptetéseidet. Viszed azonban a jellemedet. Ez tesz téged azzá, aki vagy.
Istent jobban érdekli a jellemed fejlődése, mint a kényelmed. Miért? Mert a Mennyben megkaphatod a kényelmet, a jelen azonban egy felkészülési szakasz. A tanulás szakasza. Ez a bemelegítés. Isten arra használja a szenvedéseidet itt a Földön, hogy felkészítsen az örök dicsőségre. Az a vigasztalás.
Amikor fájdalmak között vagy, meg kell kérdezned, hogy „Mit tesz Isten?” Megpróbálja felhívni a figyelmedet? Megpróbál jót kihozni a rosszból? Készíti a jellemed a Menny számára?
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez
  • Mit jelent az, hogy Isten a te javadért dolgozik? Azt jelenti, hogy a hívőkkel csak jó dolgokat enged megtörténni?
  • Miért könnyebb gyakran a ma valóságára figyelni, mint a Menny ígéretére?
  • Hogyan készítheted fel magad most, hogy meghalld Istent a fájdalom idején?
*(Daily Hope by Rick Warren – 2019.02.06.)

2019. február 13., szerda

Isten hat módszere arra, hogy megáldja az összetört szívet

Posted: 11 Feb 2019 06:00 PM PST
"Közel van az Úr a megtört szívűe
khez, és a sebzett lelkűeket megsegíti." (Zsoltárok 34:19)
Mindannyian megtapasztaljuk a veszteséget. Mégis, hogyan képes Isten meggyógyítani a te összetört szívedet? Ne ess át a veszteségen, menj át rajta. Nem tudsz alámenni; nem tudod körbejárni; át kell menned a fájdalmon. Ha félsz kimutatni az érzéseidet és elutasítod a fájdalmon való átkelést, akkor el fogsz akadni, beleragadsz.
De hogyan szabadíthatod ki magad? Engedd, hogy Isten segítsen. Ezzel a hat módszerrel segít Isten, hogy meggyógyítson egy összetört szívet.
1. Közel húz önmagához
Zsoltárok 34:19 azt mondja, "Közel van az Úr a megtört szívűekhez, és a sebzett lelkűeket megsegíti." Amikor fájdalmad van, gyakran érezheted úgy, hogy Isten több millió mérföldre van tőled. Az érzéseid és a valóság nem mindig ugyanaz. Isten nincs mérföldekre tőled. Sőt, sosem volt ilyen közel hozzád.
2. Veled van a szomorúságban
A Biblia azt mondja Jézusról "Megvetett volt, és az emberektől elhagyatott, fájdalmak férfija, betegség ismerője." (Ézsaiás 53:3). Mikor Jézus elé mész a bánatoddal, ő tudja, hogy miről beszélsz és megérti a szomorúságodat. Isten egy szenvedő, együttérző és megértő Isten. Nem zárkózik el; nem közönyös; nem az oldalvonal mellett áll.
3. Gyülekezeti családot ad, hogy támogasson téged
Azért vagyunk, hogy a közösségben éljük meg a szomorúságunkat, gyászunkat. A gyógyulás a csoportokba érkezik. A gyógyulás a templomba jön el. A gyógyulás a közösségben rejlik. Együtt jobbak vagyunk!
"...úgy sokan egy test vagyunk Krisztusban, egyenként pedig egymásnak tagjai...a testvérszeretetben legyetek egymás iránt gyengédek...Örüljetek az örülőkkel, sírjatok a sírókkal." (Róma 12:5,10,15)
4. A fájdalmat használja, hogy segítsen növekedni
Isten a szomorúsággal és még a gyötrelemmel is segít, hogy egyre inkább hasonlíthass Krisztusra. Ennek három része van.
Először is, Isten arra használja a szomorúságot, hogy megragadja a figyelmed (Péld. 20:30). Másodszor, jó dolgokat hoz ki a rosszakból (Róma 8:28). Végül, előkészíti neked az örökkévalóságot (2Kor. 4:17-18).
5. Neked adja a mennyek reménységét
Sok olyan ember van, aki úgy szomorú, hogy reménye sincs. A Földön rövid életed van, de  ha hiszel Jézus Krisztusban és bízol benne, elfogadod Megváltódnak, akkor neked van reményed, hogy az örökkévalóságot Istennel töltheted a mennyben, és ez a remény erőt fog adni, hogy a nehéz időket átvészeld. A Biblia azt mondja az 1Thessz. 4:13-ban, "Nem szeretnénk, testvéreink, ha tudatlanok lennétek az elhunytak felől, és szomorkodnátok, mint a többiek, akiknek nincs reménységük."
6. Használja a fájdalmadat, hogy másokon segítsen.
Ezt megváltó fájdalomnak nevezik; ez a fájdalom legmagasabb szintű és legjobb felhasználási módja. Isten nem akarja, hogy elpazarold a sebzettséged. " (Isten) aki megvigasztal minket minden nyomorúságunkban, hogy mi is megvigasztalhassunk másokat minden nyomorúságban azzal a vigasztalással, amellyel Isten vigasztal minket." (2Korinthus 1:4)
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Mit gondolsz, milyen okból engedi Isten, hogy a szomorúságot és veszteséget megtapasztald?
  • Hogyan, mi módon akarja Isten, hogy szolgálj a remény nélkül szenvedőknek?
  • Mi volt a legmélyebb fájdalmad, amit eddig megtapasztaltál? Miképp tudod felhasználni ezt a tapasztalatot abban, hogy másokon segíts?

