Posted: 26 Feb 2019 06:00 PM PST
Amikor csordultig vagyunk félelemmel és aggodalmakkal, nem tudunk egymáshoz közelebb kerülni. Távol tartjuk magunktól a környezetünket. Félünk az elutasítástól, a manipulációtól, a sebezhetőségünktől, a fájdalmaktól és hogy kihasználhatnak minket. Ezek a félelmek mind elválasztanak minket a másiktól.
Ez a félelem egyidős az emberiséggel. Amikor Ádám és Éva bűnbe esett, Isten jött és kereste őket, amire Ádám ezt felelte: "Féltem és elrejtőztem." Nagyon régóta csinálják már ezt az emberek. Megijedünk és elbújunk. Elrejtőzünk igazi valónk elől is.
Nem engedjük meg másoknak, hogy igazán megismerjenek minket. Nem engedjük, hogy belénk lássanak. Miért? Mert aggódunk, hogy mi lesz akkor ha meglátják milyenek vagyunk és nem tetszik nekik - bonyolult helyzetbe kerülünk. Balszerencse. Miért is félek elmondani neked, ki is vagyok? Mert ha elmondom és nem tetszik neked, akkor elutasítottsággal és csalódottsággal kell együtt élnem. Így tehát álarcot viselünk és szerepet játszunk.
A félelem viszont három szörnyű dolgot tesz a kapcsolatokkal.
A félelmeink védekező magatartásra kényszerítenek. Félünk leleplezni magunkat, ezért védelmi állásba helyezkedünk. Amikor valaki kiszúrja a gyengeségünk, azt megtoroljuk és védekező üzemmódba kapcsolunk.
A félelmeink távolságtartásra késztetnek. Nem engedjük közel magunkhoz az embereket. Vissza akarunk vonulni. El akarjuk rejteni az érzéseinket. Nem akarunk nyitottak és őszinték lenni. Védekező és távolságtartó emberré válunk.
A félelmeink követelőzővé tesznek. Bármikor amikor bizonytalanságban érezzük magunkat, minél bizonytalanabb a helyzet, annál jobban próbáljuk irányításunk alá vonni. Mindig arra törekszünk, hogy a miénk legyen az utolsó szó. Mi akarunk irányítani, vezetni. Ezek mind a félelem és bizonytalanság jelei.
Hol találhatod meg a magabiztosságot és a bátorságot ahhoz, hogy meg tedd az első lépést valaki felé, hogy bensőségesebb kapcsolatba kerülhessetek?
Isten Szent Szellemére van szükséged. Pál azt mondja nekünk a 2. Timóteus 1:7-ben, "A Szent Szellemért, Isten ajándéka nem az, hogy féljetek az emberektől, hanem hogy bölcsek és erősek [más szóval: bátrak] legyetek, és szeressétek őket, élvezzétek a velük töltött időt"(TLB fordítás).
Honnét tudhatod, hogy betöltött-e a Szent Szellem? Bátrabb vagy a kapcsolataidban. Szereted az embereket. Szeretsz velük lenni. Nem félsz tőlük, mert Isten Szelleme az életed része. A Biblia azt mondja, hogy "Isten a szeretet" és "a szeretet legyőz minden félelmet". Minél inkább részese Isten az életednek, annál kevésbé kap helyet benne a félelem.
Tehát ha fel szeretnéd venni bárkivel is a kapcsolatot, a kiindulópont a következő: tarts szünetet, imádkozz és mondd: "Istenem, adj nekem bátorságot, hogy megtehessem az első lépést!" Ezek után odamehetsz ahhoz a személyhez, akivel meg szeretnél ismerkedni.
Segítő kérdések elmélkedéshez és beszélgetéshez:
(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.20.
|
2019. február 28., csütörtök
Ne engedd, hogy a félelem megakadályozza barátságaid elmélyítését
2019. február 27., szerda
Mit teszel, amikor hibáztál?
