Oldalak

2017. május 30., kedd

Hol találok valódi reménységet?

  
Posted: 28 May 2017 06:00 PM PDT
"Isten, a reménység forrása töltsön be titeket örömmel és békességgel az Őbenne való hitetek által. És akkor majd a Szentlélek ereje által túlárad bennetek a reménység." (Róma 15:13 GW fordítás)
A II. világháború végén egy amerikai tengeralattjáró a virginiai Newport News-i kikötő felé tartott. A kikötőbe érve valami rémes dolog történt, és a tengeralattjáró süllyedni kezdett. A partiőrséget azonnal riasztották, hogy mentse meg a legénységet, és a búvárok lemerültek a tengeralattjáróhoz. Ahogy közeledtek, hallották ahogy az egyik tengerész Morse-jeleket adott le a hajótörzsről. Ezt kérdezte: "Van remény?"
A mi életünkben is ez az alapvető kérdés: Van remény?
Emberek ezrei teszik fel ugyanezt a kérdést nap mint nap különbözőképpen.  Ezt kérdezik, amikor egy  vizsgálati eredményre várnak az orvosnál; amikor egy házaspár a hosszú hónapokig tartó tanácsadás ellenére sem tudja megoldani a problémáit; amikor a könyvelőhöz megy valaki a csődeljárás előtt, vagy amikor egy család megtudja, hogy a gyermekük eltűnt.
Negyven napig bírod ki étel nélkül és három napig víz nélkül. Levegő nélkül 8 percig, viszont remény nélkül egy másodpercig sem, mert a remény az egyik legalapvetőbb része az életünknek. Amikor elfogy a remény, vége az életnek is.
Mivel manapság a remény hiánycikk, az emberek hajlamosak hamis dolgok iránt is reménységet táplálni. Hamis remény lehet például a forródrótos médiumok, a tenyérjóslások, az asztrológia vagy a hamis gyógyítók és kuruzslók gyógymódjai iránt táplált remény, amelyek végül mind csalódást okoznak. Az ember akkor csalódik a legnagyobbat, amikor hamis a reménye.
Hova fordulj, hol találsz valódi reménységet? A Biblia azt mondja, fordulj Istenhez.
A Róma 15:13-ban ezt mondja az Ige: "Isten, a reménység forrása töltsön be titeket örömmel és békességgel az Őbenne való hitetek által. És akkor majd a Szentlélek ereje által túlárad bennetek a reménység." (Róma 15:13 GW fordítás)
Isten az egyetlen olyan forrása a reménységnek, aki sohasem fog csalódást okozni. Amikor hitünket Istenbe helyezzük, akkor Ő túlcsorduló örömöt, békességet és reménységet ad nekünk.
Ilyen reménységre van szükséged.
Ezékiel könyvének a végén Isten ezt mondja: "Én vagyok Jehovah Samma." Ez a héber kifejezés azt jelenti, "Én vagyok az Isten, aki mindig ott van." Isten mindig ott van. A múltadban, a jelenedben és a jövődben is. Ő ott van veled, amikor jó helyen vagy, és ott van akkor is, amikor rossz vagy veszélyes helyen jársz.
Ő mindenhol ott van, és soha nem vagy egyedül. És ahol Isten ott van, ott reménység is van.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Miben, hol vagy mikor a legnehezebb látnod Isten jelenlétét az életedben?
  • Hogyan ad reménységet számodra a kétségbeesés vagy nehézségek közepette az, hogy tudod, Isten mindig ott van?
  • Miként tudsz bátorítani egy másik embert azzal, hogy emlékezteted Isten jelenlétére?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.22.)

2017. május 29., hétfő

Változtass valamin..., változtass magadon


Posted: 27 May 2017 06:00 PM PDT
‘Vizsgáljuk meg útjainkat, és térjünk vissza az Úrhoz!’  ( Jeremiás siralmai 3:40)
Nem tudsz mindent megváltoztatni, ám magadat igen.
Amikor úgy érzed, hogy az életed szétesőben van, mindennél fontosabb, hogy tudd, mi az, amin tudsz, illetve nem tudsz változtatni.
A múltadon nem tudsz változtatni. A szüleiden sem. És azon sem, hogy milyen ajándékokat kaptál vagy nem kaptál Istentől. És nem tudod visszahozni az életbe egyik szerettedet sem.
Lehet, hogy itt az idő, hogy elfogadd ezeket. A problémák és bajok közepette akkor találhatsz békességet, amikor elfogadod azokat a dolgokat, amiken nem tudsz változtatni. Ha nem így teszel, akkor megkeseríted a magad életét is, és azokét is, akiket szeretsz.
Sok minden van, amit nem tudsz megváltoztatni, ám van egy fontos dolog, amit igen: önmagadat.
Amikor Jeremiás élete szétesőben volt, ezt írja a Siralmak 3:40-ben: ‘Vizsgáljuk meg útjainkat, és térjünk vissza az Úrhoz!’  
Mi történik most éppen az életedben, ami nem egyezik vagy nincs összhangban Isten akaratával? Attól függően, hogy miként reagálunk, egy válsághelyzet vagy probléma ahhoz is hozzásegíthet bennünket, hogy arra nézzünk, ami számít: Jézusra.
Ahhoz, hogy Isten akarata szerint átrendezd az életed, egy alapos önvizsgálatot kell végezned. Át kell tekintened az életed minden területét. Vizsgáld meg Istennel, a házastársaddal, a gyerekeiddel és a kollégáiddal való kapcsolatodat. Meg kell nézned, milyen sérelmek, szokások és akadályok húznak le vagy nehezítik meg az élted. Ne legyen egyetlen olyan terület se, amit nem vizsgálsz meg.
Ez nem könnyű, és sok szenny és piszok is része lehet a folyamatnak....De a bűntől elfordulni mindig nehéz, még akkor is, ha tudjuk, hogy az rombolja az életünket.
De másképp nincs gyógyulás. És a gyógyulásunk csak akkor lesz maradandó, ha a megbánás is része az egész folyamatnak. Amikor az életed szétesőben van vagy problémáid vannak, akkor megkísért majd a gondolat, hogy panaszkodj vagy siránkozz, hogy milyen rossz az életed minden területe.
Ez azonban időpocsékolás. Nem áll módodban a dolgokat megváltoztatni, ám magadat igen. És amikor nehézségek és problémák vannak az életedben, akkor ez mindennél fontosabb lehet.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Mondj egy olyan dolgot az életedben, amit most azonnal meg tudnál változtatni és ami pozitívan befolyásolná mind a saját, mind mások életét.
  • Az életed lelki kamrájának átfésülésében ki tud a segítségedre lenni?  Ki tudna feltenni neked nehéz kérdéseket az életedben lévő prioritásokról, a kapcsolataidról és a mások által nem tudott bűneidről?