*(Daily Hope by Rick Warren 2019.02.05.)

2019. február 12., kedd

Hét módja annak, hogy irgalmas legyél

Posted: 10 Feb 2019 06:00 PM PST
“ Boldogok az irgalmasok, mert ők irgalmasságot nyernek.” ( Máté 5:7)





A tegnapi áhítatban a kegyelem hét jellemzőjéről beszéltünk. Ma szeretném, ha átgondolnánk néhány olyan személyes alkamazását, ami a kegyelem  minden egyes jellemzőjére vonatkozik. Azt a kihívást intézem feléd, hogy ezen a héten mindegyik kategóriában, szándékosan  vigyél véghez egy  irgalmas cselekedetet.
Várj csak! Nincs feszültség a kegyelem és a személyes felelősség között? Dehogynem; van. Ám én tudatosan eldöntöttem, hogy ha hibázom, akkor úgy tévedek, hogy túl kegyes, túl irgalmas és túl megbocsátó leszek. Inkább túllövök a célon a kegyelemmel, hisz nézd csak meg, Jézus mit tett a kereszten.
Nos, hogyan leszel kegyelmes és irgalmas?
  • Viseld türelemmel az emberek csípős megjegyzéseit. Ki az az ember az életedben, akinek idegesítőek a megjegyzései? Hogyan gyakorolhatnád a türelmet vele kapcsolatban ezen a héten?
  • Segíts bárkinek a közeledben, akinek fájdalma van, vagy bánkódik. Nézz körül, hogy ki az körülötted, aki nyilvánvalóan nincs jól és találd meg a módját, hogyan segíts neki ezen a héten. Ha nincs körülötted ilyen ember, akkor nem figyelsz eléggé. Nézz egy picit jobban körül!
  • Adj második esélyt az embereknek. Kinek lenne erre szüksége a saját életedben? Hogyan lehetnél vele kegyelmes és irgalmas ezen a héten?
  • Tégy jót azokkal, akik bántanak téged. Lehet, hogy egy régi sebet hordozol, amit még nem tudtál feldolgozni, vagy elengedni. Dönts úgy, hogy megbocsátasz és fordítsd azt jóra. Ki ez az ember az életedben? Felhívod, vagy ellátogatsz hozzá ezen a héten?
  • Légy kedves azokkal, akik támadnak téged. Ki támad téged? Lehet, hogy egy politikus vagy egy humorista, akiért imádkozhatnál. Vagy lehet, hogy egy ismerősöd a facebookon, aki más nézeteket vall és meglehetősen támadó dolgokat mond. Hogyan tudnál szándékosan kedves lenni ehhez a személyhez ezen a héten?
  • Nyiss szeretettel a népszerűtlen felé. Milyen ember jut elsőre eszedbe, amikor egy kiközösített valakire gondolsz? Ki az, aki egyedül ebédel vagy úgy tűnik, hogy nincsenek barátai a focimeccsen? Milyen szeretettel teli, célzott dolgot fogsz tenni ezen a héten, hogy áthidald ezt az űrt közted és az illető között?
Értékeld a kapcsolatokat a szabályok felett. Ki az a nem hívő ember, akit meghívhatnál vacsorára az elkövetkező néhány héten? Kilépnél és elhívnád ezt a személyt a gyülekezetbe? Ez a te kegyelemmel teli szolgálatod.
Elmondod ezt az imát ma? “Mennyei Atyám; a te Igéd elítél engem. Szeretném az áldásaidat az életemre és szeretnék irgalmas emberré válni. Ahogy átgondoltam ezt a hét dolgot, eszembe jutnak a saját életemből vett hibáim és a gyengeségeim. Imádkozom, hogy ne csupán hallgatója, hanem cselekvője legyek Igédnek. Adj nekem bátorságot ahhoz, hogy irgalmas legyek. Adj erőt nekem ezen a héten, hogy kilépjek hitben és hogy valami mélyreható dolgot tegyek, a kegyelemnek egyik eltökélt  cselekedetét, mely rád mutat. Jézus nevében. Ámen.”
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.04)