Posted: 25 Feb 2019 06:00 PM PST
"Isten eltörölte az adósságot, amely felsorolt minden általunk be nem tartott szabályt. Elvetette azt és felszegezte a keresztre." Te is és én is időnként elrontunk dolgokat. A keresztény élet egy bűntudattól szabad élet, de nem hibák nélküli élet. A Biblia sosem rejti el ezt az igazságot. Fájdalmasan őszinte a hithősök által elkövetett bűnökkel kapcsolatban. Isten megmentette a földet egy árvíz után egy férfin keresztül, akit Noénak hívtak, aki aztán leitta magát, meztelenre vetkőzött és teljesen elrontotta a dolgokat. Mózes Izrael gyermekeit a Vörös-tengeren keresztül a szabadságba vezette, mégis a dühe távol tartotta az ígéret földjétől. A Biblia elmeséli Dávid király történetét is, aki Isten szíve szerint való férfi volt, de aki aztán házasságtörő lett és megtervezte a megölését a nő férjének, hogy ne fedjék fel a bűnét. Isten tisztában van a gyengeségeinkkel. Ha Isten csak tökéletes embereket használt volna, akkor a Biblia elég rövid könyv lenne. Neki valójában van megoldása a hibáinkra: a kegyelem. A Biblia ezt mondja: "Isten eltörölte az adósságot, amely felsorolt minden általunk be nem tartott szabályt. Elvetette azt és felszegezte a keresztre." (Kolossé 2:14, NCV fordítás). Ha megnézed a Szentírásban ezeket a történeteket a hithősök bukásairól, tiszta képet kapsz. Te is és én is - csakúgy, mint a bibliai hithősök - Isten kegyelmének győztesei vagyunk. Az elsődleges tanúbizonyság, amit a világ felé teszel nem az a sok nagyszerű dolog, amit Istenért végzel, hanem az, hogy mit csinálsz, amikor hibáztál vagy bűnbe estél. Búslakodsz, vagy határtalan örömödet leled Isten kegyelmében. Az emberek olyan Istennel akarnak találkozni, aki a hibákat diadallá változtatja. Olyannal, aki át tudja formálni a megtört életeket. Nem csak a megbocsátás a része Isten fantasztikus kegyelmének, hanem az az erő is, amit az újrakezdéshez ad nekünk. És amikor kapunk tőle erre erőt, akkor általunk nyilvánvalóvá válik az Ő kegyelmének győzelme. Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:
|
2019. február 26., kedd
Isten csodálatos kegyelme
Posted: 24 Feb 2019 06:00 PM PST
„[Isten] tudja, hogy miből készültünk, Ő emlékezik, hogy por vagyunk.” (Zsolt 103:14 GNT fordítás)
A bukásaid nem lepik meg Istent. Számít ezekre. Ő tudja, hogy miből készültünk – mert Ő alkotott minket.
A Biblia ezt írja: „[Isten] tudja, hogy miből készültünk, Ő emlékezik, hogy por vagyunk.” (Zsolt 103:14 GNT fordítás). Isten nem vonja meg az irántad való szeretetét amikor elrontod a dolgokat. A Biblia központi üzenete a következő: Isten nem azért szeret, aki vagy és amit tettél, hanem azért szeret, aki Ő és amit Ő tett. Isten teremtett téged, és Ő szeret téged. Ehhez nem férhet kétség. Nem tehetsz semmit, hogy Isten jobban szeressen, de nem tehetsz semmit azért sem, hogy kevésbé szeressen. Ugyanannyira szeret a jó napjaidon is, mint a rossz napokon. Az Ő szeretete nem a teljesítményeden alapszik. A Bibliában van egy szó erre: kegyelem. És ez hihetetlenül csodálatos! Isten rád néz és ezt mondja: 'Eldöntöttem, hogy szeretlek! És nem tehetsz semmit, hogy ne szeresselek!' Még akkor is, amikor rettenetesen rosszak vagyunk, Isten nem szűnik meg szeretni. Ez valóban csodálatos kegyelem! Amikor felfogod, hogy Ő milyen kegyelmes, már nem nyomaszt annyira, hogy elbuktál, és magabiztosan tudsz továbblépni. Lehet, hogy már többször mentél Istenhez bocsánatért ugyanazzal a problémával. Lehet, hogy kételkedsz, hogy megérdemled az Ő szeretetét és kegyelmét (ezt most leszögezhetjük, hogy nem érdemled meg). Talán biztos vagy abban is, hogy Isten már belefáradt a sok változási kísérletedbe (nem, Ő nem fáradt bele). Istent soha nem fárasztja a veled való beszélgetés. Ő soha nem túl elfoglalt. Bármennyiszer fordulsz hozzá bocsánatért, Ő kitárt karokkal vár rád! Lehet, hogy egy olyan otthonban nőttél fel, ahol a feltételekhez kötött szeretet volt a természetes. Lehet, hogy a szüleid szeretete a tanulmányi, sport vagy egyéb eredményeidnek volt a függvénye. Amikor bármelyik területen csődöt mondtál, úgy érezted, hogy elveszítetted a családod szeretetét. Megnyugodhatsz, Isten nem ilyen módon bánik veled! A Biblia ezt írja: „[Isten] eltörölte az adósságunkat, amelyben fel voltak írva azok a törvények, amiket nem sikerült betartanunk. Ő elvette azt a törvényekkel kapcsolatos feljegyzést és odaszegezte a keresztre.” (Kolossé 2:14, NCV fordítás) A keresztyén élet nem hibák nélküli élet, viszont lehet bűntudat nélküli élet! Isten megérti a bukásaidat – de Ő mindezek ellenére is szeret! Ez Isten csodálatos kegyelme.
Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:
|
2019. február 25., hétfő
Kudarcból diadal
Posted: 23 Feb 2019 06:00 PM PST
„Aki nem ismeri el saját hibáit, sohasem lehet sikeres.”(Péld 28:13, TLB ford.)Hajlamosak vagyunk a kudarcra mint valami rossz dologra gondolni. De az okos ember tudja, hogyan a kudarc lehet hasznos is. Lehet tanulni belőle. A kudarc alakít minket, és ez Isten egyik fontos eszköze arra, hogy olyanra formálja az életünket, amilyenre Ő szeretné. Mire lehet jó a kudarc? Isten arra használja, hogy tanítson bennünket. A hiba vagy a kudarc nem más, mint lehetőség arra, hogy tanuljunk. Mert bizonyos dolgokat csak kudarcok, tévedések árán lehet megtanulni. A Biblia azt mondja, „Aki nem ismeri el saját hibáit, az sohasem lehet sikeres.”(Péld 28:13, TLB). Aki sohasem hibázik, az nem növekszik és nem tanul. Ha nem vállalsz kockázatot, nem növekszel. Akkor tudsz fejlődni és növekedni, ha nem félsz a kudarctól. Isten sokszor a kudarcainkon keresztül motivál bennünket. „Néha csak egy fájdalmas tapasztalat tud rábírni arra, hogy változtassunk az életünkön.” (Péld 20:30, GNT ford.). Gyakran csak akkor változunk vagy változtatunk, amikor már ég a lábunk alatt a talaj, és nem akkor, amikor belátjuk, hogy jó lenne. Amikor kudarc ér, Isten csak rá akar ébreszteni, hogy változtass és más irányba haladj. Isten a jellemed formálására is használja a kudarcokat: “Akkor is örülhetünk, ha problémákba és próbákba futunk bele, mert tudjuk, hogy ezek hasznosak számunkra -- segítenek megtanulni, hogy türelmesek legyünk, a türelem pedig erős jellemet fejleszt bennünk.” (Róm 5:3-4, TLB ford.). Ezen kívül, a tévedéseink és a kudarcaink lágyabbá teszik a szívünket is. Segítenek növekedni és érettebbé válni. Érzékenyebbek leszünk mások iránt, kevésbé leszünk ítélkezők, és jobban együtt tudunk érezni azokkal, akiket problémák nyomasztanak. A kudarc viszont nem automatikusan jobbítja a jellemet, és sok embert csak még elkeseredettebbé tesz. Akkor tudja fejleszteni a jellemed, ha helyesen reagálsz a kudarcra és tanulsz belőle. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2019. február 24., vasárnap
Isten baráti köréhez tartozol
Posted:
21 Feb 2019 06:00 PM PST
Az ebben a versben szereplő barát szó eredeti görög jelentése nem egy alkalmi ismerőst jelent, hanem egy szoros, bizalmas kapcsolatra utal. Ugyanezt a szót használják a vőfélyre az esküvőkön, (János 3:29) valamint azokra a bensőséges, bizalmas barátokra, akik egy uralkodó belső körét képezik. Egy királyi udvarban a szolgáknak távolságot kellett tartaniuk az uralkodótól, de a belső körbe tartozó, megbízható, közeli barátok szoros kapcsolatot, közvetlen hozzáférést és a bizalmas információkhoz való hozzájutást élvezték.
Nehéz megérteni, hogy Isten azt akarja, hogy legyünk a közeli barátai. De a Biblia ezt mondja: „Ő egy féltőn szerető Isten a velünk való kapcsolatában.” (2Móz 34:14, NLT fordítás)
Isten igazán arra vágyik, hogy megismerjük Őt. Valójában azért alkotta meg a világegyetemet, és irányította a történelmet, a mi életünk részleteit is beleértve, hogy a barátai lehessünk. A Biblia ezt mondja: „Ő alkotta az emberiséget és tette a földet egy barátságos hellyé, hogy időben és térben élhessünk azon, hogy kereshessük Isten, és hogy ne csak a sötétben tapogatózzunk, de valóban találjunk rá.” (ApCsel 17:26-27, The Message fordítás)
Ismerni és szeretni Istent, ez a mi egyik leghatalmasabb kiváltságunk, és hogy Isten ismer és szeret minket, ez a mi legnagyobb örömünk.
Isten azt mondja: „Ha bárki dicsekedni akar, azzal dicsekedjék, hogy ismer és megért engem… Mert ezek a dolgok tetszenek nekem.” (Jeremiás 9:24 GNT fordítás)
Nehéz elképzelni, hogy hogyan lehetséges egy meghitt barátság egy tökéletes, mindenható, láthatatlan Isten és egy véges, bűnös emberi lény között. Könnyebb megérteni a mester-szolga viszonyát vagy a teremtő és teremtett kapcsolatát, vagy akár az apa-gyermek viszonyát. De Isten azt akarja, hogy a barátai legyünk, és ez egy hihetetlen megtiszteltetés.
Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:
|
Legyél állandó közösségben Istennel
Posted: 22 Feb 2019 06:00 PM PST
"Sose hagyjátok abba az imádkozást!" (1Thesz. 5:17 NLT ford.)Úgy sosem fogsz szoros kapcsolatot kialakítani Istennel, ha heti egyszer elmész a gyülekezetbe vagy naponta tartasz egy kis csendességet. Az Istennel való barátság úgy tud ki épülni, ha minden élményed megosztod vele. Persze, fontos az, hogy kialakítsd és megtartsd azt a szokásod, hogy naponta töltesz egy kis időt Istennel, de Ő többet akar annál, mint hogy egy kis időre beszorítsd Őt az időbeosztásodba. Ő ott akar lenni minden tevékenységedben, minden beszélgetésedben, minden probl Egész nap állandóan beszélgethetsz Istennel, például arról, amit épp abban a pillanatbancsinálsz vagy gondolsz. A 'szüntelnül imádkozás' az 1Thesz. 5:17-ben arra utal, hogy mindig Istennel beszélsz, miközben vásárolsz, vezetsz, dolgozol, vagy más hétköznapi dolgot teszel. A leggyakoribb tévhit, hogy Istennel időt tölteni azt jelenti, hogy egyedül vagy vele. Természetesen szükséged van erre is, ahogy azt Jézus is bemutatta, de ez csak egy része az ébren töltött óráidnak. Minden tevékenység, amit végzel, része lehet az Istennel töltött időnek, ha Őt is hívod, hogy vegyen részt abban és ha te tudod, hogy ő ott van. Van egy könyv, az Isten jelenlétének gyakorlása, ami arról szól, hogy hogyan tanuljuk meg az Istennel való folytonos beszélgetést. Ezt a 17. században írta Lawrence testvér, aki egy egyszerű szakács volt az egyik francia kolostorban. Ő még az olyan hétköznapi és egyszerű feladatokat, mint az ételkészítés vagy a mosogatás úgy végezte, hogy azzal Istent dicsérte és ekkor is közösségben volt vele. Szerinte az Istennel való barátság titka nem az, hogy megváltoztatod azt, amit csinálsz, hanem az, hogy azon változtatsz, hogy hogyan állsz hozzá ahhoz, amit csinálsz. Amit általában magadért teszel, kezdd el Istenért tenni, legyen az evés, fürdés, munka, pihenés vagy éppen a szemetes kiürítése. Manapság gyakran érezzük, hogy 'muszáj kiszabadulnom' a napi rutinból, hogy Istent tudjam dicsőíteni. Ez azonban csak azért van, mert nem tanultunk meg az Ő jelenlétében lenni. Lawrence testvérnek nem volt nehéz, hogy Istent dicsőítse a mindennapi teendők végzése közben, és nem kellett elvonulnia különféle lelki gyakorlatokra. Ezt Isten is így tervezte. Az Édenben a dicsőítés nem egy esemény vagy egy rendezvény volt, amin meg kellett jelenni, hanem egy emberi hozzáállás. Ádám és Éva állandó közösségben volt Istennel. És mivel Isten veled is mindig veled van, nincs másik hely, ahol közelebb lehetnél Istenhez, mint az, ahol most vagy. A Biblia azt mondja, "Ő uralkodik minden felett, Ő mindenütt és mindenben ott van." (Efezus 4:6, NCV ford.). Beszéljetek róla:
* (Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.16.) |
2019. február 21., csütörtök
Hogyan békélhetek meg Istennel?
2019. február 20., szerda
Hogyan imádkozz hatékonyan?
Posted: 18 Feb 2019 0
6:00 PM PST
Alább található a megválaszolt imák négy titka Nehémiás élete alapján:
Beszéljetek róla:
|
2019. február 19., kedd
Isten mindig jelen van, függetlenül attól, hogy hogyan érzel.
2019. február 18., hétfő
Miért fontos, hogy rendben legyünk Istennel?
Posted: 16 Feb 2019
06:00 PM PST„A Jó Hír megmutatja, hogyan teszi Isten megigazulttá, a maga számára elfogadhatóvá az embert.” (Róma 1:17, NCV fordítás)A megigazulás, megigazultság és igaz lényeges szavak a Bibliában, és több százszor fordulnak elő. A Biblia azt mondja, hogy Isten szereti az igazságot, és Isten maga is igaz. Azt is olvashatjuk az Igében, hogy Isten egy nap meg fogja ítélni a világot igazság tekintetében. A 23. zsoltár szerint Isten az igazság ösvényein vezet minket. De vajon mit jelent az, hogy megigazulás? Egyszer megnéztem egy teológiai szótárban, és az 27 oldalon át taglalta a szó jelentését. Én két szóval foglalnám össze: kapcsolat és életstílus. A megigazulás egyszerűen azt jelenti, hogy Isten előtt igazak, számára elfogadhatóak vagyunk. A Római levél 1:17 így fogalmaz: „A Jó Hír megmutatja, hogyan teszi Isten megigazulttá, a maga számára elfogadhatóvá az embert.” (NCV fordítás). Isten előtt Jézusnak a mi bűneink miatt való halála által leszünk igazak. Jézus halála miatt személyes kapcsolatba kerülhetünk Istennel. Ez a JÓ HÍR! A megigazultság egyúttal életstílus is. Azt jelenti, hogy egy Isten