 *(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.21.)

2017. május 28., vasárnap

Vonulj vissza Istennel, és várakozz!

Posted: 26 May 2017 06:00 PM PDT
„Jó az Úr mindenkihez, aki bízik benne, így hát legjobb, ha türelemmel várunk – várjuk szabadítását”  (Jeremiás siralmai 3:25-26 GNT fordítás)
gyongyvirag.JPG
Amikor úgy tűnik, hogy darabokra hullik az életed, a „legspirituálisabb” döntésed egy meghökkentő dolog lehet: Vonulj vissza Istennel, és várakozz!
A Biblia így fogalmaz a Jeremiás siralmai 3:28-ban: „Amikor az élet gondterhelt és nehéz viselni, vonulj vissza, és maradj magadra. Csendesedj el! Borulj le imádságban! Ne kérdezősködj: várd, hogy felderengjen a remény! Ne iszkolj el a baj elől, teljes arccal fordulj szembe vele! A ’legrosszabb dolog’ sohasem a legrosszabb.” (MSG fordítás).
A legtöbben nem tudjuk, hogyan „csendesedjünk el”. Állandóan nyugtalankodunk. Nem szeretünk Istenre várni, mert a várakozás feszültségben tart minket. Szeretjük irányításunk alatt tartani a dolgokat.
Mit jelent Istenre várakozni? Azt, hogy leülsz, becsukod a szád és csak Istenre figyelsz. Olvashatod a Bibliádat, imádkozhatsz. Legfőképpen azonban nyugalomban vagy Isten színe előtt.
A nyugtalanság akkor jön, amikor nem „várjuk, hogy felderengjen a remény”, ahogy Jeremiás tanácsolja nekünk. Isten beszélgetni akar velünk, meg akarja adni nekünk a reményt, ami után annyira vágyódunk. Mi viszont gyakran túl elfoglaltak vagyunk. Minden egyéb „kötelező” körünk túlságosan lefoglal minket. Amikor Isten hív, akkor mi egy másik hullámhosszon vagyunk.
Ha Istenre akarunk figyelni, és meg szeretnénk tapasztalni a reménységet, amit ígér, akkor magunkra kell maradnunk vele. „El kell csendesednünk”, hogy felkészülten hallgathassuk Őt.  
Jézus maga is intett erre a Máté 6:6-ban: „Keress egy csendes, félreeső helyet, így nem esel kísértésbe, hogy szerepet játssz Isten színe előtt. Csak légy ott oly egyszerűen és őszintén, ahogy csak tőled telik. A figyelem központja rólad Istenre fog helyeződni, és elkezded majd érzékelni kegyelmét.” (MSG fordítás).
Nyílj meg őszintén Isten előtt, és fókuszpontod, mely csak megoldhatatlannak tűnő problémáidra összpontosul, át fog terelődni Isten kegyelmére.
A Jeremiás siralmai 3:25-26 így emlékeztet: „Jó az Úr mindenkihez, aki bízik benne, így hát legjobb, ha türelemmel várunk – várjuk szabadítását.” (GNT fordítás).
Ugyanez ránk is érvényes. Nem számít, milyen akadály tornyosul előtted, várj Isten időzítésére! Ő tökéletesen fogja irányítani a következő lépésedet.
Te csak várakozz és figyelj!
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Idézz fel egy epizódot az életedből, amikor elhamarkodottan cselekedtél, és ez végzetes következményeket vont maga után. Mi az egyik tanulság, amit levonhatsz ebből a tapasztalatból?
  • Mi tudna segíteni abban, hogy következetesebb légy az „elcsendesedésben”?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.20.)

2017. május 27., szombat

Tartozik-e Isten magyarázattal nekünk?