2019. február 11., hétfő

Négy indok arra, hogy Isten miért vár irgalmasságot tőled

Posted: 08 Feb 2019 06:00 PM PST
"Isten megáldja az irgalmasokat, mert ők irgalmasságot nyernek" (Máté 5:7 NLT fordítás)

7689434-3x2-940x627.jpg
Jézus azt mondja a Máté 5:7-ben: "Isten megáldja az irgalmasokat, mert ők irgalmasságot nyernek.” (Máté 5:7 NLT fordítás).
Más szavakkal kifejezve, amit adsz, azt fogod kapni. Meg kell tanulnod irgalmasnak, könyörületesnek, kegyelmesnek lenni, ha szeretnéd Isten áldásait megtapasztalni az életedben.
De miért várja tőled Isten, hogy mutass irgalmat, megbocsátást, könyörületet, kegyelmet mások iránt?

Miért fontos, hogy irgalmas légy?
  1. Mert Isten irgalmas volt veled. Az Efézus 2:4-5 azt mondja: “Isten kegyelme olyan gazdag, és szeretete irántunk olyan hatalmas, hogy noha mi szellemileg halottak voltunk engedetlenségünkben, életet adott nekünk Krisztusban. Isten kegyelme miatt menekültetek meg." (TEV fordítás). Isten azt akarja, hogy add tovább azt a kegyelmet, amit tőle kaptál.
  2. Mert Isten parancsba adja, hogy irgalmas, megbocsátó légy. Szeretnél egy összegzést arról, hogy valójában miről is szól az élet? Íme: “Ember, megmondta neked, hogy mi a jó, és mit kíván tőled az Úr: azt, hogy mindenképpen igazságot cselekedj, szeresd az irgalmasságot, és alázatosan járj Isteneddel." (Mikeás 6:8 GW fordítás)
  3. Mert a jövőben még több irgalomra lesz szükséged. Rengeteg hibát fogsz elkövetni a mostani és a mennybemeneteled közötti időben, és szükséged lesz Isten irgalmára, amikor ezeket megteszed. De nem kaphatod meg azt, amit te sem akarsz másoknak megadni. Jakab 2:13 azt mondja: “Irgalmasnak kell lenned másokhoz, különben Isten nem lesz irgalmas veled, amikor megítél téged. De az, aki irgalmasságot mutat, félelem nélkül állhat az ítélet elé. (NCV fordítás).
  4. Mert az irgalom örömöt hoz vagy örömet okoz. Máté 5:7 azt mondja, hogy Isten megáldja az irgalmasokat. Az "áldott" szó azt is jelenti, hogy "boldog", tehát minél inkább megtanulod és kimutatod könyörületességedet, annál áldottabb és boldogabb leszel.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Mit jelent "szeretni az irgalmat"?
  • Miként láttad meg Isten áldását, amikor meghoztad azt, a - néha nehéznek bizonyuló, de helyes - döntést, hogy irgalmas, megbocsátó leszel valakivel?
  • Gondolkozz el azon, hogyan tudtál volna irgalmas lenni másokkal - akikkel nem voltál az - a múlt héten! Mit gondolsz, ez milyen módon változtatta volna meg az adott helyzet végeredményét?
 *(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.02. Ford.: Robin85)