szándéka szerint való, igaz életet élünk. A Biblia így említi ezt az 1János 2:29-ben: „Mindazok, akik gyakorolják a megigazultságot, azok Isten igazi gyermekei.” (MSG fordítás) De miért kell azzal törődni, hogy Isten előtt igazak, számára elfogadhatóak legyünk? Mert csak így lehet igazán élni, és csak ez az egyetlen út, amely Isten országába vezet. Ha nem állsz kapcsolatban Istennel, akkor igazából nem élsz, csak létezel. A legtöbb ember a Földön nem él igazán, csak létezik – próbálja valahogy kibírni a hétköznapokat, és várja a hétvégéket. Teljesen értelmetlenül élsz, ha nem állsz kapcsolatban az Alkotóval, akinek célja volt azzal, hogy téged megteremtett. Az élet nem javak megszerzéséről vagy sikerek eléréséről szól. Az élet lényege és értelme az, hogy megismerjük Istent, aki szeret minket, és akinek célja van azzal, hogy megteremtett téged. Mindaddig nem élsz igazán, amíg nem vagy igaz Isten előtt és nem állsz vele személyes kapcsolatban. A megigazulás még azért is fontos, mert ez az egyetlen módja annak, hogy Isten országába kerülj. Isten az ő országát azért teremtette, hogy helyet készítsen gyermekei számára, akiket szeret, és ő azt akarja, hogy te is örökre vele legyél. Ő azt szeretné, hogy bejuss az ő országába, azonban kényszeríteni nem fog. Választhatod azt, hogy itt a földön Istentől elszakadva éled az életed, de amikor a földi életednek vége, nem lesz második esélyed választani, hogy hol töltöd majd az örökkévalóságot. Nem hibáztathatod majd Istent, mert ő most megadja neked a lehetőséget, hogy kapcsolatba kerülj vele. Ő azt szeretné, ha úgy döntenél, hogy szeretni fogod őt! Ha ezt megteszed, igazzá és elfogadottá válsz az ő számára. És ez meg fogja változtatni az életedet – már itt a földön, és az örökkévalóságban is. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2019. február 17., vasárnap
Tégy jót azokkal, akik támadnak téged!
Posted: 15 Feb 2019 06:00 PM PST
„Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek titeket; áldjátok azokat, akik átkoznak, és imádkozzatok azokért, akik bántalmaznak titeket! Aki arcul üt téged, tartsd oda annak arcod másik felét is, és aki elveszi felsőruhádat, attól alsóruhádat se tagadd meg!” (Luk 6:27-29)Áldással kell válaszolni, amikor üldöznek, zaklatnak, szembeszegülnek veled. Jézus az mondja a Lukács 6:27-29 verseiben:„Szeressétek ellenségeiteket, tegyetek jót azokkal, akik gyűlölnek titeket; áldjátok azokat, akik átkoznak, és imádkozzatok azokért, akik bántalmaznak titeket! Aki arcul üt téged, tartsd oda annak arcod másik felét is, és aki elveszi felsőruhádat, attól alsóruhádat se tagadd meg!” Ki tudja ezt megtenni? Nem sokan. Ez az, ami keresztyénként mássá tesz, mert nem egy természetes, népszerű és könnyű válaszlépés. Nagyon sok bátorság kell, hogy ilyet megcselekedjen valaki. Megtorolni vagy visszafeleselni bárki tud. Isten azt akarja, hogy szeresd az ellenséged, tegyél jót azokkal, akik gyűlölnek téged, áldjad azokat, akik átkoznak, imádkozzál azokért, akik bántalmaznak! Ennyire egyszerű? Nem. Ez a legerősebb bizonyságtétel, de csak Isten szeretetével eltelve lehet megtenni. A komornyik (The Butler) című filmben lehet látni, ahogy a szabadság lovasai, akik Délen a Polgárjogi mozgalom idején leküzdhették a fajgyűlöletet, tanították az embereket, hogy ne torolják meg, amikor megütik, leköpik, átkozzák, támadják őket, vagy amikor ennivalóval dobálják. Az egy nagyon hatásos jelenet, amikor látjuk az erőszakmentes magatartást. Amikor ezt a jelenetet néztem, könnybe lábadt a szemem. Azt gondoltam, ilyen ember szeretnék lenni Jézus számára. Ennyire bátor szeretnék lenni. Szeretném, ha olyan erős jellemem lenne, ami nem törik meg a gonoszságon, függetlenül attól, hogy mit szórnak rám. Szeretnék szeretettel válaszolni. „Boldogok, akiket az igazságért üldöznek, mert övék a mennyek országa. Boldogok vagytok, ha énmiattam gyaláznak és üldöznek titeket, és mindenféle rosszat hazudnak rólatok. Örüljetek és ujjongjatok, mert jutalmatok bőséges a mennyekben, hiszen így üldözték a prófétákat is, akik előttetek éltek.” (Mt 5:10-12) Jézus kifizette érted a váltságdíjat. Ő azt mondja, annak is ára van, ha őt követed. Itt a földön nem garantált a népszerűséged, ha keresztyén vagy, de az örökkévalóságban garantált a jutalmad. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2019. február 16., szombat
Ki az ellenállás igazi forrása?