Posted: 25 May 2017 06:00 PM PDT
„Elsorvasztotta húsom és bőröm, összetörte csontjaimat. Körülbástyázott engem méreggel és fáradsággal. Vaksötétbe helyezett engem, mint a régen meghaltakat… Ha segítségért kiáltok is, elzárkózik imádságom elől.” (JSir 3:4-6,8)
Mindannyian átélünk olyan életszakaszokat, amikor úgy tűnik, hogy minden szétesik. Elveszítjük az állásunkat. Tönkremegy egy kapcsolat. Valaki meghal. Egészségünk nem a régi, gyengülünk.
Ilyenkor hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy Isten elhagyott bennünket.
De nem így van!
Az egykori próféta, Jeremiás, hasonló cipőben járt, amikor megírta Siralmait. Az ő országát, Júdeát, gazdasági válság kínozta, külső ellenség gyötörte. Látta azt a mérhetetlen embertelenséget, amit az övéi ellen elkövettek. Az embereknek nem volt munkája és éhen haltak.
Hol is kezdte Jeremiás? Elmondta Istennek, hogyan érez. Jeremiás Siralmai 3. fejezetében ezt mondja: „Elsorvasztotta húsom és bőröm, összetörte csontjaimat. Körülbástyázott engem méreggel és fáradsággal. Vaksötétbe helyezett engem, mint a régen meghaltakat… Ha segítségért kiáltok is, elzárkózik imádságom elől.”
Meglep téged, hogy ilyen szavak vannak a Bibliában? Jeremiás is azt gondolta, hogy Isten elfelejtette őt. Ellenben Jeremiás nem tagadta érzelmeit. Nem szépítette. Megvallotta Istennek, ami a szívét nyomta. Jeremiás öt fejezeten keresztül mondja el Istennek, mit érzett éppen akkor. Kimondta Istennek: Ez borzasztó!
Miért tette Isten ezeket a részeket a Bibliába? Azért, hogy megtudd, hogy Ő tudja kezelni az indulataidat, a haragodat, a görcsös fájdalmaidat és a nyomorúságodat is. Jeremiás a Biblia egyik könyvének teljes terjedelmében a gőzt ereszti ki, ventilál. Ha Isten elég erős volt ahhoz, hogy Jeremiás siralmait kezelje, akkor elég erős ahhoz is, hogy a tiedet is kezelje!
Amikor csak nyeled az érzelmeid, folyamatosan megbetegíted magad, ártasz magadnak. A gyomrod issza meg a levét.
Ehelyett öntsd ki a szíved Istennek.
Amikor a gyerekeim kicsik voltak, hisztériás dührohamaik voltak. Ezek a dührohamaik nem tántorítottak el, hogy szeressem őket. Nem tettek kételkedővé a döntéseimben. Nem lettem ezáltal kevésbé az apjuk.
Arra emlékeztetett, hogy még nem eléggé érettek. Ők nem tudták, amit én tudtam.
Isten nem szeret kevésbé, amikor dühkitöréseid vannak, amikor hisztériázol. Isten nem tartozik magyarázattal, de sohasem fél attól, amit megvallasz neki.
Mondd hát el Neki bátran!. Ez lesz a gyógyulásod kezdete.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Milyen történések vannak az életedben, amiről nem szívesen beszélsz Istennek?
  • Miért nehéz őszintének lenni Istenhez a küzdelmeinkben és vívódásainkban?
  • Próbálj írni egy levelet Istennek a küzdelmeidről. Talán egyszerűbbnek találod, ha levelet írsz, mint szóban elmondanod.
*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.19.)

2017. május 26., péntek

Ne maradj csendben az elutasítástól való félelem miatt


Posted: 24 May 2017 06:00 PM PDT
stars_3.jpg
„A hit pedig a remélt dolgokban való bizalom, és a nem látható dolgok létéről való meggyőződés. Ennek a hitnek az alapján nyertek Istentől jó tanúbizonyságot a régiek.” (Zsidók 11:1-2)
A visszautasítástól való félelem a legfőbb oka annak, hogy sok keresztény nem osztja meg a hitét. Egyszerűen tartunk attól, mit gondolnak majd rólunk mások. Isten nekünk adta a Jó Hírt, mi mégsem merjük továbbadni, mert azon aggódunk, hogy a barátaink nehogy visszautasítsanak vagy fanatikusnak gondoljanak bennünket.
De hogyan lehet legyőzni az elutasítástól való félelmet? Azáltal, hogy Istent helyezzük első helyre – ez segít megértenünk a helyünket Isten családjában, és lehetővé teszi, hogy örökkévaló perspektívából tekintsünk mások véleményére.
Egész eddigi életedben másoktól vártad, hogy betöltsék azokat a szükségeidet, amelyeket egyedül Isten képes? Eddig nem a megfelelő személy elismeréséért éltél? Figyelj oda, mert rossz irányba tartasz – Isten az, aki a világosságod és a megváltásod szeretne lenni. Felajánlja a szeretetét, elfogadását, megerősítését és Ő az, aki mindent tud rólad, és mégis szeret. Jézus Krisztus kifizette a bűneid árát, hogy bocsánatot nyerj és Isten el tudjon fogadni.
Arra bátorítalak, hogy egyszerűsítsd le az életed azzal, hogy ezt mondod: „Egyedül Isten jóváhagyására fogok koncentrálni, mert csak ez számít. Azt szeretném, hogy az életem kedves legyen Őelőtte. Az életem végén, amikor Isten előtt állok majd, szeretném hogy ezt mondja: „Jól van, jó és hű szolgám.”
A Biblia szerint egyetlen módon szerezhetjük meg Isten elfogadását: ha elfogadjuk a szeretetét, és azt, amit értünk tett. Teljesen rábízzuk az életünket. Ha ezt eddig nem tetted meg, most itt az alkalom. Imádkozz így: „Istenem, szeretném az életem fókuszába egyedül a te jóváhagyásodat tenni, ahelyett hogy mások elfogadásáért éljek. Beléd vetem a hitem és bízom abban, amit Jézus Krisztus értem tett. Rád bízom az életemet." (Ha elmondtad ezt az imát, kérlek, értesíts angol nyelven ezen a címen: rick@pastorrick.com)
Ha már keresztény vagy: kit ismersz, akinek hallania kellene Jézus Krisztus szeretetéről? Kit tudnál elhívni a hétvégén a gyülekezetbe? Ne hagyd, hogy az elutasítástól való félelmed miatt ne halljanak a világ legjobb híréről!
Döntsd el a mai napon: „Egyszemélyes közönség számára fogok élni, és egyedül Isten tetszését keresem.”
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Milyen következményei lehetnek a barátainkra nézve annak, ha hagyjuk, hogy a visszautasítástól való félelem megakadályozza, hogy megosszuk velük az örömhírt (vagy, hogy elhívjuk őket a gyülekezetbe)?
  • Ha nem érzed magad méltónak Isten szeretetére, milyen segítségre van szükséged Istentől ahhoz, hogy megváltozzon a gondolkodásod a kegyelemről?
  • Mi az, amiről úgy érzed, Isten szeretné, hogy megtedd, de az elutasítástól való félelem eddig visszatartott? Beszélj róla Istennek!
*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.18.) 