A kegyelem hét jellemzője

Posted: 09 Feb 2019 06:00 PM PST
“A felülről való bölcsesség először is tiszta, azután békeszerető, mindenkor kíméletes, megértő, könyörületes és telve van kegyelemmel. (Jakab 3:17, GNT fordítás)

 
A kegyelem, vagy más szavakkal az irgalom, a könyörületesség, a megbocsátás, a jótétemény olyan, mint a gyémánt, mert sokoldalú. Ma a kegyelem hét oldalát vesszük szemügyre, mert garantálhatom, hogy ha megtanulod, hogy hogyan légy a kegyelem ügynöke, az átalakítja kapcsolataidat is.
1. A kegyelem azt jelenti, hogy türelmesen elviseljük az emberek beszólásait, csípős megjegyzéseit.
Hogyan lesz több türelmed a gyerekeidhez, a házastársadhoz és a barátaidhoz? A Biblia a Jakab levelének a 3.részében, a 17 versben ezt mondja: “ A felülről való bölcsesség először is tiszta, azután békeszerető, mindenkor kíméletes, megértő, könyörületes és telve van kegyelemmel. ( GNT fordítás) Minél bölcsebb leszel, annál türelmesebbé és kegyelmesebbé válsz.
2. A kegyelem azt jelenti, hogy ha bárkinek a közeledben fájdalma van, vagy bánkódik, azon segítesz.
Nem szeretheted a felebarátodat, mint magadat, ha nem vagy irgalmas. A Példabeszédek 3:27 ezt mondja:  “Ne késs jót tenni a rászorulóval, ha módodban van, hogy megtedd!” Isten, nem csupán azt tekinti, amit teszel, hanem figyelembe veszi hozzáállásodat is. “Amikor könyörületes vagy, azt jókedvűen tedd.” (Róma 12:8, GNT fordítás
3. A kegyelem azt jelenti, hogy mindenkinek jár egy második esély.
Amikor valaki megbánt minket, akkor alapesetben vagy elégtételt akarunk venni, vagy megbántódunk és "leírjuk őt". Ám a Biblia azt mondja: “Tisztítsátok ki magatokból a keserűséget, a haragot, és mindenféle egyéb gonoszságot. Soha ne kiabáljatok a másikra, ne kívánjatok rosszat senkinek, és ne átkozódjatok! Ellenkezőleg, legyetek kedvesek, könyörületesek és bocsássatok meg egymásnak, amiként Isten is megbocsátott nektek Krisztusban.” ( Efézus 4:31-32, GNT fordítás)
4. A kegyelem azt jelenti, hogy jót teszünk azokkal, akik bántanak minket.
Azt adjuk nekik, amire szükségük van és nem azt, amit megérdemelnek. Miért kellene így tennünk? Azért, mert Isten is ezt teszi velünk:  “Szeressétek ellenségeiteket, és tegyetek jót velük, adjatok kölcsön, és ne várjátok, hogy visszaadják. Akkor Isten bőségesen meg fog jutalmazni titeket, és a Magasságos Isten fiai lesztek, mert Isten jóságos a gonosz és hálátlan emberekhez is. Legyetek ezért ti is irgalmasak és könyörületesek, ahogyan Mennyei Atyátok is irgalmas és könyörületes!” (Lukács 6:35-36)
5. A kegyelem azt jelenti, hogy kedvesek vagyunk azokhoz, akik támadnak minket.
Sokkal inkább az kellene, hogy érdekeljen, hogy megnyerd az embereket Krisztusnak, mintsem hogy megnyerj egy vitát. Júdás 1:22-23 ezt mondja: “Bánjatok könyörületesen azokkal, akik kételkednek, másokat pedig a tűzből is ragadjatok ki, hogy megmentsétek őket. Másokon is könyörüljetek, de félelemmel, utálva még a ruhát is, amelyet testük beszennyezett.”
6. A kegyelem hídépítést jelent a szeretet és a népszerűtlen között.
Ezt nevezem előre megfontolt kegyelemnek, mert így szándékosan építünk barátságot azokkal, akiknek vagy nincsenek barátaik, vagy a munkában nem fogadják el őket, vagy, akiket a társadalom leértékel.
Amikor a farizeusok kérdőre vonták Jézust, hogy miért evett a vámszedőkkel és más kitaszított emberekkel, akkor Jézus a következőket mondta: “Azt akarom, hogy irgalmasságot cselekedj, és ne áldozatot adj. Mert nem azért jöttem, hogy azokat hívjam, akik azt gondolják magukról, hogy igazak, hanem azokat, akik tudják magukról, hogy bűnösök.” (Máté 9:13, GNT fordítás)
7. A kegyelem azt jelenti, hogy a kapcsolatokat értékeljük és nem a szabályokat.
Róma 13:10  “A szeretet által töltjük be a Törvényt.” Ha irgalmas akarsz lenni, akkor tedd az embereket, a szabályok elé. Tedd az emberek szükségeit, a szabályzatok elé. Tedd a kapcsolatokat, a rendszabályok elé. Válaszd a szeretetet, a törvény helyett.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • A mai kulturális közegben, miért könnyebb gyakran a viták megnyerésére "hajtanunk" mintsem arra, hogy Krisztusnak nyerjük meg az embereket?
  • Ha a kegyelem azt jelenti, hogy a kapcsolatok a szabályoknál előrébb valóak, akkor mit kell megváltoztatnod azon, ahogy kollégáidhoz viszonyulsz, illetve azon, ahogy családtagjaidhoz?
  • Ezen a héten hogyan tudnál - tudatosan - irgalmas lenni azokhoz a körülötted lévő emberekhez, akik valamiért szenvednek, vagy akik valami miatt bánkódnak?
 *(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.03)