2019. február 15., péntek
Hogyan használja Isten a fájdalmat növekedésünk segítésére
Posted: 12 Feb 2019 06:00 PM PST
„Tudjuk, hogy Isten minden dologban javukat munkálja azoknak, akik szeretik őt.” (Róma 8:28, NIV fordítás)A bánat, veszteség, fájdalom kikerülhetetlen része az életnek. De tudtad, hogy Isten használja ezeket a dolgokat, hogy segítsen a növekedésünkben? Három módon teszi ezt. Először, Isten arra használja a fájdalmat, hogy megszerezze a figyelmünket. C. S. Lewis írta: „Isten suttog hozzánk, mikor örülünk, szól hozzánk a lelkiismeretünkben, de kiált a fájdalmainkon keresztül. A fájdalom Isten hangosbeszélője. Ritkán változunk, ha a fényt látjuk. Akkor változunk, ha érezzük a forróságot. A Példabeszédek 20:30 azt mondja: „Néha fájdalmas megtapasztalások visznek rá, hogy megváltoztassuk az útjainkat.” (GNT fordítás) Másodszor, Isten jót hoz ki a rosszból. Az egyik legismertebb vers a Bibliában a Róma 8:28: „Tudjuk, hogy Isten minden dologban javukat munkája azoknak, akik szeretik őt.” Mikor megtapasztalod a veszteséget, ez lehetőség, hogy növekedj a jellemedben. Nem tudod uralmad alatt tartani a fájdalmat, amin keresztülmész, de eldöntheted, hogy ez keserűbbé vagy jobbá tesz. (A fordító megjegyzése: az eredeti angolban szójáték: bitter or better.) Eldöntheted, hogy ebben a kőben elbotlasz vagy feljebb lépsz rajta. Emlékezned kell még a fájdalmaid között is, hogy Isten a te javadat munkálja. Harmadszor, Isten az örökkévalóságra készít fel. A Biblia azt mondja a 2 Korinthus 4:17-18-ban: „Ezek a könnyű szenvedések tesznek késszé minket az örök dicsőségre, ahonnan minden nyomorúságunk semmiségnek látszik. A látható dolgok nem tartanak örökké, a nem láthatók azonban örökkévalók. Ezért tartjuk a figyelmünket a nem látható dolgokon.” (CEV fordítás) Valószínűleg hallottad már tőlem, hogy nem viheted a Mennybe az autódat. Nem viheted a Mennybe a porcelán készletedet, sem a ruháidat, sem az előléptetéseidet. Viszed azonban a jellemedet. Ez tesz téged azzá, aki vagy. Istent jobban érdekli a jellemed fejlődése, mint a kényelmed. Miért? Mert a Mennyben megkaphatod a kényelmet, a jelen azonban egy felkészülési szakasz. A tanulás szakasza. Ez a bemelegítés. Isten arra használja a szenvedéseidet itt a Földön, hogy felkészítsen az örök dicsőségre. Az a vigasztalás. Amikor fájdalmak között vagy, meg kell kérdezned, hogy „Mit tesz Isten?” Megpróbálja felhívni a figyelmedet? Megpróbál jót kihozni a rosszból? Készíti a jellemed a Menny számára? Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez
|
2019. február 13., szerda
Isten hat módszere arra, hogy megáldja az összetört szívet
Posted: 11 Feb 2019 06:00 PM PST
"Közel van az Úr a megtört szívűeMindannyian megtapasztaljuk a veszteséget. Mégis, hogyan képes Isten meggyógyítani a te összetört szívedet? Ne ess át a veszteségen, menj át rajta. Nem tudsz alámenni; nem tudod körbejárni; át kell menned a fájdalmon. Ha félsz kimutatni az érzéseidet és elutasítod a fájdalmon való átkelést, akkor el fogsz akadni, beleragadsz. De hogyan szabadíthatod ki magad? Engedd, hogy Isten segítsen. Ezzel a hat módszerrel segít Isten, hogy meggyógyítson egy összetört szívet. 1. Közel húz önmagához Zsoltárok 34:19 azt mondja, "Közel van az Úr a megtört szívűekhez, és a sebzett lelkűeket megsegíti." Amikor fájdalmad van, gyakran érezheted úgy, hogy Isten több millió mérföldre van tőled. Az érzéseid és a valóság nem mindig ugyanaz. Isten nincs mérföldekre tőled. Sőt, sosem volt ilyen közel hozzád. 2. Veled van a szomorúságban A Biblia azt mondja Jézusról "Megvetett volt, és az emberektől elhagyatott, fájdalmak férfija, betegség ismerője." (Ézsaiás 53:3). Mikor Jézus elé mész a bánatoddal, ő tudja, hogy miről beszélsz és megérti a szomorúságodat. Isten egy szenvedő, együttérző és megértő Isten. Nem zárkózik el; nem közönyös; nem az oldalvonal mellett áll. 3. Gyülekezeti családot ad, hogy támogasson téged Azért vagyunk, hogy a közösségben éljük meg a szomorúságunkat, gyászunkat. A gyógyulás a csoportokba érkezik. A gyógyulás a templomba jön el. A gyógyulás a közösségben rejlik. Együtt jobbak vagyunk! "...