Engedd, hogy Isten elfogadása megszabadítson a félelemtől


Posted: 23 May 2017 06:00 PM PDT
„Mégis kevéssel tetted az embert kisebbé Magadnál, dicsőséggel és méltósággal koronáztad meg." (Zsoltárok 8:5., GNT fordítás)
Mindannyiunk számára nehéz megérteni és elfogadni, hogy milyen egyediek és értékesek is vagyunk Isten számára. Épp az elutasítástól való félelmünk miatt vagyunk sebezhetőek, mert tele vagyunk kétségekkel önmagunkat illetően. Így amikor mások kritizálnak minket, mélyen legbelül kétségeink támadnak és félni kezdünk, hátha igazuk van. Tehát még jobban fáj.
Például, ha úgy tűnik, hogy valaki figyelmen kívül hagy egy bulin, lehet, hogy rögtön azt gondolod: „Biztosan nem kedvel!" Azonban előfordulhat, hogy az az ember éppen csak valami másra koncentrált, és egyáltalán nem is látott téged. Ha a félelem szemén keresztül nézzük a világot, eleve sebezhetőek vagyunk a kirekesztettség érzése miatt.
Még egy gondolat: A bűn következménye mindig bizonytalanság. Minél bűnösebbek vagyunk, annál bizonytalanabbá válunk. Ezért aztán rettegünk attól, mi lesz ha az emberek észreveszik, hogy mit is rejtegetünk, vagy elutasítanak minket, netalán megszűnnek szeretni minket a bűneink miatt.
Mi az ellenszere az elutasítástól való rettegésnek? Először is, tedd Istent az első helyre! Másodszor, kezdd el mások véleményét az örökkévalóság nézőpontjából szemlélni. Végül pedig fogadd el, amit Isten mond neked.
A Zsoltárok 8:5-ben azt mondja a Biblia: „Mégis kevéssel tetted az embert kisebbé Magadnál, dicsőséggel és méltósággal koronáztad meg." (GNT fordítás). Isten teremtett téged és Isten nem alkot selejtet.
Isten teremtett minket, ő pedig Krisztus által elfogad minket – nem azért, amit teszünk, hiszen soha nem lehetnénk elég jók a tökéletes Istenhez. Az Efézus 1:4-ben azt írja a Biblia: „Mert őbenne kiválasztott minket magának már a világ teremtése előtt, hogy szentek és feddhetetlenek legyünk előtte szeretetben." (NIV fordítás). Jézus Krisztus meghalt a kereszten, kifizette az árat a mi bűneinkért és fedez minket az ő szeretetével. Isten lenéz rád és azt mondja: „Elfogadlak!" Neked csak annyit kell tenned, hogy elfogadod, amit Jézus tett érted.
Mivel Isten teremtett téged, Krisztus pedig elfogadhatóvá tett, ne aggódj azért, hogy mások mit mondanak rólad. Isten veled van és ott van neked. Ő sosem hagy el téged.
Segítő kérdések beszélgetéshez, elmélkedéshez:
  • Beszéljetek a következő vers jelentéséről: „Mert őbenne kiválasztott minket magának már a világ teremtése előtt, hogy szentek és feddhetetlenek legyünk előtte szeretetben." (Efézus 1:4, NIV fordítás).
  • Mivel Isten teremtett téged, Krisztus pedig elfogadhatóvá tett, ne aggódj azért, hogy mások mit mondanak rólad. Hogyan lehet ez az igazság alapján élni?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.17.)

2017. május 24., szerda

Engedd, hogy a megváltás megszabadítson a félelemtől

Posted: 22 May 2017 06:00 PM PDT
„Világosságom és üdvösségem az Úr – kitől félnék?” (Zsolt. 27:1a, SZIT fordítás)
3509538065_e37960feda_b.jpg
Szeretem, ahogy a feleségem, Kay a horrorfimeket nézi. Ha olyasmi megy a tévében, mint pl. az Alien. (Nyolcadik utas a halál – szerk.), minden villanyt felkapcsol a szobában, néha még a takaróját is egészen felhúzza, hogy eltakarja vele a szemét. Megnézne vajon egy horrorfilmet teljes sötétségben? Biztos, hogy nem. És közületek sem néznének ilyen filmeket sötétben, mert a fény segít, hogy tisztábban lássunk.
Dávid ezt mondja a 27. zsoltár 1a versében: „Világosságom és üdvösségem az Úr – kitől félnék?” Isten kétféleképpen jelenik meg ebben a versben: mint világosság és mint üdvösség.
Mégis sok keresztény éli az életét az elutasítástól való félelemben, teljesen figyelmen kívül hagyva a tényt, hogy ha Isten a megváltónk, akkor nincs mitől félnünk – még akkor sem, ha elveszítjük a körülöttünk élők elfogadását.
Mások általi elfogadottság miatt élni elég szánalmas módja az életnek. Megnyomorítja az életünket.
De Isten a te világosságod és a te üdvösséged!
A fény három dolgot tesz:
  • Megvilágosít és tisztábban láthatóvá teszi a dolgokat,
  • Megvéd és biztonságérzetet ad,
  • Energiával tölt fel.
Dávid azt mondja a 27. zsoltárban, hogy Istennel való kapcsolata ugyanezt a három hatást eredményezi, ezért nem kell félnie. Neked ilyen a kapcsolatod Istennel? Ha nem, akkor valószínűleg hajlamos vagy az elutasítástól való félelemre.
Azért, hogy legyőzzük az elutasítástól való félelmet, hittel elfogadjuk hogy az Úr a mi világosságunk és üdvösségünk, senki más. Ne várd mástól, hogy felragyogtassa a napod. Ne várd mástól, hogy megmentse az életedet. Az Úr a te világosságod és üdvösséged. Ne félj!
Mitől ment meg Isten? A 119. Zsoltár 39-42. verse szerint: „A gyalázatot, amitől félek, tartsd távol tőlem, és végzéseid tegyenek vidámmá! … Lám, törvényed után vágyakozom, s mivel igaz vagy, adj nekem életet! … Irgalmad lebegjen fölöttem, Uram, segítséged, amit megígértél… Szembeszállok gúnyolóimmal, mert bízom a szavadban.”
Elmondom, mi is a helyzet: A szeretetben nincs félelem. Amikor megérted, Isten mennyire szeret, az leegyszerűsíti az életed. Megvilágosít, megvéd és energiával tölt fel. Sütkérezz Isten szeretetének fényében. Engedd, hogy egy életre megszabadítson a félelemtől.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Hogyan működik nálad, amikor bízol a megváltásban, hogy megvéd a mindennapos félelemtől?
  • Amikor a héten döntéshelyzetbe kerülsz, kérdezd meg magadtól: „Hogy hoztam ezt a döntésemet? Félelemből vagy pedig a Jézusba vetett bizalmam által?"
*(Daily Hope by Rick Warren - 2017.05.16.)