2019. február 8., péntek

A szeretet meg tudja változtatni, még a megváltoztathatatlant is

Posted: 05 Feb 2019 06:00 PM PST
„Ne csak mutasd, hogy szeretsz másokat, hanem valójában szeresd őket. Gyűlöljétek a
rosszat, ragaszkodjatok a jóhoz. Őszinte ragaszkodással szeressétek egymást, és örömmel becsüljétek meg egymást.” (Róma 12:9-10 NLT fordítás)
Amennyiben maradandó változást szeretnél az életedben, akkor meg kell töltened életed szeretettel.
A szeretet az egyetlen, ami meg tudja változtatni a változhatatlant. A szeretet újraéleszt. A szeretet felfrissít, megújít és felüdít. A szeretet a legnagyobb erő a világmindenségben, mert Isten maga a szeretet. Ez nem azt jelenti, hogy Istennek van szeretete (is), hanem Ő maga a szeretet. A szeretet azt is gyógyítja, amit máshogy nem lehet meggyógyítani. A szeretet felemel. A szeretet megerősít. A szeretet feltölt. A szeretet felhatalmaz.
„Ne csak mutasd, hogy szeretsz másokat, hanem valójában szeresd őket. Gyűlöljétek a rosszat, ragaszkodjatok a jóhoz. Őszinte ragaszkodással szeressétek egymást, és örömmel becsüljétek meg egymást.” (Róma 12:9-10 NLT fordítás)
„Örömmel becsüljétek meg egymást.” Szeretem ezt a mondatot. Tudjátok, mit jelent ez? Azt jelenti, hogy amikor valaki a kiscsoportban eléri a célját egészségügyi, pénzügyi vagy bármilyen téren, akkor megtiszteled azzal, hogy együtt ünnepelsz vele. Ünnepeld meg, hogy célba ért. Leadtál még egy kilót? Gratulálok! Kevesebb lett az adósságod? Remek! Révbe ért a házasságod? Nagyszerű! A Biblia azt mondja, hogy tiszteljük és becsüljük meg egymást, és mutassunk igazi érdeklődést és örömöt egymás iránt.
Az a csodálatos, hogy Isten úgy alkotta meg a világmindenséget, hogy amikor te segítesz másokat, akkor Isten gondjába veszi a te problémáidat. Isten nem azt vizsgálja, hogy segítesz-e magadon, hanem azt kérdezi, hogy „Segítesz másokon?” Szeretnél segítséget a célod elérésében? Akkor segíts másoknak a céljuk elérésében! Add át magadat. A gyógyulás ott van ebben az átadásban.
Emlékeztek Jób történetére, aki mindenét elvesztette? Megbetegedett, elvesztette a családját, elvesztette a vagyonát. Mindenét elvesztette. A könyv végén Isten mindent visszaad neki. Miért? Mert Jób magáért imádkozott? Nem. Azt írja, „Az Úr jóra fordította Jób sorsát, miután Jób imádkozott a barátaiért, és kétszeresen visszaadta az Úr Jóbnak mindazt, amije volt.”(Jób 42:10).
Miért van szükséged egy kiscsoportra? Nemcsak azért, hogy más emberek segítsenek rajtad, hanem azért is, hogy neked legyen lehetőséged segíteni rajtuk. Azért, hogy imádkozni tudj értük, és aztán Isten rajtad is segítsen. Add át magad nekik szeretetben, és aztán lásd meg, hogy hogyan munkálkodik Isten az életedben.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Gondolj azokra a módokra, ahogy naponta kifejezed a szereteted mások iránt. Mi a szereteted indítéka?
  • Hogyan lett áldássá a mások iránti szereteted az életedben?
  • Kinek van ma szüksége a te szeretetedre és a te támogatásodra, vagy kinek van ma szüksége arra, hogy vele örülj?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.01.30. Fordította: Csomós Dávid)
Megosztom Facebookon! Megosztom Twitteren! Megosztom Tumblren! 