úgy sokan egy test vagyunk Krisztusban, egyenként pedig egymásnak tagjai...a testvérszeretetben legyetek egymás iránt gyengédek...Örüljetek az örülőkkel, sírjatok a sírókkal." (Róma 12:5,10,15) 4. A fájdalmat használja, hogy segítsen növekedni Isten a szomorúsággal és még a gyötrelemmel is segít, hogy egyre inkább hasonlíthass Krisztusra. Ennek három része van. Először is, Isten arra használja a szomorúságot, hogy megragadja a figyelmed (Péld. 20:30). Másodszor, jó dolgokat hoz ki a rosszakból (Róma 8:28). Végül, előkészíti neked az örökkévalóságot (2Kor. 4:17-18). 5. Neked adja a mennyek reménységét Sok olyan ember van, aki úgy szomorú, hogy reménye sincs. A Földön rövid életed van, de ha hiszel Jézus Krisztusban és bízol benne, elfogadod Megváltódnak, akkor neked van reményed, hogy az örökkévalóságot Istennel töltheted a mennyben, és ez a remény erőt fog adni, hogy a nehéz időket átvészeld. A Biblia azt mondja az 1Thessz. 4:13-ban, "Nem szeretnénk, testvéreink, ha tudatlanok lennétek az elhunytak felől, és szomorkodnátok, mint a többiek, akiknek nincs reménységük." 6. Használja a fájdalmadat, hogy másokon segítsen. Ezt megváltó fájdalomnak nevezik; ez a fájdalom legmagasabb szintű és legjobb felhasználási módja. Isten nem akarja, hogy elpazarold a sebzettséged. " (Isten) aki megvigasztal minket minden nyomorúságunkban, hogy mi is megvigasztalhassunk másokat minden nyomorúságban azzal a vigasztalással, amellyel Isten vigasztal minket." (2Korinthus 1:4) Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
*(Daily Hope by Rick Warren 2019.02.05.) |
2019. február 12., kedd
Hét módja annak, hogy irgalmas legyél
Posted: 10 Feb 2019 06:00 PM PST
“ Boldogok az irgalmasok, mert ők irgalmasságot nyernek.” ( Máté 5:7)A tegnapi áhítatban a kegyelem hét jellemzőjéről beszéltünk. Ma szeretném, ha átgondolnánk néhány olyan személyes alkamazását, ami a kegyelem minden egyes jellemzőjére vonatkozik. Azt a kihívást intézem feléd, hogy ezen a héten mindegyik kategóriában, szándékosan vigyél véghez egy irgalmas cselekedetet. Várj csak! Nincs feszültség a kegyelem és a személyes felelősség között? Dehogynem; van. Ám én tudatosan eldöntöttem, hogy ha hibázom, akkor úgy tévedek, hogy túl kegyes, túl irgalmas és túl megbocsátó leszek. Inkább túllövök a célon a kegyelemmel, hisz nézd csak meg, Jézus mit tett a kereszten.
Nos, hogyan leszel kegyelmes és irgalmas?
Elmondod ezt az imát ma? “Mennyei Atyám; a te Igéd elítél engem. Szeretném az áldásaidat az életemre és szeretnék irgalmas emberré válni. Ahogy átgondoltam ezt a hét dolgot, eszembe jutnak a saját életemből vett hibáim és a gyengeségeim. Imádkozom, hogy ne csupán hallgatója, hanem cselekvője legyek Igédnek. Adj nekem bátorságot ahhoz, hogy irgalmas legyek. Adj erőt nekem ezen a héten, hogy kilépjek hitben és hogy valami mélyreható dolgot tegyek, a kegyelemnek egyik eltökélt cselekedetét, mely rád mutat. Jézus nevében. Ámen.” *(Daily Hope by Rick Warren, 2019.02.04) |
2019. február 11., hétfő
Négy indok arra, hogy Isten miért vár irgalmasságot tőled
Posted: 08 Feb 2019 06:00 PM PST
"Isten megáldja az irgalmasokat, mert ők irgalmasságot nyernek" (Máté 5:7 NLT fordítás) Jézus azt mondja a Máté 5:7-ben: "Isten megáldja az irgalmasokat, mert ők irgalmasságot nyernek.” (Máté 5:7 NLT fordítás). Más szavakkal kifejezve, amit adsz, azt fogod kapni. Meg kell tanulnod irgalmasnak, könyörületesnek, kegyelmesnek lenni, ha szeretnéd Isten áldásait megtapasztalni az életedben. De miért várja tőled Isten, hogy mutass irgalmat, megbocsátást, könyörületet, kegyelmet mások iránt? Miért fontos, hogy irgalmas légy?