2017. május 23., kedd

Engedd, hogy Isten jóváhagyása megszabadítson a félelemtől


Posted: 21 May 2017 06:00 PM PDT
„Most tehát embereknek akarok a kedvében járni, vagy Istennek? Vagy embereknek igyekszem tetszeni? Ha még mindig embereknek akarnék tetszeni, nem volnék Krisztus szolgája." (Gal 1:10)
A reklámok folyton manipulálnak minket: "Vedd meg ezt a terméket, vagy lemaradsz az életről!", vagy "Bolondnak kell lenned, ha nem használod ki ezeket a kedvezményes árakat!". Vásároltál már meg valamit, amit nem akartál és nem volt rá szükséged, csak azért, mert attól féltél, hogy másképp ostobának néznek? Történt már meg veled, hogy egy élelmiszerboltban fogpiszkálóra szúrva kínáltak egy falat ételt, neked pedig abszolút nem ízlett, de mégis vásároltál belőle?
A visszautasítástól való félelem lehetőséget ad másoknak, hogy manipuláljanak bennünket; ez pedig sok másféle módon is sérelmet okoz nekünk. A visszautasítástól való félelem arra kényszerít bennünket, hogy kövessük a csordaszellemet. Hajlamosak vagyunk úgy járni, úgy beszélni, úgy viselkedni és úgy öltözni, mint a többi ember. Miért?
Mert nem akarjuk, hogy visszautasítsanak.
Ez azonban meggátolja, hogy az igazságot mondjuk. Miért hazudnak az emberek? Miért ködösítik el az igazságot? Mert attól félnek, hogy ha elmondják az igazságot, nem lesznek elfogadva.
A visszautasítástól való félelem elhallgattatja a Krisztusról szóló üzenet megosztását, továbbadását is. Vannak alkalmak, amikor nem igaz az, hogy hallgatni arany; egyszerűen helytelen! Nem beszélünk a hitünkről, mert mások jóváhagyásától félünk.
Hogyan lehet legyőzni a visszautasítástól való félelemet? Szükséged van egy új nézőpontra!
Az első lépés első helyre tenni Istent! Csakis ezután lehet mások véleményét helyesen fogadni. Más szavakkal, ne értékeld túl sokra amit mások mondanak!
A Galata 1:10-ben Pál ezt írja: „Most tehát embereknek akarok a kedvében járni, vagy Istennek? Vagy embereknek igyekszem tetszeni? Ha még mindig embereknek akarnék tetszeni, nem volnék Krisztus szolgája." Pál azt mondja, az életének az a célja, hogy Isten kedvébe járjon, és nem az emberekébe. Azt mondja, hogy van választási lehetősége. Választhatunk, hogy Isten, vagy az emberek helyeslése szerint akarunk élni. Nem lehet mindkettőt keresni ugyanabban az időben!
Úgy lehet legyőzni a visszautasítástól való félelemet, hogy úgy éljük az életet, mintha egy egyszemélyes közönség előtt játszanánk. Amit Isten gondol rólad, – és az Ő irántad való feltétel nélküli szeretete – sokkal fontosabb számodra, mint bárki más véleménye rólad.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Mi a különbség aközött, hogy hatással van ránk mások véleménye és vezeti az életünket mások véleménye?
  • Kinek próbálsz tetszeni a mindennapjaidban? Istennek? A munkatársaidnak? A házastársadnak? A barátaidnak?
  • Mennyit tudnál elérni a képességedből, ha Isten jóváhagyását keresnéd, és senki másét?
*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.15.)