Isten a legsötétebb völgyben is ott van veled

Posted: 06 Feb 2019 06:00 PM PST
Még ha a legsötétebb völgyben is járok, nem fogok félni, mert szorosan mellettem vagy. Botod és pálcád megvéd, és megvigasztal engem. (Zsoltárok könyve 23:4, NLT)

840.jpg

Milyen dolgok aggasztanak? A gazdaság? Az egészséged? A számláid? A gyerekeid? Vagy a jövő miatt aggódsz? A mai világban rengeteg dolog miatt aggódhatunk, azonban Isten megígéri, hogy még a legnehezebb pillanataidban is melletted van.

A Bibliában közel 365 olyan igevers van, melyek azt mondják: „Ne féljetek!”. Isten egy „Ne félj!” üzenetet hagyott nekünk az év minden egyes napjára. Isten ezzel hívja fel a figyelmünket arra, hogy értsük meg az üzenetét, és ne féljünk! Érdekes, hogy majdnem minden alkalommal, mikor Isten valakivel beszélgetést folytat a Bibliában, az első dolog, amit mond az, az, hogy ne félj!

Miért? Azért, mert a bennünket ért fájdalmak és csalódások miatt gyakran arra a következtetésre jutunk, hogy Isten csak arra vár, hogy lesújthasson ránk, hogy elítéljen és megbüntessen minket. De ez egyszerűen nem igaz,. Ennek a legjobb bizonyítéka Jézus!

Amikor megértjük Isten kegyelmét és könyörületességét, akkor többé már nincs okunk félni a jövőtől. Isten nem akar megbüntetni. Jézus már lerótta a büntetést mindazért a rosszért, amit tettél, vagy valaha tenni fogsz. A kereszten fizetett a bűneidért. Szóval, ha valami rossz dolog történik, nem kell arra gondolnod, hogy Isten most büntet. Ehelyett inkább emlékezz erre: „Még ha a legsötétebb völgyben is járok, nem fogok félni, mert szorosan mellettem vagy. Botod és pálcád megvéd, és megvigasztal engem. (Zsoltárok könyve 23:4, NLT)

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:

  • Milyen dolgok miatt vagy hajlamos aggódni? Hogyan válaszolhatsz hiteddel ezekre az aggodalmakra?
  • Miért gondolják az emberek néha azt, hogy Isten bosszút akar állni rajtuk? Hogyan segít a mai igevers abban, hogy ez nem igaz?
  • Amikor Isten valakivel beszélget a Bibliában, szerinted miért mondja gyakran azt, hogy „ne félj”? 
*(Daily Hope by Rick Warren, 2019.01.31.)
Megosztom Facebookon! Megosztom Twitteren! Megosztom Tumblren!