|
A kegyelem hét jellemzője
Posted: 09 Feb 2019 06:00 PM PST
“A felülről való bölcsesség először is tiszta, azután békeszerető, mindenkor kíméletes, megértő, könyörületes és telve van kegyelemmel. (Jakab 3:17, GNT fordítás)A kegyelem, vagy más szavakkal az irgalom, a könyörületesség, a megbocsátás, a jótétemény olyan, mint a gyémánt, mert sokoldalú. Ma a kegyelem hét oldalát vesszük szemügyre, mert garantálhatom, hogy ha megtanulod, hogy hogyan légy a kegyelem ügynöke, az átalakítja kapcsolataidat is. 1. A kegyelem azt jelenti, hogy türelmesen elviseljük az emberek beszólásait, csípős megjegyzéseit. Hogyan lesz több türelmed a gyerekeidhez, a házastársadhoz és a barátaidhoz? A Biblia a Jakab levelének a 3.részében, a 17 versben ezt mondja: “ A felülről való bölcsesség először is tiszta, azután békeszerető, mindenkor kíméletes, megértő, könyörületes és telve van kegyelemmel. ( GNT fordítás) Minél bölcsebb leszel, annál türelmesebbé és kegyelmesebbé válsz. 2. A kegyelem azt jelenti, hogy ha bárkinek a közeledben fájdalma van, vagy bánkódik, azon segítesz. Nem szeretheted a felebarátodat, mint magadat, ha nem vagy irgalmas. A Példabeszédek 3:27 ezt mondja: “Ne késs jót tenni a rászorulóval, ha módodban van, hogy megtedd!” Isten, nem csupán azt tekinti, amit teszel, hanem figyelembe veszi hozzáállásodat is. “Amikor könyörületes vagy, azt jókedvűen tedd.” (Róma 12:8, GNT fordítás 3. A kegyelem azt jelenti, hogy mindenkinek jár egy második esély. Amikor valaki megbánt minket, akkor alapesetben vagy elégtételt akarunk venni, vagy megbántódunk és "leírjuk őt". Ám a Biblia azt mondja: “Tisztítsátok ki magatokból a keserűséget, a haragot, és mindenféle egyéb gonoszságot. Soha ne kiabáljatok a másikra, ne kívánjatok rosszat senkinek, és ne átkozódjatok! Ellenkezőleg, legyetek kedvesek, könyörületesek és bocsássatok meg egymásnak, amiként Isten is megbocsátott nektek Krisztusban.” ( Efézus 4:31-32, GNT fordítás) 4. A kegyelem azt jelenti, hogy jót teszünk azokkal, akik bántanak minket. Azt adjuk nekik, amire szükségük van és nem azt, amit megérdemelnek. Miért kellene így tennünk? Azért, mert Isten is ezt teszi velünk: “Szeressétek ellenségeiteket, és tegyetek jót velük, adjatok kölcsön, és ne várjátok, hogy visszaadják. Akkor Isten bőségesen meg fog jutalmazni titeket, és a Magasságos Isten fiai lesztek, mert Isten jóságos a gonosz és hálátlan emberekhez is. Legyetek ezért ti is irgalmasak és könyörületesek, ahogyan Mennyei Atyátok is irgalmas és könyörületes!” (Lukács 6:35-36) 5. A kegyelem azt jelenti, hogy kedvesek vagyunk azokhoz, akik támadnak minket. Sokkal inkább az kellene, hogy érdekeljen, hogy megnyerd az embereket Krisztusnak, mintsem hogy megnyerj egy vitát. Júdás 1:22-23 ezt mondja: “Bánjatok könyörületesen azokkal, akik kételkednek, másokat pedig a tűzből is ragadjatok ki, hogy megmentsétek őket. Másokon is könyörüljetek, de félelemmel, utálva még a ruhát is, amelyet testük beszennyezett.” 6. A kegyelem hídépítést jelent a szeretet és a népszerűtlen között. Ezt nevezem előre megfontolt kegyelemnek, mert így szándékosan építünk barátságot azokkal, akiknek vagy nincsenek barátaik, vagy a munkában nem fogadják el őket, vagy, akiket a társadalom leértékel. Amikor a farizeusok kérdőre vonták Jézust, hogy miért evett a vámszedőkkel és más kitaszított emberekkel, akkor Jézus a következőket mondta: “Azt akarom, hogy irgalmasságot cselekedj, és ne áldozatot adj. Mert nem azért jöttem, hogy azokat hívjam, akik azt gondolják magukról, hogy igazak, hanem azokat, akik tudják magukról, hogy bűnösök.” (Máté 9:13, GNT fordítás) 7. A kegyelem azt jelenti, hogy a kapcsolatokat értékeljük és nem a szabályokat. Róma 13:10 “A szeretet által töltjük be a Törvényt.” Ha irgalmas akarsz lenni, akkor tedd az embereket, a szabályok elé. Tedd az emberek szükségeit, a szabályzatok elé. Tedd a kapcsolatokat, a rendszabályok elé. Válaszd a szeretetet, a törvény helyett. Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
|
2019. február 8., péntek
A szeretet meg tudja változtatni, még a megváltoztathatatlant is
Isten a legsötétebb völgyben is ott van veled
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)