2017. május 22., hétfő

Engedd, hogy Isten szeretete megszabadítson a félelemtől


Posted: 20 May 2017 06:00 PM PDT
„Ments meg a bántalmazásoktól, amitől félek… Engedelmeskedni akarok a parancsolataidnak… Mutasd meg, mennyire szeretsz, Uram, és ígéreted szerint ments meg engem. Akkor meg tudok felelni bántalmazóimnak.” (Zsoltárok 119:39-42, GNT fordítás)
Az elutasítástól való félelem minden irányból jön: a házasságodból, családodból, szüleidtől, az iskoládból, munkahelyedből, korábbi barátaidtól, egyet nem értésekből, kritikából vagy éppen valakinek a nézéséből. Még kifejezésünk is van rá: „Ha a tekintettel ölni lehetne…” Láttál már személyt, aki a szemöldökének felhúzásával irányít másokat?
Ez az elutasítástól való félelem! És ez sokféleképpen gátolja az életedet.
Az elutasítástól való félelem megakadályoz abban, hogy szeretetet adjunk és elfogadjunk. A múlt sebei gátolják a jövő kapcsolatait. Mondjuk is néha, „Megégettem magam a forró tűzhellyel, soha többé nem fogom megérinteni.” Aztán alkalmazzuk a kapcsolatainkra: „Megégettem magam a házasságban, soha többé nem fogok megházasodni.” Csak az a probléma, hogy az emberek nem kályhák. Az emberek megváltoznak.
Az elutasítástól való félelmeink két dolgon alapulnak:
Először is, mindannyiunknak szüksége van szeretetre, hogy szeretve legyünk. Ez tény. Mindannyian tudjuk. Ahhoz, hogy egészséges személyiségünk legyen, hatalmas szeretet dózisokra van szüksége mindannyiunknak az életünkben. Isten azt mondja, „Szeretni akarlak téged.” A Biblia azt mondja, hogy Isten a szeretet. Szeretetre van szükségünk, és Isten azt mondja, „Szeretni akarlak téged.”
Másodszor, tévesen azt gondoljuk, hogy a többi embernek ki kellene elégítenie életünk minden szükségét. Ha valaki mástól várjuk, hogy kielégítse minden szükségünket, akkor sérüléseknek tesszük ki magunkat. Elutasításoknak tesszük ki magunkat.
Választhatjuk azonban, hogy Istent tesszük az első helyre, mert egyedül Ő az, aki teljességgel be tudja tölteni minden szükségünket.
Bármikor is, szeret minket Isten más embereken keresztül? Természetesen! Várja tőlünk Isten, hogy szeressünk másokat? Igen. Akarja Isten, hogy az Ő szeretetének csatornái legyünk? Abszolúte.
Egy másik személy vagy egy csoport soha nem fogja betölteni minden szükséged. Ezt sosem gondolta így Isten. Egyszerűen nincs elég szeretetünk, mert az emberi szeretet véges. Isten szeretete azonban végtelen és feltétel nélküli. Nem számít, milyen mélyek a szükségeid, Isten be tudja tölteni. Az Ő készletei sosem apadnak el.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez
  • Rendszerint hova fordulsz, ha szeretetre van szükséged?
  • Mennyire engeded, hogy az emberekkel való tapasztalataid elhomályosítsák meglátnod Isten szeretetét?
  • Mit kell tenned ma, hogy egyedül Isten szeretete tudjon eltölteni?

*(Daily Hope by Rick Warren – 2017.05.14.)

2017. május 21., vasárnap

A szellemileg legkönnyebben sebezhető szerved az értelmed


Posted: 19 May 2017 06:00 PM PDT
„Töltsd meg elmédet olyan dolgokkal, ami jó és dicséretreméltó: olyan, ami igaz, nemes, helyes, tiszta, szeretetre- és tiszteletreméltó” (Filippibeliekhez írt levél 4:8, GNT fordítás).
Minél többet gondolsz valamire, annál nagyobb uralmat vesz feletted; a Biblia épp ezért tanít úgy, hogy „minden olyan gondolattól fuss el, ami gonosz… de maradj a közelében mindannak, ami a jóra késztet” (2. Timóteushoz írt levél 2:22a, TLB fordítás).
A kísértés a figyelmed megragadásával kezd hatalmába venni téged. Ami megragadja a figyelmed, az gerjeszti az érzelmeidet. Ezt követően az érzelmeid kontroll alá helyezik a viselkedésed és megcselekszed, amit az érzéseid diktálnak. Minél inkább arra koncentrálsz, hogy „Nem akarom ezt csinálni”, annál erősebben húz a késztetés magába.
Figyelmen kívül hagyni a kísértést sokkal hatékonyabb, mint harcolni ellene. Amint viszont a gondolataidat másra tereled, a kísértés elveszteni látszik erejéből. Tehát amikor a kísértés felhív téged, ne állj le vele vitatkozni – csak tedd le a telefont.
Néha ez azt jelenti, hogy fizikálisan hagysz el egy szituációt, amiben megkísértetsz. Nos, ez az a helyzet, amikor teljesen rendben van, hogy elfutsz. Kelj fel és kapcsold ki a tévét. Hagyd el a társaságot, ahol kibeszélnek embereket. Menj ki a moziból a film közepén. Maradj távol a méhektől, annak érdekében, hogy ne csípjenek meg.
Szellemi értelemben az elméd a legsebezhetőbb szerved. A kísértés erejének tompítása érdekében foglald le azt Isten Szavával és jó gondolatokkal. Úgy győzöd le a rossz gondolatokat, hogy valami jóra gondolsz. Ez a működési elv: Győzd le a gonoszt jóval (Rómaiakhoz írt levél 12:21).
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • Amikor egy kísértés kellős közepén vagy, milyen „igaz, nemes, helyes, tiszta, szeretetre- és tiszteletreméltó” gondolatok juthatnak eszedbe, ahelyett, hogy magára a kísértésre koncentrálnál?
  • Figyeljük és kontroll alatt tartjuk azt, hogy mennyi információt nyerünk a médián keresztül, így fékezve a kísértést. Milyen változtatások lehetnek esedékesek számodra, ha TV-ről, filmekről és közösségi médiáról van szól?

*(Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.13.)

2017. május 20., szombat

Hogyan szabadít meg minket a Szentlélek az ellenőrizetlen gondolatoktól


Posted: 18 May 2017 06:00 PM PDT
"Azok, akik bűnös természetüket követve élnek, elméjükkel is azon gondolkodnak, amit e bűnös természet szeret; de azok, akik a Szentlélekkel összhangban élnek, elméjükkel is olyan dolgokon gondolkodnak, melyeket a Szentlélek szeret." (Róm. 8:5 NIV)
A régi, bűnös természetünk és az új krisztusi természetünk között egy harc zajlik bennünk, és ha győztesen szeretnénk ebből a csatából kikerülni, akkor ehhez a gondolkodásmódunk megváltoztatásra van szükségünk.

Sátán kísértést jelentő gondolatokat ad, Isten viszont olyan gondolatokat ad nekünk, melyek inspirálnak bennünket. Melyiket fogjuk választani?  Róm. 8:6 ezt mondja: "A bűnös ember elméje halál, de a  Lélek által ellenőrzött elme pedig élet és béke." (NIV)

Nem ismerek olyan embert, aki ne az életet és békességet választaná a halál helyett. Viszont az igazság, hogy az elménk olyan gondolatokkal van tele mindig, melyek saját magunk ellenségei. Akkor most mit tegyünk?

Hogy a Szentlélek hogyan szabadít meg bennünket az ellenőrizetlen gondolatoktól? Íme, itt van, - a helyettesítés elvének a segítségével! Bármit, amit az életedben szeretnél megváltoztatni, nosza rajta, változtasd meg,  ne állj ellene a változásnak. Cseréld le azt a dolgot.

Ha televíziót nézel éppen, és olyan műsor következik, amelyről tudod, hogy rosszat tenne neked, ha megnéznéd, válts csatornát, nézz meg valami jobb műsort. Ha le szeretnél szokni a dohányzásról, de a gondolataid a cigarettázás körül forognak, próbáld a gondolataidat valami másra terelni. A Biblia arra tanít minket, hogy a régi gondolkodásmódunkat cseréljük le egy új gondolkodásmódra.

Amikor valami pozitív dologról kezdesz el gondolkodni egy negatív helyett, valami jóra gondolsz valami kellemetlen/bűnös helyett, akkor a régi kívánságok el fogják veszíteni a vonzerejüket, és többé nem fognak vonzást gyakorolni rád.

Hívd be a Szentlelket, az elmédbe, és enged is meg neki, hogy szabadon hozzáférhessen ahhoz, hogy segítsen neked helyettesíteni azokat  az ellenőrizetlen gondolatokat.

Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez

•    Új ötleteket kérj, hogy adjon neked a Szentlélek, melyeken  gondolkodj, hogy ezekkel cseréld le, a régi, rossz gondolataidat. Mond el ezt az imát: "Kedves Szentlélek, engedélyt adok neked, hogy bármikor gondolatokat adj nekem, mindenre nyitott vagyok, és el fogom fogadni azokat, és megnyitom az elmémet neked.”

•    A Szentlélek a Szentírást is fogja használni, hogy a gondolataidat  Istenre irányítsa. Ha még  nem szoktál rá, hogy a Szentírás igéit kívülről megtanuld, kezd el ma, akár egy barátoddal együtt, hogy emlékezhess Isten szavára, amikor majd a leginkább szükséged lesz rá.


* Daily Hope by Rick Warren (2017.05.12.)

2017. május 19., péntek

Ideje felszámolni a negatív belső hanggal


Posted: 17 May 2017 06:00 PM PDT
“Vigyázz, hogyan gondolkodsz; az életedet a gondolataid formálják” (Példabeszédek 4:23 GNT fordítás)
4-1.jpg

Jóval azelőtt, hogy a pszichológa elterjedt, Isten megmondta, hogy a gondolataid meghatározzák az érzéseidet és az érzéseid meghatározzák a cselekedeteidet.
Az elménk valóban csodálatosan van megalkotva. Egy Pentagon nagyságú számítógépre lenne szükség csak ahhoz, hogy az alapvető funkciókat ellássa a fejedben. Az agyad 100 milliárd idegsejtet tartalmaz, és minden egyes sejt 10.000 másik neuronhoz kapcsolódik.
Folyamatosan beszélsz magadhoz - mindig, állandóan! Most is beszélsz magadhoz! Kutatások mutatják, hogy a legtöbb ember arányában 150-200 szót beszél percenként, de a belső dialógus, amit önmagadban folytatsz (nevezzük belső hangnak), több, mint 1300 szót tehet ki percenként.
Az a baj a belső hangunkkal, hogy a legtöbb emberé úgy cseng, mint Jóbé. Jób 9:20b-ban ezt mondja: “Minden, amit mondok úgy tűnik, elítél engem” (GNT fordítás). Ha ez jellemez, te vagy a saját magad legrosszabb kritikusa. Ugye? Mindig lehúzod magad. Belépsz egy szobába mosolyogva, de magadban ezt mondod: “Kövér vagyok. Nem vagyok elég csinos. Csúnya vagyok. És mindig elkések.” A legtöbb ebből a dialógusból tudat alatti.
Isten azt akarja, hogy fejezd be önmagad lehúzását. Mikor ezt teszed, kit húzol le igazából? Igazából a Teremtődet célzod ezzel, aki alkotott. Amikor azt mondod: “Istenem, értéktelen vagyok; nem vagyok ügyes; nem tudok semmit tenni”, valójában azt mondod: “Istenem, Te kibabráltál velem”. Ezért Isten azt mondja, hogy nem jó, ha lehúzod magad.
Hogyan számolj fel a negatív belső hanggal hogy nagyobb önbizalommal rendelkező emberré válhass? Ez a kicserélődés alapelve: “Igazítsd a gondolataidat arra ami igaz és jó és helyes…Gondolja mindarra, amiért Istent dicsőítheted, és teljen örömöd benne” (Filippi 4:8b TLB)
Összpontosíts arra, ami lenni szeretnél, amit Isten szeretne tenni az életedben. Nem tudok jobb ellenszert az alacsony önértékelésre, mint Isten Igéjének mindennapos olvasását. Tanulmányozd, memorizáld, elmélkedj rajta, és alkalmazd az életedre! Nem tudok jobb dolgot mondani ami segíthet emelni az önbizalomszintedet, mint hogy mélyedj el a Bibliában és kezdd el elhinni, amit Isten mond rólad.
Segítség elmélkedéshez, beszélgetéshez:
Mikor a Bibliát olvasod, próbálj találni egy verset ami hozzád szól - írd le egy kártyára, memorizáld, és kezdd el azt állítani Isten felé. Például: “Értékes vagyok, fontos vagyok, a bűneim megbocsáttattak, és alkalmas vagyok”. Engedd, hogy Isten átformálja az elmédet, mert “ahogyan (az ember) a szívében gondolkozik, olyan ő” (Példabeszédek 23:7a NKJV fordítás)
* (Daily Hope by Rick Warren, 2017.05.11.)

2017. május 18., csütörtök

Öt lépés a frusztráció kezelésére

Posted: 16 May 2017 06:00 PM PDT
„Tökéletes békében őrzöd meg azt akiknek az elméje állhatatos, mert benned van bizalma.” (Iz. 26:3 NIV fordítás)
dealing-with-frustration-in-teens-_-a-difficult-phase-for-parents.jpg
Íme öt egyszerű lépés, amivel az életedben jelentkező frusztrációt kezelheted.
Kérdezd meg magad, „Én okoztam?” A Biblia szerint, „Amit az ember vet, azt is aratja.” (Gal. 6:7b SZIT). Az életben gyakran érezzük magunkat frusztráltnak olyan dolgok miatt, melyeket mi okozunk saját magunknak.
Kérdezd meg magad, „Mit tanulhatok belőle?” A Róm. 8:28b azt mondja, „…akik Istent szeretik, azoknak minden javukra válik, hiszen ő saját elhatározásából választotta ki őket.” Sok rossz dolog van a világban, de minden összefügg mindennel. Isten még a negatív dolgokat is pozitívvá formálhatja, ha engedjük neki. Használd az ingerültséget lehetőségként, hogy mindinkább olyanná válj, mint Krisztus.
Köszönd meg Istennek a helyzetet. Az 1Tesz. 5:18a-ban azt olvashatjuk, „Adjatok hálát mindenért.” Nem kell hálásnak lenni a rossz élethelyzetekért, de hálás lehetsz akkor is, ha kellemetlen helyzetbe kerülsz. A frusztráció egy álruhába bújt áldás is lehet.
Változtasd át frusztráltságodat egy humoros, vicces élménnyé. A Biblia szerint „a vidám szív jót tesz az egészségnek.” (Péld. 17:22a) A humorérzék Isten ellenszere a haragra és a frusztrációra.
Kérd Istent, hogy töltsön fel az Ő szeretetével. Miért? Mert az 1Kor. 13:5b azt mondja, hogy „[A szeretet] nem gerjed haragra.” A szeretet önfeláldozó és nem önmagáért való. Dühbe gurulunk, mert azt hisszük, hogy az egész világ körülöttünk forog. A szeretet a másik személyre összpontosít.
Jézus folyamatos frusztráltsággal szembesült, de sosem gurult haragba. Mindig szánt időt az emberekre. Annyira el vagyunk foglalva a saját dolgunkkal, hogy elfelejtjük, hogy az életünkben az emberek élveznek elsőbbséget.
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
Gondolj a frusztrációra, amivel szembe kell nézned és tedd meg a következő lépéseket.
  • Kérdezd meg magad, „Én okoztam?"
„Amit az ember vet, azt is aratja.” (Gal. 6:7b)
  • Kérdezd meg magad, „Mit tanulhatok belőle?"
„…akik Istent szeretik, azoknak minden javukra válik, hiszen ő saját elhatározásából választotta ki őket.” (Róm. 8:28b)
  • Köszönd meg Istennek a helyzetet.
Adjatok hálát mindenért.” (1Tesz. 5:18a)
  • Változtasd át frusztráltságodat egy humoros, vicces élménnyé.
„a vidám szív jót tesz az egészségnek.” (Péld. 17:22a)
  • Kérd Istent, hogy töltsön fel az Ő szeretetével.
„[A szeretet] nem gerjed haragra.” (1Kor. 13:5b)

* (Daily Hope by Rick Warren - 2017.05.10.)

2017. május 17., szerda

Kedves Barátaim, Isten, az Atya, már régen kiválasztott benneteket


Posted: 15 May 2017 06:00 PM PDT
„Kedves Barátaim, Isten, az Atya, már régen kiválasztott benneteket és tudta, hogy az Ő gyermekeivé lesztek.” (1Pt 1:2a, TLB fordítás)

El fogunk csüggedni, ez mindig így történik. Talán elcsüggedsz egy küzdelmes kapcsolat, megrekedt karrier vagy hanyatló egészségi állapot miatt.
Amikor csüggedtnek érzed magad, egy dolog felől biztos lehetsz: Isten kiválasztott téged, hogy a családja tagja légy. Jóval azelőtt, hogy Istent választottad volna, Ő kiválasztott téged!
A Biblia ezt mondja Péter első levele 1:2a-ban: „Kedves Barátaim, Isten, az Atya, már régen kiválasztott benneteket és tudta, hogy az Ő gyermekeivé lesztek.” (TLB fordítás)
Isten nem azért választott ki, mert megtettél ezért valamit. Mindez neki köszönhető. Nem az számít, hogy mennyire vagy jó, vagy okos, vagy lélekben buzgó. Isten azért mentett meg, mert szeret téged.
És ez örömhír – igazán örömhír! Ez az örömhír, amire az egész életedet fel kellene építened.
Semmit sem tehetünk annak érdekében, hogy helyet szerezzünk magunknak Isten családjában, de nyugodtak lehetünk afelől, hogy soha nem veszítjük el a családjában elfoglalt helyünket. Péter első levele 1:3b-ben ezt olvashatjuk: „… határtalan kegyelméből nekünk adta az újjászületés kiváltságát azért, hogy Isten családjában tagok lehessünk.” (TLB fordítás)
A helyed az Isten asztalánál az Ő kegyelmén alapul, nem a teljesítményeden. Nem te érdemelted ki az első alkalommal sem, és most sincs így. A világmindenség Teremtője ezt mondja: „Azt akarom, hogy a családom tagja légy!”
Segítő kérdések elmélkedéshez, beszélgetéshez:
  • A tudat, hogy biztos helyed van Isten családjában, hogyan változtatja meg az életszemléleted?
  • A mai napon mi fog segíteni abban, hogy megnyugodj Isten szeretetének és elfogadásának biztonságában?